Powiększona wątroba i wysoki ALT

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Modern
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2016, o 21:46

Powiększona wątroba i wysoki ALT

Post autor: Modern »

Witam serdecznie, jestem (byłym już) alkoholikiem, którym byłem w rocznym ciągu. Moje problemy zaczęły się na początku czerwca tego roku miałem różne zespoły abstynencyjne z majaczeniem, sam poszedłem na pogotowie bo strasznie źle się czułem no i zaczęło się.. dostałem 6 kroplówek i zostałem cały przeczyszczony, dostałem również skierowanie na detoks alkoholowy, po detoksie nie piję odkąd wyszedłem więc jestem już trzeźwym alkoholikiem od początku czerwca, pić już nie muszę więc nie piję a wręcz nie mogę..

Po wróceniu mi pełnej świadomości i normalnego myślenia na pogotowiu podano mi wyniki badań krwi, wątroba uszkodzona:

Alat 142 U/l
Aspat 137 U/l
GGTP 169.3 U/l

Dokładnie dzisiaj odebrałem wyniki z laboratorium, od lekarza dostałem tylko skierowanie na badanie ALT i Glukozy, Glukoza w normie (87.0) jednak ALT wynosi 223 U/L < 41, po pójściu z wynikami badań do lekarza dostałem skierowanie do laboratorium na badania AST, ALP i GGTP, jutro idę na pobranie krwi i w poniedziałek będą wyniki. Strasznie się boję, czy to może być alkoholowe zapalenie wątroby? Dodam, że odkąd dostałem skierowanie na detoks nic nie piłem, na detoksie miałem nawet dietę a dzisiaj po 3 tygodniach okazuje się, że ALT wynosi 223 U/L, po 3 tygodniach stosowania diety i abstynencji! Mam straszne lęki, boję się iść spać i tylko myślę o tym żeby był już poniedziałek aby zabrać wyniki badań krwi i pójść do lekarza.

Obecnie zażywam Vitaminum B1 oraz od 3 dni łykam raz dziennie tabletki z ostropestu plamistego, dzisiaj kupiłem herbatki na wątrobę oraz jej regenerację. Moja babcia ostatnio miała podobny problem, nie posiada ona tej otoczki w okół wątroby i była w szpitalu, później dano jej lek Heparegen i wszystko wróciło do normy.

Moje spostrzeżenia są takie, że wątroba mogła mi się tak powiększyć od leków branych na detoksie (Relanium i Tisercin) na ulotce jest napisane aby nie spożywać przy chorej wątrobie, w obu lekach.

Bardzo bym prosił o porady co mogę zrobić aby szybciej zregenerować wątrobę albo czy gdy odbiorę wyniki a wyniki będą w granicach 200-300 grozi mi szpital? Dodam, że od 3 dni nie czułem ucisku ze strony wątroby, nie jestem zmęczony, apetyt mam normalny, problem w tym, że ciągle chce mi się pić wodę mineralną, oczywiście piję niegazowaną. W domu mam Hepatil jednak nie wiem czy mogę go brać bo lekarz mi dzisiaj żadnych leków przy ALT 223 nie przepisał, dał jednak jak już wyżej napisałem skierowanie na szczególniejsze badania wątrobowe AST, ALP i GGTP.

Mam 21 lat i już takie problemy. Prosiłbym o pomoc co mogę zrobić w swojej sytuacji, będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
dimedicus

Re: Powiększona wątroba i wysoki ALT

Post autor: dimedicus »

Wszystko wskazuje na alkoholowe zapalenie wątroby.
Oczywiście podstawą jest zupełne odstawienie alkoholu
Istotne jest uzupełnianie niedoborów żywieniowych i witaminowych zbilansowaną odżywczo dietą z suplementacją witamin z grupy A, D, K, kwasu foliowego i – przede wszystkim – B: tiaminy, ryboflawiny, pirydoksyny. W razie ciężkiego przebiegu choroby z encefalopatią wątrobową stosuje się glikokortykosteroidy.
Leki regenerujące wątrobę a do takich należą:
Essentiale forte (jeden z najlepszych obecnie)
Sylicynar
Liv
Musi też pan regularnie wykonywać badania kontrolne
Modern pisze:W domu mam Hepatil jednak nie wiem
też można

abstynencja,leki na wątrobę też dieta w ciągu kilku tygodni(czasem potrzeba więcej czasu) poprawę stanu wątroby,monitorowanie badaniami krwi.
Wskazane też wykonać usg wątroby.
Będą nowe wyniki to zobaczymy co robić
Dietę postaram się dziś wprowadzić do działu diet
Modern
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2016, o 21:46

Re: Powiększona wątroba i wysoki ALT

Post autor: Modern »

Dziękuję bardzo za odpowiedź aż mi się lepiej zrobiło ;P
Dzisiaj byłem na badaniu krwi i dowiem się dopiero w poniedziałek jakie będą wyniki. Abstynencja jest całkowita więc o to się martwić nie muszę. Czytając Twojego posta dimedicus zażyłem jedną tabletkę Hepatilu Complex. Czy gdy będę w dalszym ciągu stosował dietę i zażywał regularnie Hepatil Complex, na którym jest napisane, że do 3 tabletek dziennie jest szansa na regenerację wątroby w stanie zapalnym bez hospitalizacji? Dodatkowo zbadałem sobie dziś ciśnienie i jest w normie 129/77 a puls 84, oczywiście zaraz pójdę do apteki po Essentiale forte, który zażyję jutro żeby nie zmieszać z Hepatilem :D
dimedicus

Re: Powiększona wątroba i wysoki ALT

Post autor: dimedicus »

Na dziś nie ma potrzeby hospitalizacji,opierając się tylko na tych wynikach.
Nie robiono usg?
Można stosować już dziś Essentiale Forte,nie ma potrzeby odkładać
Modern
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2016, o 21:46

Re: Powiększona wątroba i wysoki ALT

Post autor: Modern »

dimedicus pisze:Na dziś nie ma potrzeby hospitalizacji,opierając się tylko na tych wynikach.
Nie robiono usg?
Można stosować już dziś Essentiale Forte,nie ma potrzeby odkładać
Lekarz dał mi skierowanie na badania (ALT, ASP i GGTP), na których byłem dzisiaj, wyniki będą w poniedziałek i wtedy zobaczę co mi będzie. