Olsztyn: w USK powstanie 'Budzik dla dorosłych'

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Olsztyn: w USK powstanie 'Budzik dla dorosłych'

Post autor: admin. med. »

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie ogłosił przetarg na remont sal, w których będą przebywali dorośli pacjenci w stanie śpiączki. Placówka chce uruchomić klinikę dla tych chorych.

Prorektor olsztyńskiego uniwersytetu ds. zadań uczelni medycznej prof. Wojciech Maksymowicz poinformował w poniedziałek (25 kwietnia), że na potrzeby chorych w śpiączce zostaną wyremontowane pomieszczenia należące do oddziału neurologii i neurochirurgii.

- Dotąd było tam miejsce na 16 łóżek, teraz będzie tych łóżek 8. Chorzy w śpiączce potrzebują zupełnie innych warunków, innego zaplecza, dlatego musimy odpowiednio przygotować dla nich sale - powiedział prof. Maksymowicz i dodał, że remont będzie wykonany za pieniądze uniwersytetu.

Uczelnia też wyposaży je w podstawowy sprzęt rehabilitacyjny.

- Ponieważ robimy wszystko w własnych środków, rozmachu inwestycyjnego nie będzie, ale tak przygotujemy pomieszczenia, by w razie decyzji resortu zdrowia i ogłoszenia konkursu przez NFZ na świadczenie takich procedur być gotowymi - dodał prof. Maksymowicz.

Prof. Maksymowicz i jego zespół na wydziale nauk medycznych olsztyńskiego uniwersytetu od dawna zabiegają o utworzenie tzw. kliniki "Budzik dla dorosłych". Ma to być miejsce, do którego będą trafiały osoby dorosłe, które z różnych powodów są w śpiączce (preferowani będą pacjenci, którzy są w tym stanie od kilka-kilkanaście tygodni).

Obecnie nie ma w Polsce miejsca, w którym takie osoby mogłyby być diagnozowane i leczone w kierunku wybudzenia ich. Taka klinika - "Budzik" - działa w Warszawie, ale trafiają do niej tylko dzieci. Dorośli, po zakończeniu hospitalizacji, trafiają albo do swoich domów, albo do zakładów opiekuńczo-leczniczych, gdzie nie mogą liczyć na tak specjalistyczną pomoc, jaką mieliby w "Budziku dla dorosłych".

Zespół prof. Maksymowicza od dawna naukowo zajmuje się śpiączką, lekarze mają już także sprzęt medyczny pomocny w diagnozowaniu stanu mózgu pacjentów w śpiączce. Lekarze przypominają, że w "Budziku" dla dzieci wybudziło się już ponad 20 dzieci, co w ich ocenie jest dowodem na potrzebę uruchomienia takiego miejsca także dla dorosłych.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dała pozytywną rekomendację dla uruchomienia takiej kliniki w Olsztynie.

- Do uruchomienia "Budzika dla dorosłych" potrzebna jest decyzja ministra zdrowia, a następnie uruchomienie procedury przez NFZ. "Rozmawiałem z ministrem Konstantym Radziwiłłem, w mojej ocenie on aprobuje nasze działania. Machina administracyjna wymaga jednak czasu, ale mam nadzieję, że realnie będziemy mogli zacząć pracować we wrześniu-październiku" - dodał prof. Maksymowicz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post