O szczepieniu dzieci na ospe

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

O szczepieniu dzieci na ospe

Post autor: admin. med. »

O to pytali uczestnicy konferencji Jesień Pediatryczna 2012
06.12.2012
dr hab. med. Teresa Jackowska, prof. nadzw.
Klinika Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie

Pytanie 1. Dziecko otrzymało I dawkę szczepionki przeciwko ospie wietrznej. Według wywiadu zebranego od matki, na drugi dzień na ciele pojawiło się 10 wykwitów, „krostek, może pęcherzyków”. Matka zgłosiła się do lekarza dopiero po 6 dniach, ponieważ dziecko zagorączkowało do 38 st. C. W badaniu lekarz stwierdził w czterech miejscach strupki (poza owłosioną skórą głowy) oraz zapalenie gardła. Czy podawać II dawkę szczepionki i czy jest to bezpieczne?

Na podstawie przebiegu klinicznego wydaje się, że dziecko zaszczepiono w okresie wylęgania ospy wietrznej. Podanie szczepionki znacznie złagodziło przebieg choroby. Podanie II dawki nie byłoby błędem, bo nie mamy 100% pewności, że była to ospa wietrzna. Ale z drugiej strony po przebyciu ospy wietrznej odporność jest trwała i nie ma wskazań do szczepienia. W takiej sytuacji rozstrzygające będzie oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwko ospie wietrznej.

Piśmiennictwo:
1. Charakterystyka produktu leczniczego Varilrix
2. CDC. Contraindications and Precautions for Varicella Vaccination; (cyt. 27.11.2012)
Pytanie 2. Czy można szczepić przeciwko ospie wietrznej dziecko leczone przewlekle kwasem acetylosalicylowym po zabiegu kardiochirurgicznym z powodu wrodzonej wady serca? Czy jest to zalecane szczepienie?

W Charakterystyce Produktu Leczniczego Varilrix (GSK) jest informacja, że przez 6 tygodni po szczepieniu przeciwko ospie wietrznej należy unikać podawania pochodnych kwasu salicylowego, ponieważ istnieją doniesienia o występowaniu zespołu Reye'a po zastosowaniu pochodnych tego kwasu podczas naturalnego zakażenia wirusem ospy wietrznej. Jak dotąd nie opisano jednak przypadku wystąpienia zespołu Reye'a po podaniu szczepionki przeciwko ospie wietrznej. Należy jednak zachować ostrożność podczas szczepienia dzieci otrzymujących salicylany. Dzieci, które wymagają przewlekłego stosowania tych leków, powinny być ściśle monitorowane po szczepieniu.

Szczepienie przeciwko ospie wietrznej u opisanego dziecka należy do szczepień zalecanych, czyli odpłatnych. Ospa wietrzna jest chorobą o bardzo dużej zakaźności, zatem u nieuodpornionego dziecka prawdopodobieństwo zachorowania jest duże.

Piśmiennictwo:
1. Charakterystyka produktu leczniczego Varilrix
2. CDC. Contraindications and Precautions for Varicella Vaccination; (cyt. 27.11.2012)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post