Test Psa do wykrywania antygenu prostaty

Testy na rożne choroby do samodzielnego wykonania. Testy laboratoryjne.
admin. med.

Test Psa do wykrywania antygenu prostaty

Post autor: admin. med. »

PSA Test wykrywa specyficzny antygen prostaty. Antygen ten jest glikoproteiną wytwarzaną przez komórki gruczołu krokowego (prostaty). W przypadku przerostu prostaty czy raka prostaty, antygen ten jest obecny we krwi w stężeniu podwyższonym.

PSA jest skrótem od angielskiej nazwy "Prostate Specific Antigen" i oznacza antygen swoisty dla prostaty. Antygen ten jest produkowany przez komórki gruczołów stercza (prostaty) i głównie powoduje on upłynnienie nasienia. U zdrowych mężczyzn PSA przedostaje się do krwioobiegu jedynie w ilościach śladowych. U mężczyzn ze zmienionymi chorobowo komórkami prostaty do krwioobiegu przedostaje się znacznie więcej antygenu PSA. Za prawidłowe uważa się stężenie PSA we krwi w zakresie 0 ng/ml do 4 ng/ml. Przekroczenie wartości prawidłowych PSA wskazuje na patologię prostaty (łagodny przerost, zapalenie, rak, itp.) i powinno być wskazaniem do dalszej diagnostyki w tym kierunku. Badanie PSA powinno być przeprowadzane co roku u mężczyzn po 50. roku życia. PSA Test jest szybkim testem, który w warunkach domowych w prosty i łatwy sposób pozwala określić czy poziom PSA we krwi jest prawidłowy, czy powyżej normy.

SKŁAD OPAKOWANIA

Opakowanie zawiera wyposażenie niezbędne do wykonania jednego badania:

1 aluminiowa szczelnie zamknięta kopertka, w której znajduje się: 1 płytka testowa, 1 plastikowa pipetka i 1 środek pochłaniający wilgoć
1 pojemnik z zakraplaczem zawierający 1 ml diluentu
1 sterylny lancet do nakłucia palca
1 instrukcja wykonania testu

Test wyjąć z foliowego opakowania bezpośrednio przed wykonaniem badania. Obecny w tym opakowaniu środek pochłaniający wilgoć należy wyrzucić.

INSTRUKCJA UŻYCIA

Test jest przeznaczony wyłącznie do diagnostyki in vitro. Test służy wyłącznie do użytku zewnętrznego. NIE POŁYKAĆ.
Przed wykonaniem badania należy dokładnie zapoznać się z instrukcją wykonania testu. Wynik testu jest wiarygodny tylko wówczas, gdy instrukcja jest ściśle przestrzegana. Szczególnie ważne jest stosowanie właściwych ilości krwi i diluentu.
Opakowanie PSA Test należy przechowywać w temperaturze 4 - 30°C. Nie zamrażać.
Nie używać testu po dacie ważności umieszczonej na opakowaniu. Nie używać testu w przypadku, gdy opakowanie foliowe jest uszkodzone.
Test jest przeznaczony tylko do jednokrotnego użycia.
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

WYKONANIE BADANIA

Tuż przed wykonaniem badania dokładnie umyć ręce mydłem, wypłukać wodą i wysuszyć.
Rozerwać foliową kopertkę wzdłuż nacięcia i wyjąć z niej tylko płytkę testową i plastikową pipetkę. Środek pochłaniający wilgoć wyrzucić.
Wziąć do ręki nakłuwacz i wcisnąć do środka pomarańczowy element aż do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia świadczącego o tym, że nakłuwacz jest aktywny.
Usunąć pomarańczowy element "wykręcając" go w lewą lub w prawą stronę .
Zdezynfekować opuszkę palca serdecznego lub środkowego wacikiem nasączonym spirytusem. Zwiększyć ukrwienie opuszki przez masowanie palca w kierunku od nasady palca do jego końca.
Przyłożyć nakłuwacz do zdezynfekowanej opuszki palca tak, aby ściśle przylegał i nacisnąć przycisk zwalniający sprężynę.
Ostrze automatycznie i w bezpieczny sposób schowa się do obudowy nakłuwacza.
Lekko pomasować palec, aby uzyskać większą kroplę krwi.
Trzymając pipetkę w pozycji poziomej, zbliżyć jej końcówkę do kropli krwi. Nie ściskać przy tym ani samej pipetki, ani opuszki palca. Pod wpływem sił kapilarnych krew zacznie wpływać do pipetki. Pipetkę trzymać przytkniętą do kropli tak długo, aż krew wypełni ją do czarnej kreski. Jeśli jest taka potrzeba, jeszcze raz pomasować palec. Unikać pęcherzyków powietrza.
Krew z pipetki wprowadzić do okrągłego okienka na płytce testowej.
Odczekać aż krew zostanie całkowicie wchłonięta i nie zwlekając wprowadzić do tego samego okienka 4-5 pełnych kropli diluentu.
Odczytać wynik testu po 10 minutach. Nie brać pod uwagę wyniku otrzymanego po czasie dłuższym niż 15 minut.

