TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA (TK) cel badania,jakie skierowanie?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA (TK) cel badania,jakie skierowanie?

Post autor: admin. med. »

Tomografia komputerowa promieniami rtg jest to wysoce specjalistyczna, stosunkowo nowa metoda diagnostyczna. Została ona wprowadzona w 1972 r. przez Hounsfielda. Badanie tomografii komputerowej umożliwia warstwowe oglądanie wszystkich tkanek organizmu. Dawka promieni jest co prawda nieco wyższa niż w tradycyjnym prześwietleniu rtg, ale za to TK wnosi znacznie więcej informacji.

Pracownia tomografii komputerowej ETER-MED w sierpniu 2010 r. przeszła kompleksową modernizację i obecnie wykonuje badania za pomocą nowego tomografu z Japoni: zaawansowanego technologicznie tomokomputera Activion firmy Toshiba.

Image

Japoński tomograf komputerowy Activion, w porównaniu do innych systemów CT w Polsce Północnej, używa tylko minimalnej dawki promieniowania podczas badania.

Przygotowanie pacjenta do tomografii komputerowej
Pacjent przed tomografią komputerową


Tomograf komputerowy Activion pozwala uzyskać obrazy o najwyższej wartości diagnostycznej dzięki wysokiej rozdzielczości przy grubości pojedynczej warstwy 0,5 mm. Użycie minimalnej dawki przy jednoczesnym uzyskaniu najwyższej jakości obrazów stało się możliwe dzięki zastosowaniu w Activionie najnowszych rozwiązań technologicznych i programowych oraz pozwoliło uzyskać wysoki komfort pacjenta podczas badania dzięki ergonomicznym rozwiązaniom konstrukcyjnym.

Activion jest najnowszym (rok produkcji 2010), wysokiej klasy tomografem komputerowym standardowo wyposażonym w skan helikalny z minimalnym czasem pełnego obrotu wynoszącym 0,75 sekundy z detektorem umożliwiającym akwizycję jednocześnie w 16 warstwach. System jest przeznaczony do badań głowy i całego ciała.


Część akwizycyjna tomografu składa się z nowoczesnej lampy o pojemności cieplnej 4,0 MHU, generatora o mocy 36 kW i detektora ceramicznego o 28 rzędach i 800 kanałach w każdym.

Zdolność rozdzielcza 18 pl/cm osiągana jest podczas rutynowych badań, nie trzeba więc czekać na zajmujące czas wyniki powtórnej rekonstrukcji, czy też korzystać z długotrwałych procedur wysokiej rozdzielczości. System może rekonstruować do 12 obr./sek w matrycy 512 x 512 co pozwala na wykonywanie badań bez skanu pilotowego. Funkcja Sure Start umożliwia automatyczne rozpoczęcie badania po dotarciu kontrastu w badaną okolicę.

Tomografia komputerowa wykonana za pomocą Activiona daje świetna jakość obrazowania - rutynowe, wielowarstwowe, spiralne badania TK mogą być przeprowadzane przy użyciu warstw 0,5 mm, umożliwiając uzyskanie dokładnych rekonstrukcji trójwymiarowych i wielopłaszczyznowych wytworzonych z jednostek objętości o wymiarach podobnych we wszystkich kierunkach. Aparat osiąga 4-milimetrową wykrywalność przy zmianie o 0,3% ( rozdzielczość niskokontrastowa ).

Bardzo bogate oprogramowanie, które standardowo umożliwia wykonywanie dokładnych badań głowy i całego ciała z kontrastem i bez, zostało wzbogacone w ETER-MED o moduły:

- do oceny i analizy naczyń z prezentowaniem przebiegu i przekrojów naczynia i obliczaniem stopnia stenoz, automatyczną wizualizacja całego naczynia

- do wirtualnej kolonoskopii umożliwiający między innymi prezentację wnętrza jelita i projekcję przekrojów w trzech głównych płaszczyznach, interaktywną zmianę kursora we wszystkich wymienionych prezentacjach, prezentację wnętrza jelita w sposób zbliżony do rzeczywistego.

