W aptekach brakuje coraz więcej leków

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

W aptekach brakuje coraz więcej leków

Post autor: admin. med. »

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności. Znalazło się na niej dużo nowych pozycji. W aptekach brakuje m.in. leków immunosupresyjnych, przeciwpadaczkowych i medykamentów stosowanych w leczeniu astmy.

Zgodnie z ustawą Prawo Farmaceutyczne na listę ministra zdrowia wpisuje się leki, których brakuje w przynajmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Resort publikuje wykaz tych leków co dwa miesiące.

Na najnowszym wykazie znalazły się między innymi leki immunosupresyjne, leki przeciwpadaczkowe, produkty stosowane w leczeniu onkologicznym, lek na cukrzycę oraz leki stosowane w chorobach oczu. Brakować może również leków stosowanego w leczeniu schorzeń reumatycznych, preparatów diety eliminacyjnej dla dzieci w przypadku alergii na mleko, a także leków przeciwzakrzepowych. Na liście znalazły się też leki stosowane w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna.

Tzw. ustawa „antywywozowa” wprowadziła ograniczenia wywozu leków, które są zagrożone brakiem dostępności. Zamiar wywozu poza Polskę lub zbycia podmiotowi prowadzącemu działalność poza Polską leków spośród tych, które są wymienione na wykazie Ministra Zdrowia, musi być zgłoszony Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu. GIF w takim przypadku może wnieść sprzeciw wobec wywozowi, biorąc pod uwagę zagrożenie brakiem dostępności produktu leczniczego na terenie Polski i jego znaczenie dla zdrowia publicznego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post