Biały nalot na języku

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Biały nalot na języku

Post autor: admin. med. »

Dziecko pokazujące nielubianemu koledze język nie ma nawet pojęcia ile informacji mógłby mu w ten sposób przekazać! Zresztą, nie tylko najmłodsi, ale również większość z nas, nie zdaje sobie sprawy z tego, że, podczas lekarskiej wizyty, języka nie trzeba czasem nawet używać w celu wyartykułowania swoich dolegliwości- wystarczy go tylko pokazać.
O co tak naprawdę chodzi? A mianowicie o to, że język jest niejako zwierciadłem stanu zdrowia całego organizmu. Biały nalot na języku, może i jest czymś krępującym i mało estetycznym, ale to nie z powodu tego typu kwestii powinniśmy się nim zainteresować.

Biały nalot na języku, a grzybica

Biały nalot na języku jest, najczęściej, objawem grzybicy, lub zapalenia jamy ustnej, czy np. gardła. Grzybica powstaje w wyniku nagromadzenia się na języku bakterii. Jeśli obserwujemy u siebie stosunkowo spory biały nalot na języku powinniśmy zgłosić się do lekarza, gdyż choroby, takiej jak grzybica, pod żadnym pozorem nie można bagatelizować. Jeśli nasze podejrzenie będzie prawdziwe, lekarz, z pewnością, zapisze nam specjalne przeciwgrzybiczne leki, które rozwiążą problem. By uchronić się przed ewentualnym zakażeniem grzybicą należy pamiętać, przede wszystkim, o odpowiedniej trosce o higienę jamy ustnej.
Biały nalot na języku, a inne choroby

Oprócz grzybicy, biały nalot na języku może świadczyć również o:

Anemii i niedoborach witamin
Kile (gdy widzimy biało- szary nalot)
Durze brzusznym (nalot jest biały, bądź biało- szary, ale niektóre części języka mogą pozostać czerwone)
Stanach zapalnych układu pokarmowego
Nieprawidłowym funkcjonowaniu układu krążenia
Anginie (nalot jest chropowaty)
Zakażeniu drożdżakami (pojawiają się na języku również grudki)

Biały nalot na języku, a palenie papierosów

Na stan swego języka szczególnie powinni zwracać uwagę nałogowi palacze. Biały nalot na języku może świadczyć o leukoplakii, czyli inaczej rogowaceniu białym. Jest to sygnał, że organizm, najprawdopodobniej, zaczął wytwarzać komórki rakowe. Innym objawem leukoplakii, oprócz białego nalotu na języku, jest też ów nalot na policzkach oraz gromadzące się, na języku, zrogowaciałe komórki. Jeśli zaobserwujemy u siebie podobne objawy należy, bezzwłocznie, udać się do lekarza i, co najważniejsze, zaprzestać palenia wszelkich artykułów tytoniowych.
Panika?

Ależ nie! Należy pamiętać, że biały nalot na języku nie zawsze musi oznaczać którąkolwiek z wyżej wymienionych chorób. Nie wpadajmy więc zawczasu w panikę i zachowajmy zimną krew; nieznaczne tylko zabarwienie języka na biały kolor jest zazwyczaj czymś naturalnym, związanym z typowymi procesami natury fizjologicznej, które zachodzą w naszym organizmie. Czasami spowodowany jest też resztkami pożywienia, które zatrzymały się w nierównościach języka. W tym przypadku, nalot powinien zniknąć po kilku godzinach. Również gdy jesteśmy bardzo zmarznięci, na języku może pojawić się, na jakiś czas, biały i gruby nalot, który świadczy o tym, że organizm zwolnił procesy przemiany materii, by utrzymać temperaturę.

Tak więc, podsumowując, można powiedzieć, że liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek i znajomość swego organizmu. Dobrze jest jednak, na wszelki wypadek, stale kontrolować stan swojego języka, gdyż wszelkie zachodzące na nim zmiany, czy to koloru, czy rozmiaru, czy powierzchni, mogą świadczyć, że w organizmie dzieje się coś złego. Nie bez powodu, w tradycyjnej medycynie chińskiej, sprawdzenie stanu tej części jamy ustnej jest jedną z podstawowych rzeczy, które wykonuje lekarz podczas badania pacjenta.
źródło:nazdrowiesposob.com
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post