Przyjazna konstrukcja tomografu sprawia, że stół badań można obniżyć do poziomu 30 cm nad podłogą, co znacznie ułatwia ułożenie pacjentów w ciężkim stanie oraz dzieci.

Wysoka przepustowość pacjentów - wysoki wskaźnik chłodzenia lampy o pojemności cieplnej 4 MHU, który zmniejsza czas chłodzenia potrzebny pomiędzy kolejnymi ekspozycjami i duża prędkość rekonstrukcji skracają czas wykonania badania pacjenta i znacznie zwiększają wydajność badania pacjentów.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Tomografia komputerowa umożliwia ocenę struktur anatomicznych i ewentualnych ich nieprawidłowości w ciele całego człowieka. Główną zaletą tego badania w stosunku do rentgena jest możliwość odróżnienia od siebie poszczególnych części tkanek miękkich. Dodatkowo technika tomografii komputerowej daje możliwość zastosowania jej w tzw. badaniach interwencyjnych. Do takich badań zalicza się biopsję pod kontrolą TK (nakłucie i pobranie drobnej części określonej tkanki dla badania histopatologicznego), nakłucie i drenaż ropnia, itp.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

Tomografia komputerowa wykonywana jest się w następnych przypadkach:

• Podejrzenie krwawienia doczaszkowego.
• Podejrzenie kliniczne ropnia mózgu.
• Uraz głowy i kanału kręgowego.

Pozostałe wskazania
Ze strony centralnego układu nerwowego
• Podejrzenie nowotworu pierwotnego i wtórnego mózgowia.
• Choroby przysadki mózgowej i oczodołu nie dające się wyjaśnić innymi badaniami.
• Wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego.
• Zmiany naczyniopochodne w mózgowiu (krwiak, zawał).
• Ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego.
• Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i przepukliny jąder miażdżystych.
• Urazy rdzenia kręgowego.
• Choroby kości czaszki, zatok, jam nosa, gardła i krtani.
• Zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionej etiologii.
Inne.

Ze strony klatki piersiowej, śródpiersia
• Choroby płuc: ropień, fibroza, sarkoidoza, histiocytoza X, azbestoza, zator tętnicy płucnej, urazy płuc, zawał płuc.
• Zmiany w opłucnej i ścianie klatki piersiowej: nowotwory, zapalenia, uraz, przerzuty nowotworowe.
• Choroby serca, osierdzia i dużych naczyń: kardiomiopatia, wady serca, guzy serca, płyn w osierdziu, zapalenie osierdzia, tętniaki aorty.
• Nowotwory płuc i drzewa oskrzelowego.
Inne.

Ze strony jamy brzusznej
• Nowotwory łagodne i złośliwe wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, nerek, śledziony i przestrzeni zaotrzewnowej.
• Zapalenie trzustki i wątroby.
• Guzy i zapalenia żołądka, jelit i przełyku.
• Urazy i zapalenie śledziony.
• Zapalenia nerek, guzy, urazy, wodonercze, zwężenie tętnic nerkowych, wady nerek.
• Patologia nadnerczy.
Inne.

Ze strony miednicy małej
• Nowotwory narządów rodnych kobiety i gruczołu krokowego u mężczyzny.
• Guzy pęcherza moczowego.

Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.

1. 1.ZABRANIA SIĘ przyjmowania jakichkolwiek posiłków i płynów na co najmniej 5 godzin przed badaniem.

2.Pacjent zgłaszający się na badanie TK musi mieć oznaczony poziom kreatyniny, który można wykonać w laboratorium. Wynik powinien być aktualny i mieścić się w granicach normy. Nie dotyczy to pacjentów ze skierowaniem na TK kręgosłupa, HRCT kości skroniowych oraz zatok (chyba, że lekarz kierujący wyraźnie określi wykonanie badania z kontrastem). Pozostali pacjenci prosimy zgłaszać się na badanie TK z poziomem kreatyniny. Jest to istotne w przypadku podania środka cieniującego (kontrastu) dożylnie do pełnej diagnostyki. Jeżeli okaże się, że poziom kreatyniny jest wyższy od wymaganej normy trzeba skontaktować się z pracownią TK lub rejestracją!

