Rak piersi a płodność

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Rak piersi a płodność

Post autor: admin. med. »

lek. Katarzyna Pogoda

Dr Fedro Peccatori - światowej sławy ekspert zajmujący się płodnością u chorych na nowotwory, autor zaleceń ESMO na ten temat. Pracuje w European Institute of Oncology (IEO) w Mediolanie (Włochy).

Katarzyna Pogoda, Medycyna Praktyczna: Czy młode chore na raka piersi wymagają stosowania metod zachowania płodności? Czy są one zainteresowane tym zagadnieniem?

Fedro Peccatori: Młode chore wymagają przede wszystkim konsultacji dotyczącej płodności. Oczywiście tylko część z nich jest zainteresowana zachowaniem płodności. Ale większość oczekuje rozmowy na ten temat. Część pacjentek decyduje się na stosowanie metod zachowania płodności – zamrożenie oocytów lub zarodków, ewentualnie fragmentu jajnika. Należy również pamiętać dodatkowo o możliwości stosowania analogów LHRH w trakcie chemioterapii. Onkolodzy muszą brać pod uwagę nie tylko wyniki leczenia – czas przeżycia, ale również odległe skutki terapii.

Kiedy jest najlepszy moment konsultację dotyczącą płodności? Po rozpoznaniu raka piersi czy po leczeniu operacyjnym?

Taka konsultacja powinna się odbyć jak najwcześniej. W moim szpitalu odbywa się ona zaraz po otrzymaniu wyników biopsji gruboigłowej. To pozwala na przeprowadzenie metod zachowania płodności zaraz po operacji z powodu raka piersi lub nawet jeszcze przed nią.

Czy należy stosować analogi LHRH w trakcie chemioterapii?

Tak, postępowanie to opiera się na niedawno opublikowanych wynikach badań dotyczących chorych na raka z lub bez ekspresji receptorów estrogenowych. Pierwsze badanie to POEMS z udziałem chorych bez ekspresji receptorów hormonalnych i drugie badanie grupy włoskiej uwzględniające pacjentki z rakami luminalnymi.

A co z antykoncepcją u młodych pacjentek?

Na samym początku należy przeprowadzić rozmowę z chorą na temat antykoncepcji. Wynika to z obawy o zajście w ciążę przez nasze pacjentki w trakcie chemioterapii lub hormonoterapii, co może uszkodzić dziecko. Dlatego tak ważna jest rozmowa z chorymi na ten temat jeszcze przed rozpoczęciem chemioterapii. Informujemy pacjentki, że zaburzenia cyklu miesiączkowego, w tym brak miesiączek, nie oznacza braku możliwości zajścia w ciążę.

Jaki rodzaj antykoncepcji można zalecać?

Najlepsza wydaje się wkładka wewnątrzmaciczna miedziowa. Niestety mamy mało doniesień na temat nowoczesnych wkładek uwalniających małą dawkę lewonorgestrelu u chorych na raka piersi. Zmniejszają one nasilenie krwawień miesięcznych, jakość życia pacjentek jest bardzo dobra. Ale nadal standardem powinny być standardowe wkładki miedziowe.

Co robić w przypadku chorych po leczeniu raka piersi, ale z dużym ryzykiem nawrotu, które chcą zajść w ciążę?

Z każdą chorą należy omówić możliwe ryzyko – nawrót choroby, jak również szanse na posiadanie potomstwa. Lekarz może tylko doradzić pacjentce biorąc pod uwagę biologię jej raka piersi. Wiemy, że ciąża nie zwiększa ryzyka nawrotu choroby. Dlatego nie można powiedzieć chorej, że nie powinna zajść w ciążę. Decyzję podejmuje ostatecznie sama chora.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post