INTERPRETACJA WYNIKÓW TESTU

Intensywność zabarwienia linii, które pojawiają się w okienku wynikowym nie ma wpływu na interpretację wyników testu.

Wynik dodatni
W okienku wynikowym pojawiają się dwie linie: prążek testowy T i prążek kontrolny C. Prążek T może być wyraźniejszy niż prążek C. Dodatni wynik testu oznacza, że poziom PSA we krwi jest wyższy niż wartości prawidłowe i należy skonsultować się z lekarzem.

Wynik ujemny
W okienku wynikowym pojawia się tylko jedna linia: prążek kontrolny C. Ujemny wynik testu oznacza, że poziom PSA we krwi jest w normie.

Wynik nieważny
W okienku wynikowym nie pojawia się żadna linia lub pojawia się tylko linia testowa T. W takim przypadku nie ma możliwości interpretacji wyniku testu i badanie należy powtórzyć z nowej próbki krwi i używając nowego testu.

ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ POJAWIAJĄCE SIĘ PYTANIA

Na czym polega działanie testu PSA Test?
PSA Test wykrywa specyficzny antygen prostaty. Antygen ten jest glikoproteiną wytwarzaną przez komórki gruczołu krokowego (prostaty). W przypadku przerostu prostaty czy raka prostaty, antygen ten jest obecny we krwi w stężeniu podwyższonym. Za stężenie prawidłowe uważa się stężenie PSA do 4 ng/ml. PSA Test wykrywa stężenie powyżej 4 ng/ml. Badanie skriningowe PSA dotyczy mężczyzn między 50. a 75. rokiem życia.
Kiedy powinno się wykonać badanie testem PSA Test?
Badanie testem PSA Test można wykonać o każdej porze dnia. Jednak w pewnych przypadkach, aby uniknąć otrzymania wyniku fałszywego, zaleca się wykonać badanie z opóźnieniem:
jazda na rowerze, itp., po 24 godzinach,
wytrysk nasienia, po 24 godzinach,
masaż prostaty, po 2 - 3 dniach,
ultrasonografia przezodbytnicza stercza, po 2 - 3 dniach,
cystoskopia dolnych dróg moczowych, po 1 tygodniu,
resekcja prostaty poprzez cewkę moczową / biopsja, po 4 - 6 tygodniach
Czy wynik testu może być nieprawidłowy? Wynik testu jest pewny tylko wtedy, gdy badanie jest wykonane dokładnie według instrukcji. Wynik testu może być nieprawidłowy również wówczas, gdy płytka testowa ulegnie zawilgoceniu lub gdy ilość krwi wprowadzonej do okrągłego okienka jest niewystarczająca. Przy pobieraniu krwi należy zwrócić uwagę, aby wypełniła ona pipetkę do czarnej kreski.
Jak interpretować wynik testu, jeśli intensywność linii jest różna?
Barwa i intensywność linii pojawiających się w okienku wynikowym nie mają znaczenia przy interpretacji wyniku testu. Pojawiające się prążki powinny być widoczne i w pełni zarysowane.
Co oznacza linia, która pojawia się pod literką C na płytce testowej?
Pojawienie się barwnego prążka pod literką C świadczy o tym, że test działa prawidłowo, jak również badanie zostało wykonane prawidłowo.
Załączniki
PSA-Test.jpg
PSA-Test.jpg (2.98 KiB) Przejrzano 1158 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post