Tlenek cynku to tzw. wypełnienie czasowe w zębie

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
Asystentka

Tlenek cynku to tzw. wypełnienie czasowe w zębie

Post autor: Asystentka »

Tlenek cynku jest to tzw. wypełnienie czasowe/opatrunek, które lekarz stomatolog zakłada najczęściej na 1-6 miesięcy do zęba.

Dentysta decyduje się na takie rozwiązanie, gdy próchnica jest na tyle głęboka, że dalsze jej usuwanie mogłoby spowodować dojście do miazgi zęba (czyli nerwu), co w większości przypadków musiałoby zakończyć się leczeniem kanałowym. Tego sposobu leczenia nie można zastosować, gdy próchnica jest na tyle zaawansowana, że właściwości tlenku cynku nie są w stanie zapobiec rozwijającemu się zapaleniu miazgi (nerwu).

Tlenek cynku występuje w postaci proszku, który po zmieszaniu z eugenolem (płynem) przybiera konsystencję plasteliny. W takiej postaci wkładany jest do ubytku, gdzie pod wpływem śliny ulega stwardnieniu w ciągu godziny. Przez ten czas należy pwostrzymać się od jedzenia i picia.
Dzięki swoim właściwościom powoduje:

ograniczenie rozwoju bakterii w ubytku,
remineralizację pozostawionej zębiny dotkniętej próchnicą,
powstanie od strony miazgi jeszcze jednej cienkiej warstwy twardej tkanki zęba - zębiny, zmniejszając tym prawdopodobieństwo dojścia do nerwu przy ponownym opracowywaniu ubytku.
W zależności od tego jak doczyszczony był ubytek, a także od predyspozycji pacjenta takie leczenie może zakończyć się sukcesem, bądź porażką. Porażką w tej sytuacji jest obnażenie miazgi, czyli dotarcie do nerwu przy ponownym opracowywaniu ubytku (czyli po tych 1-6 miesiącach). Najczęściej jednak takie leczenie przynosi pożądany efekt, szczególnie u osób młodych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post