Stymulatory wybudzą ze śpiączki?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Stymulatory wybudzą ze śpiączki?

Post autor: admin. med. »

Po wszczepieniu stymulatorów wybudzą się ze śpiączki?
Pozostająca od 16 lat w stanie minimalnej świadomości Ola Janczarska - córka aktorki Ewy Błaszczyk - oraz trzy inne osoby zostaną w najbliższych dniach podane eksperymentalnemu zabiegowi wszczepienia stymulatora ośrodkowego układu nerwowego, po którym mogą odzyskać świadomość.

Dotychczas operacje wszczepienia takiego stymulatora przeprowadzano tylko w Japonii. Współtwórca tej metody, prof. Isao Morita, ma przybyć do Polski w sobotę (14 maja). Zabieg przynosi poprawę stanu pacjenta w około 60 proc. przypadków.

- Metoda elektrycznej stymulacji rdzenia kręgowego i mózgu ma zastosowanie w wielu chorobach, jednak w przypadku śpiączki daje szansę chorym, którym nic wcześniej nie mogło pomóc - powiedział PAP prof. Wojciech Maksymowicz - neurochirurg, który wraz z prof. Isao Moritą ma przeprowadzić cztery zabiegi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie.

Sam stymulator umieszczany jest na tułowiu, co ułatwia jego obsługę, zaś wprowadzone do kanału kręgowego elektrody - nad oponą twardą rdzenia.

Efekt zabiegu nie jest natychmiastowy.

Jak wykazały badania prowadzone metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, w pobudzanej codzienną elektrostymulacją tkance nerwowej poprawia się przepływ krwi, co sprzyja procesom naprawczym. Nie ma natomiast dowodów, że stymulacja przyczynia się do powstawania nowych komórek nerwowych. Z czasem część pacjentów może nawiązać kontakt z otoczeniem - wyjaśnił prof. Maksymowicz.

Oprócz 22 letniej obecnie Oli Janczarskiej, od 16 lat pozostającej w stanie minimalnej świadomości, wśród kandydatów do wszczepienia stymulatora jest młody mężczyzna, który dwa lata temu doznał niedokrwienia mózgu, pacjentka po doznanym przed rokiem urazie głowy oraz pacjentka pozostająca w stanie ograniczonej świadomości od dwóch lat.

Wszyscy mają być wkrótce operowani - jeśli nie zdarzy się coś nieprzewidzianego, na przykład uniemożliwiająca zabieg infekcja.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post