Toksokaroza - objawy

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Toksokaroza - objawy

Post autor: admin. med. »

Kiedy decydujemy się na to by kupić psa albo kota, albo też zabieramy takie zwierzę ze schroniska powinniśmy się upewnić czy jest ono zdrowe. Ponieważ brak czujności może spowodować że wraz z pupilem do domu sprowadzone zostaną niebezpieczne choroby odzwierzęce. Do tych których szczególnie trzeba się wystrzegać należy toksokaroza, choroba pasożytnicza wywoływana przez larwy glist kocich i psich.

W jaki sposób się może człowiek zetknąć z larwami i kiedy dochodzi do zakażeń?

Tak jak w przypadku większości pasożytów, glisty zwierzęce rozwijają się w pełni w przewodzie pokarmowym psa albo kota i , co więcej młode szczenięta również zarażane są przez łożysko i przez okres około pół roku stanowią zagrożenie jako nosiciel larw oraz ich jaj. Te ostatnie są wydalane wraz z kałem zwierzęcia w olbrzymich ilościach, szacuje się że w 1 gramie zwierzęcych odchodów znajduje się około 15 tys. jaj pasożytów. To w jakim tempie stają się inwazyjne zależy przede wszystkim od tego jakie warunki panują, wilgotność, temperatura, rodzaj samego podłoża na jakie trafia kał.

Z racji tego iż najczęstszym miejscem gdzie trafia się na kał kotów i psów są podwórka, ogrody i piaskownice czy plaże, tam też występuje największe ryzyko zakażenia pasożytem właśnie przez kontakt z glebą i odchodami zwierząt. Tu grupą której najczęściej dotyczy zagrożenie to dzieci - toksokaroza przenoszona jest przede wszystkim z tego powodu że same dzieci nie mają zwyczaju mycia rąk po zabawie z ulubieńcem. Dlatego weterynarze poza samym podkreślaniem jak ważnej jest szczepienie zwierząt starają się przypominać rodzicom że powinni swoje dziecko uczulać na kwestię zachowywania właściwej higieny. Biorąc pod uwagę że zakażone jest blisko 50% miejsc takich jak place zabaw, piaskownice i podwórka ostrożność jest jak najbardziej wskazana i nie ma żadnej przesady w obligowaniu dziecka dokładnego mycia rąk każdorazowo po zabawie ze zwierzęciem.

Kiedy larwy dostaną się do organizmu człowieka, przez ścianki jelita przebijają się do krwiobiegu i zaczynają swoją podróż. Zazwyczaj osiedlają się w organach wewnętrznych i stawach, wywołując stany zapalne oraz też niszczenie tkanki śluzowej. Większość z larw trafia do wątroby człowieka w której środowisku dosyć szybko giną. Nie znaczy to jednak że na tym toksokaroza się kończy, ponieważ same larwy które przeżyją wykazują się wyjątkową żywotnością. Potrafią przetrwać w organizmie człowieka i kilka lat osiedlając się nawet w takich miejscach jak ośrodkowy układ nerwowy czy gałka oczna. O powikłaniach jaki mogą się z tym stanem wiązać nie trzeba nawet laikowi szczególnie wiele mówić.

Toksokaroza - objawy

• Toksokaroza powoduje że w krwi zwiększa się ilość białek granulocyty kwasochłonne, które potrafią zabijać same pasożyty. Chorobę również sugeruje powiększenie wątroby oraz objawy immunoserologiczne. W procesie rozpoznawania choroby istotną rolę odgrywają zdjęcia rentgenowskie płuc, ultrasonografia oraz tomografia.
• Toksokaroza może przebiegać bezobjawowo, co utrudnia jej wykrycie, dlatego przy najmniejszym podejrzeniu należy reagować. Odpowiednio wcześnie wykryta choroba daje się leczyć szybciej lekami przeciwpasożytniczymi które zabijają żywe larwy. Sam proces gojenia jest długi, szczególnie ze względu na uszkodzenia tkanek i stany zapalne. Jeżeli choroba była zaniedbana albo późno wykryta w organach, mogą zajść nieodwracalne zmiany.

Dlatego pamiętać należy, by zwierzęta poddawać regularnie okresowym badaniom i szczepieniom a dzieci uczyć zasad higieny osobistej. Wówczas ryzyko zakażenia staje się znacznie mniejsze.
źródło:megapedia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post