Jeżeli poziom kreatyniny jest powyżej 2 wówczas nie wykonujemy badań z kontrastem, bez wyraźnej zgodny specjalisty nefrologa.

3.Pacjenci z niewydolnością nerek, nadczynnością tarczycy powinni przed zarejestrowaniem się skontaktować z pracownią TK lub rejestracją. Pacjenci z nadczynnością tarczycy mający mieć badanie z kontrastem muszą mieć na skierowaniu informację od lekarza kierującego lub endokrynologa: „Można podać kontrast dożylnie”.

4.W przypadku TK jamy brzusznej na badanie należy przynieść 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej. W dniu badania należy pozostać na czczo na 5 godzin przed badaniem. Pacjent zaczyna się opijać DOPIERO w gabinecie. Czas opijania trwa od 1 do 1,5 godziny. Po upływie tego czasu pacjent ma wykonane badanie. Zatem pacjent zgłaszający się na badanie TK jamy brzusznej i/lub miednicy powinien być świadomy czasu oczekiwania.

5.Przed badaniem TK nie trzeba przerywać stosowanego normalnie leczenia farmakologicznego Wyjątek stanowią pacjenci chorzy na cukrzycę, przyjmujący pochodne metfominy tj. takie leki jak: Glucophage, Gluformin, Metfogamma, Metformax, Metformin, Metifor, Siofor, Formetic, Metral. Tych leków nie przyjmujemy na 48 godzin przed badaniem.

Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis. Jest to bardzo istotne w przypadku badań z podaniem środka kontrastującego.

Jeżeli pacjent choruje na astmę, w dniu badania powinien zabrać ze sobą inhalator i/lub leki.

6.Przed badaniem TK należy także ubrać się w wygodny, luźny strój, unikać metalowych dodatków takich jak zamki, guziki, klamry pasków, agrafki itp. Zdjąć spinki do włosów, biżuterię, okulary, aparaty słuchowe, niestałe protezy zębowe. Wszelkich informacji w tej kwestii udzieli osoba wykonująca badanie, ponieważ do każdego rodzaju badania pacjent nie jest tak samo przygotowywany.

7. Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów i zdjęć lub CD poprzednio wykonanych badań tomograficznych, RTG.

8.Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.

9.Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania zabiegów jest trudny do przewidzenia.

10.W razie wątpliwości i jakichkolwiek pytań można dzwonić do rejestracji lub bezpośrednio do pracowni TK.

DO REJESTRACJI I NA BADANIE PROSIMY ZGŁOSIĆ SIĘ Z WYMIENIONYMI DOKUMENTAMI:

a) Dowód osobisty (w przypadku braku dowodu osobistego inny dokument tożsamości zawierający PESEL pacjenta).

b) Skierowanie do Pracowni Tomografii Komputerowej powinno być wystawione na druku wymaganym przez Narodowy Fundusz Zdrowia i zawierać: nazwę jednostki chorobowej oraz nazwę konkretnego badania, procedury medycznej, które ma być wykonane. Od 01.02.2010 r., zgodnie z zaleceniem NFZ, wykonujemy badania TK na podstawie skierowania tylko od lekarza specjalisty z poradni specjalistycznej, która posiada kontrakt z NFZ. W przypadku wykonywania badań odpłatnych należy posiadać pisemne zalecenie wykonania badania TK od lekarza.

c) Aktualny wynik poziomu kreatyniny (nie dotyczy badań bez kontrastu takich jak: TK kręgosłupa, HRCT kości skroniowych oraz zatok).

d) Dokument ubezpieczeniowy uprawniający do leczenia ( spis dokumentów ubezpieczeniowych znajduje się na stronie internetowej: etermed.pl ).

