Co szósty Polak opiekuje się przewlekle chorym członkiem rodziny

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Co szósty Polak opiekuje się przewlekle chorym członkiem rodziny

Post autor: admin. med. »

Po raz pierwszy w Europejskim Ankietowym Badaniu Zdrowia (EHIS) zadano pytania o świadczenie nieformalnej długoterminowej opieki lub pomocy chorującym przewlekle osobom w podeszłym wieku. Jak się okazało co szósty respondent sprawował tego rodzaju opiekę lub pomoc regularnie, przynajmniej raz w tygodniu.

Ponad 3/4 pomagających otaczało opieką tylko członków własnej rodziny, a opiekunami częściej były kobiety i osoby zamieszkałe na wsi.

Długoterminowa opieka nad chorym przebywającym w domu, to jedno z wyzwań, przed którym stoi państwo i społeczeństwo. Według danych Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej (KIGS) tylko 35 proc. osób chorych przewlekle i starszych może pozwolić sobie na skorzystanie z opieki płatnej. Zdecydowana większość takich osób, głównie ze względu na niskie dochody, korzysta z pomocy swojej rodziny.

Niemal 50 proc. Polaków ma przewlekłe problemy zdrowotne
Mimo poprawy subiektywnej oceny stanu zdrowia Polaków w porównaniu do poprzedniego badania EHIS, długotrwałe problemy zdrowotne lub choroby przewlekłe, trwające co najmniej 6 miesięcy występowały u co drugiego mieszkańca Polski.

Wystąpienie tego rodzaju problemów sygnalizowało ponad 70 proc. osób w grupie wiekowej 50-59 lat, przy czym wśród osób w wieku 60-69 lat znalazło się już 85 proc. badanych, a ponad 90 proc. wśród ludzi najstarszych.

- Priorytetem powinno stać się tworzenie programów wspierających chorych przewlekle i ich opiekunów w jak najdłuższym utrzymaniu względnej sprawności i samodzielności. Zgodnie z prognozami OECD w roku 2050 osiągniemy niemal „równowagę”, gdzie na jedną osobę w wieku poprodukcyjnym przypadnie około 1,3 osoby w wieku produkcyjnym - wskazuje Michał Jakubowski, właściciel Remedizera.

- Pomijając oczywiste czynniki ekonomiczne, będzie to ogromne wyzwanie dla całego społeczeństwa, bo w większości przypadków przewlekle chorym, który najczęściej jest też osobą starszą zajmuje się rodzina - dodaje.

Co czwarty Polak zbyt długo czeka na wizytę
Stały kontakt ze specjalistami w centrum monitorowania zwiększa komfort psychiczny pacjentów oraz ogranicza liczbę ich wizyt w placówce. To ważny czynnik, zwłaszcza że zgodnie z danymi GUS prawie co czwarty mieszkaniec Polski potrzebujący opieki zdrowotnej doświadczył opóźnień w dostępie do niej z powodu zbyt długiego okresu oczekiwania na wizytę. Takie sytuacje dotyczyły głównie osób przewlekle chorych o nienajlepszym zdrowiu. Wbrew pozorom powodem tych opóźnień nie była zbyt duża odległość od placówki czy problem z transportem, które wskazało jedynie 4 proc. - głównie seniorzy lub osoby niesprawne.

- Rekordowe kolejki w polskiej służbie zdrowia, to w zasadzie standard, na który pacjenci są już przygotowani. Mimo że w ubiegłym roku uruchomiono Ogólnopolski Informator o Czasie Oczekiwania, jego funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Dane w nim wyświetlane uwzględniają tylko tzw. pacjentów pierwszorazowych, pomijając pacjentów z zieloną kartą onkologiczną oraz przewlekle chorych odbywających wizyty regularnie. Telemedycyna i eZdrowie mogą być pomocne w ograniczeniu części wizyt osób leczących się przewlekle - komentuje Michał Jakubowski z Remedizera.

73 proc. osób chorujących przewlekle w ciągu 12 miesięcy skorzystało z usług lekarzy specjalistów. Prawie co piąta osoba w wieku 70 lat i więcej była leczona w szpitalu w okresie 12 miesięcy poprzedzających badanie EHIS. Te liczby można jednak ograniczyć, chociażby przez wprowadzenie zdalnych konsultacji medycznych, podczas których lekarz będzie w stanie ocenić, czy konieczna jest wizyta pacjenta w placówce, czy wystarczy np. zmienić dawkę przyjmowanego leku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post