Czy test wysiłkowy musi nadzorować lekarz?

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Czy test wysiłkowy musi nadzorować lekarz?

Post autor: admin. med. »

Czy test wysiłkowy musi nadzorować lekarz?
Opracowali: lek. Kamil Jonas, dr hab. n. med. Grzegorz Kopeć
Klinika Chorób Serca i Naczyń UJ CM w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II

Współczesne wieloośrodkowe analizy i raporty z samodzielnych pracowni wysiłkowych wskazują, że testy wysiłkowe są często przeprowadzane i nadzorowane przez osoby niebędące lekarzami. Te doniesienia wskazują jednocześnie, że bezpieczeństwo i wydajność przeprowadzanych badań są podobne w pracowniach z bezpośrednim nadzorem lekarza i tych, w których lekarz sprawuje jedynie ogólne kierownictwo.

Test wysiłkowy jest szeroko uznanym badaniem wykorzystywanym w kardiologii od wielu dekad. Ponieważ jest jednym z pierwszych badań wykonywanych w przypadku podejrzenia choroby niedokrwiennej serca, ułatwia często decyzję o przeprowadzeniu dalszej, bardziej kosztownej lub inwazyjnej diagnostyki. Należy dodać, że wartość prognostyczna testu wysiłkowego jest dobrze poznana zarówno w populacji ogólnej, jak i wśród praktycznie wszystkich grup pacjentów.

Próba wysiłkowa limitowana wystąpieniem objawów wieńcowych lub osiągnięciem limitu tętna używana jest najczęściej do wykrywania objawów niedokrwienia mięśnia sercowego oraz uzyskania informacji na temat wydolności fizycznej, stanu układu krążenia podczas wysiłku, występowania zaburzeń rytmu serca i dysfunkcji autonomicznego układu nerwowego u badanej osoby. W większości przypadków szczytowy poziom wysiłku podczas testu pozwala na osiągnięcie przynajmniej krótkiego okresu wysiłku fizycznego o dużej intensywności. Jak wskazują dotychczas zebrane dowody, aktywność o tak wysokiej intensywności może skutkować przejściowym zwiększeniem ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych w populacjach o wyjściowo zwiększonym ryzyku. Ponieważ test wysiłkowy jest wykonywany zwykle u osób ze zdiagnozowaną lub podejrzewaną chorobą sercowo-naczyniową, większość dotychczasowych wytycznych rekomendowała obecność lekarza podczas testu. Miało to zoptymalizować przebieg samej próby, podejmowanie decyzji diagnostycznych oraz zapewnić specjalistyczną pomoc w przypadku wystąpienia zdarzeń niepożądanych podczas badania. Niemniej jednak współczesne wieloośrodkowe analizy i raporty z samodzielnych pracowni wysiłkowych wskazują, że testy wysiłkowe są często przeprowadzane i nadzorowane przez osoby niebędące lekarzami. Te doniesienia wskazują jednocześnie, że bezpieczeństwo i wydajność przeprowadzanych badań są podobne w pracowniach z bezpośrednim nadzorem lekarza i tych, w których lekarz sprawuje jedynie ogólne kierownictwo nad pracownią i pozostaje do dyspozycji np. w przypadku wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Nadal więc nie istnieje powszechnie przyjęty konsensus dotyczący standardów nadzoru nad testem wysiłkowym.

Zmiany dotyczące nadzoru nad testami wysiłkowymi wynikają w pewnym stopniu z konieczności optymalizowania kosztów w wykonywaniu tych badań i zapewnienia większej efektywności w ich realizacji. Pomimo różnic między poszczególnymi ośrodkami, wyraźne stało się zmniejszenie bezpośredniego kontaktu pacjenta z lekarzem, który zastępowany jest przez inny personel medyczny.

Piśmiennictwo/źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post