Miesiączka.Bolesne miesiączki,Leczenie

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Miesiączka.Bolesne miesiączki,Leczenie

Post autor: admin. med. »

artykuł dr. n. med. Jacka Nieżurawskiego, specjalisty chorób kobiecych, położnika ginekologa

Menstruacja to naturalny stan w życiu kobiety. Najczęściej świadczy o dobrym funkcjonowaniu organizmu. Niekiedy jednak jej przebieg zakłócają zaburzenia, które mogą sygnalizować nieprawidłowości i zmiany chorobowe.

Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle około 13. roku życia. Poniżej 9. roku życia jest objawem przedwczesnego dojrzewania płciowego i w takich sytuacjach należy skonsultować się z ginekologiem lub endokrynologiem. Przedwczesne dojrzewanie płciowe może być bowiem skutkiem zaburzeń czynności układu podwzgórzowo-przysadkowego lub zmian organicznych.

Jeśli menstruacja nie pojawi się do 16. roku życia, należy namówić córkę do wspólnej wizyty u ginekologa. Wiek 18 lat jest uznawany za graniczny, kiedy okres powinien wystąpić najpóźniej.

Jak często?
Zazwyczaj miesiączki pojawiają się nie częściej niż co 24 dni, a maksymalny odstęp między nimi nie jest dłuższy niż 31 dni. Jeżeli występują częściej niż co 21-23 dni, taki stan nazywamy częstym miesiączkowaniem i jest to objaw nieprawidłowy. Menstruację co 32-35 dni uważa się za rzadkie miesiączkowanie. Są to stany niepokojące, które wymagają przeprowadzenia specjalistycznych badań.

Pierwsze miesiączki mogą pojawiać się nieregularnie, gdyż często zdarzają się wówczas cykle bezowulacyjne (podczas cyklu komórka jajowa niekiedy się nie uwalnia). Na ogół uważa się je za stan fizjologiczny (normalny), ale mimo to należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Bolesne krwawienia
Czasami pierwsze miesiączki mogą być również bolesne z powodu zaburzeń czynnościowych. Bolesność menstruacyjnych krwawień bywa także skutkiem zmian anatomicznych w obrębie dróg rodnych. Są to również wskazania do konsultacji lekarskiej.

Tuż przed menstruacją, gdy kobieta mocno odczuwa bóle związane z napięciem przedmenstruacyjnym, a także podczas miesiączki (szczególnie na jej początku) można sięgnąć po środki przeciwbólowe bez recepty doraźnie łagodzące dolegliwości (np. Panadol, Saridon, Cefalgin, Ibuprofen, który również znosi objawy towarzyszące bolesnej miesiączce, takie jak ból głowy, mdłości, wymioty i zwiększone napięcie nerwowe). Nie należy jednak brać leków w nadmiarze, gdyż mają działanie objawowe i chociaż przynoszą ulgę, to jednak aby wyleczyć przyczyny bolesnych miesiączek, trzeba zwrócić się do lekarza.

Gdy się pojawia
Najczęściej menstruacja trwa około 5 dni. Jeżeli przedłuża się powyżej 7 dni, trzeba zgłosić się do ginekologa. W trakcie miesiączki kobieta przeciętnie traci około 100 ml krwi. Minimum jest to 50 mililitrów (przy skąpym miesiączkowaniu), maksimum 150 ml. Zarówno bardzo skąpe krwawienia, jak i utrata większej ilości krwi wymagają konsultacji ginekologicznej. Przy bardzo obfitych miesiączkach lekarze raczej polecają stosowanie podpasek niż tamponów. Aby się zorientować, jaka jest objętość wypływającej krwi, liczymy zużyte podpaski (zazwyczaj potrzeba 5 podpasek w ciągu doby). Tampony mogą być używane przez bardzo krótki czas i powinny być często wymieniane.

Należy zwracać uwagę na wygląd wydzieliny pochwowej, jej wygląd bowiem może ostrzegać przed zmianami w organach rodnych. Wydzielina nie powinna zawierać skrzepów, niedobrze też, gdy pojawia się w niej jasna krew.

W trakcie menstruacji nie jest wskazane współżycie płciowe.

Antykoncepcja i menstruacja
Tabletki antykoncepcyjne nie zaburzają cyklu menstruacyjnego, wręcz przeciwnie, sprzyjają regularnym miesiączkom. Pigułki mogą nawet zatrzeć patologiczne objawy wynikające z nieregularnego miesiączkowania i opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy. Dlatego też panie powinny poddawać się wtedy kontrolnym badaniom ginekologicznym co 4-6 miesięcy.

Połóg a miesiączki
W okresie karmienia piersią miesiączka może w ogóle się nie pojawić. Gdy kobieta karmi dziecko piersią, w jej organizmie wytwarza się bowiem hormon - prolaktyna - warunkujący wytwarzanie pokarmu. Hormon ten jednocześnie działa hamująco na przysadkę mózgową i jajniki. Jednak mimo braku miesiączki istnieje możliwość zajścia w ciążę, dlatego też należy poddawać się w tym czasie okresowej kontroli ginekologicznej. Pierwsza rutynowa wizyta u ginekologa powinna nastąpić w 6 tygodni od daty porodu, następne - co trzy miesiące.

Dieta i kąpiele
Podczas miesiączki kobieta powinna się normalnie odżywiać, gdyż ilość wypitych płynów i dieta przeważnie nie wpływają istotnie na ilość traconej krwi. Jeśli jednak podczas miesiączki występują problemy z trawieniem (wzdęcia, biegunki, zaparcia) czy też bóle głowy, lepiej spożywać lekko strawne potrawy zmniejszające dolegliwości tego typu. Nie zaleca się wówczas korzystania z basenu ani kąpieli w wannie, natomiast wskazany jest prysznic.

Kiedy zanika menstruacja?
Średni wiek wystąpienia menopauzy, czyli ostatniej miesiączki, to około 51.-52. rok życia. Menopauzą nazywamy takie krwawienie, po którym występuje co najmniej 6-miesięczna przerwa w krwawieniach. Okres przed- oraz pomenopauzalny obejmuje 7 lat od ostatniej miesiączki i 7 lat po niej. Mogą w tym okresie wystąpić nieprawidłowe miesiączki wymagające konsultacji ginekologicznej (krwawienia acykliczne lub bardzo obfite).

Przyczyny zaburzeń
Cykl miesiączkowy może zakłócić wiele przyczyn. U dziewcząt najczęstszym powodem jest gwałtowne odchudzanie (szczególnie anoreksja) oraz zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, w wyniku których może dojść nawet do całkowitego zatrzymania cyklu. Zaburzenia miesiączkowania powoduje duża nadwaga, niedoczynność i nadczynność tarczycy, cukrzyca, a także leki (m.in. środki psychotropowe). Przyczyną problemów z menstruacją może być duży stres.

Zaburzenia krwawień miesiączkowych niekiedy świadczą o poważnych schorzeniach. Mogą bowiem wystąpić krwawienia z dróg rodnych nie związane z cyklem menstruacyjnym, np. spowodowane schorzeniami nowotworowymi (rakiem szyjki macicy czy pochwy). Dlatego też wszystkie zaburzenia miesiączkowe powinny skłaniać kobietę do wizyty u ginekologa.
źródło: resmedica.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post