UWAGA!!!
Zalecane jest spożycie większej niż zwykle ilości płynów po badaniu z kontrastem, aby usunąć kontrast ze krwi.

UWAGA !!!
Pacjentki w ciąży powinny koniecznie powiadomić o tym radiologa. Pacjentki karmiące piersią nie powinny karmić przez 24h po badaniu.

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE
Przed badaniem
• Rozpoznana wcześniej alergia lub wystąpienie w przeszłości jakichkolwiek reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe.
• Wyniki wszystkich poprzedzających badań (w tym wyniki zwykłego badania radiologicznego).
• Skłonność do krwawień (skaza krwotoczna)
• w przypadku stosowania dożylnych środków kontrastowych.
• Ciąża.

W czasie badania

Podczas badania TK pacjent, pomimo zamknięcia w hermetycznym pomieszczeniu, ma ciągłą możliwość wizualnego oraz głosowego kontaktu z badającymi. W czasie badanie pacjent powinien natychmiast zgłaszać:
• Wszelkie nagłe dolegliwości (np. uczucie klaustrofobii).
• Jakiekolwiek objawy po podaniu dożylnego środka cieniującego (duszność, zawroty głowy, nudności).

OPIS BADANIA

Tomografia komputerowa jest bezbolesna. Pacjent leży na stole, wsuwanym do tunelu aparatu TK pozostając cały czas, w kontakcie z obsługą. Odczuwalny może być jedynie pewien dyskomfort związany z koniecznością leżenia w jednej pozycji przez kilkanaście minut.
Po podaniu środka kontrastowego może się zrobić gorąco i mogą pojawić się wypieki na twarzy, a czasami można także poczuć metaliczny smak w ustach. Wyjątkowo może pojawić się swędzenie i mrowienie w miejscu podania kontrastu. Jeśli po podaniu środka kontrastującego pojawi się ból głowy, kołatanie serca lub inne niepokojące objawy, pacjent powinien natychmiast powiadomić lekarza lub technika, ponieważ może to być ostra reakcja alergiczna.
Aby umożliwić wykonanie czytelnych przekrojów, w trakcie badania pacjent powinien pozostać w bezruchu. Od chorego oczekuje się również ścisłej współpracy z lekarzem, głównie w zakresie synchronizacji ruchów oddechowych. Jeżeli istnieje konieczność przeprowadzenia badania u osoby niespokojnej lub u małego dziecka można zastosować znieczulenie ogólne.

WYNIKI BADANIA

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu wraz z dołączoną płytą CD. Pacjent, po 10 dniach roboczych od badania powinien telefonować do recepcji filii (58 3058080 w.5) aby zapytać, czy opis badania został już wykonany.

Istnieje możliwość wydania opisu badania innej osobie lub wysłania emailem, w tym celu w dniu badania należy złożyć u osoby wykonującej badanie druk upoważnienia wydania badania...

CZAS BADANIA
Dzięki wymianie tomografu komputerowego w pracowni ETER-MED na zupełnie nowe nowoczesne urządzenie, badanie trwa tylko od kilku do kilkunastu minut.

GDZIE I JAK WYKONAĆ BADANIE TK w GDAŃSKU?

Badanie za pomocą tomografu komputerowego (TK) można wykonać w filii nr 1 Centrum Zdrowia ETER-MED W Gdańsku.

Aby wykonać badanie należy dostarczyć skierowanie (koniecznie z kodem jednostki chorobowej), na podstawie którego lekarz radiolog zdecyduje o wybraniu najlepszego sposobu wykonania badania i wówczas dopiero będzie możliwa rezerwacja konkretnego terminu. Wraz ze skierowaniem należy donieść poprzednie badania TK, ewentualnie USG lub RTG wraz z opisami.

W przypadku chęci wykonania badania komercyjnego również jest wymagane skierowanie od lekarza (może być na zwykłej kartce z pieczątką i podpisem lekarza), na której lekarz kierujący określi co należy badać i w jakim celu.
źródło: etermed.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post