Toksoplazmoza. Normy - interpretacja, objawy i leczenie

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Toksoplazmoza. Normy - interpretacja, objawy i leczenie

Post autor: admin. med. »

Toksoplazmoza jest chorobą zakaźną, pasożytniczą wywołaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii, który pasożytuje w komórkach organizmu człowieka i zwierząt.
Człowiek zaraża się drogą pokarmową zjadając pokarmy zakażone zarówno pochodzenia zwierzęcego ( zakażone surowe mięso ) jak i roślinnego ( warzywa i owoce zanieczyszczone kałem kota ).
Możliwe jest także zakażenie przez uszkodzoną skórę oraz przez spojówki (wniknięcie oocyst).
Bardzo istotną drogą zakażenia jest droga przezłożyskowa -prowadzi ona bowiem do najcięższej postaci choroby - toksoplazmozy wrodzonej ,która rozwija się u płodu i prowadzi do wad rozwojowych.

Postacie kliniczne:
1). Toksoplazmoza nabyta ( choroba ,do której dochodzi po urodzeniu )
Postać bezobjawowa - najczęstsza O przebyciu choroby świadczyć może jedynie obecność przeciwciał klasy IgG. 0koło 50 % populacji ludzi dorosłych w naszym kraju ma dodatnie przeciwciała przeciw Toxoplasma gondi. Oznacza to ,że osób tych nie dojdzie ponownie do zakażenia .

Postacie objawowe
-toksoplazmoza węzłowa: powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, karkowych, zausznych, pachwinowych, uczucie zmęczenia, osłabienia, niewielka gorączka , bóle mięśniowe, zapalenie gardła
-toksoplazmoza oczna- zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, światłowstręt, którym towarzyszą zmiany na dnie oczu
-toksoplazmoza uogólniona - dotyczy głównie małych dzieci- zwłaszcza młodych niemowląt, przebiega z żółtaczką, powiększeniem wątroby i śledziony, wysypką, powiększeniem węzłów chłonnych, zmianami na dnie oka i w mózgu.
2). Toksoplazmoza wrodzona dotyczy dzieci matek , które w czasie ciąży przebyły zakażenie pierwotniakiem.
Ponieważ u dorosłych mamy do czynienia najczęściej z postacią bezobjawową toksoplazmozy kobieta ciężarna nie zdaje sobie sprawy , że przechodzi ciężką, bardzo groźną dla swojego dziecka infekcję. Zarazek przechodzi przez łożysko i prowadzi do uszkodzenia rozwijających się tkanek i narządów : przede wszystkim mózgu i oka .W konsekwencji dochodzi do wodogłowia, niedorozwoju psychoruchowego , umysłowego, ślepoty, jaskry, zaćmy.
Zdarza się, że dziecko rodzi się pozornie zdrowe, a toczące się, nierozpoznane zakażenie powoli uszkadza mózg lub gałkę oczną prowadząc do niedowidzenia czy upośledzenia umysłowego .

Toksoplazmoza w I trymestrze ciąży powoduje bardzo duże uszkodzenie płodu- zwykle śmiertelne. Dochodzi zatem do poronienia lub obumarcia płodu.
W II i III trymestrze skutki mogą być jw.
Prawdopodobieństwo uszkodzenia płodu przy zachorowaniu matki na toksoplazmozę wynosi 30-50 %!!.
Badania histopatologiczne w kierunku toksoplazmozy
W diagnostyce laboratoryjnej wykonuje się badanie histopatologiczne, które potwierdza rozpoznanie toksoplazmozy w przypadku wykrycia w węzłach chłonnych zmian o typie Piringer-Kuchinka (odczynowy przerost grudek chłonnych, skupiska histiocytów i poszerzenie zatok z monocytoidalnymi komórkami B0 lub tachyzoitów w tkankach).

Interpretacja wyników badań przeciwciał IgM i IgG w ciąży:
IgG (–), IgM (–) - brak odporności, badanie kontrolne co trzy miesiące;
IgG (+), IgM (–) - oznacza przebyte zakażenie, jeżeli IgG jest znacznie podwyższone, należy powtórzyć badanie po trzech tygodniach, jeżeli poziom jest taki sam, nie ma potrzeby dalszej kontroli, jeżeli następuję wzrost, należy rozpocząć leczenie;
IgG (–), IgM (+) - jest to wynik nieswoisty, wymagający ponownej kontroli za trzy tygodnie;
IgG (+), IgM (+) - przy rozpoznaniu objawów należy rozpocząć leczenie.

Przy braku objawów należy powtórzyć badanie po trzech tygodniach. Leczenie należy rozpocząć przy wzroście IgG o co najmniej 2 rozcieńczenia próby lub gdy miano IgG jest wysokie, przy jednoczesnym, dodatnim mianie IgM.
Toksoplazmoza IgG może być potwierdzona w tzw. teście śmierci. Polega on na tym, że w warunkach laboratoryjnych żywe komórki ulegają lizie pod wpływem układu dopełniacza oraz swoistych przeciwciał IgG toksoplazmozy z próbki pacjenta. W takim przypadku potwierdza się ich obecność.

Uwaga: Wynik czasem może być fałszywie dodatni.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post