Łysienie łojotokowe

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Łysienie łojotokowe

Post autor: admin. med. »

Łysienie łojotokowe jest jednym z częściej spotykanych typów łysienia. Zazwyczaj takie łysienie towarzyszy innym rodzajom utraty włosów. Główną przyczyną utraty włosów w tym przypadku jest jednak łojotok. Może ono dotyczyć jedynie skóry głowy, albo wszystkich włosów. Przede wszystkim problem ten dotyczy mężczyzn i właściwie we wszystkich przypadkach jest dziedziczny. Zanim jednak zaczniemy się borykać z wypadaniem włosów, obserwujemy zazwyczaj łupież łojotokowy albo suchy, albo tłusty. Jego początki rozpoczynają się typowo dla łysienia androgenowego - w kątach skroniowych. Drugi etap to łysienie na szczycie głowy. Skutkiem jest całkowite wyłysienie. Jedynie z tyłu głowy pozostaje wąski pas włosów w kształcie typowej podkowy.

By w pełni zrozumieć, czemu dochodzi do wypadania włosów, należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest łojotok. Łojotok to zjawisko polegające na wytwarzaniu łoju w ilości wyraźnie za dużej, przewyższającej potrzeby naszego organizmu. Gruczoły łojowe powodują szybkie przetłuszczanie się włosów. Skóra głowy staje się żółta i lśniąca. Konsekwencją jest najczęściej łupież łojotokowy. Często występuje również łojotokowe zapalenie skóry. Skłonność do występowania tej dolegliwości jest dziedziczna. Przede wszystkim występuje u mężczyzn. Wiąże się z występowaniem hormonów płciowych. Niekorzystny wpływ na stan naszych fryzur ma progesteron oraz androgeny. Pozytywnie na włosy działa z kolei estrogen. Co ciekawe niskie temperatury wpływają na dużą produkcję łoju. Gdy często przebywamy na słońcu, nasze włosy rzadziej borykają się z tym problemem. Na pewno zauważyliśmy, że podczas wakacji w ciepłych krajach myjemy dużo rzadziej włosy.

Gdy nasze hormony nie pracują prawidłowo, gdy mamy problemy z przemianą materii, możemy spodziewać się również problemów z łojotokiem. Najczęściej towarzyszy nam on w okresie przekwitania. Łojotok oprócz skóry głowy może dotyczyć skóry w okolicach czoła, nosa i brody (tak zwana litera "T"). Ponadto zmiany nim spowodowane, czyli trądzik możemy obserwować również na plecach.
źródło: hsr.com.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post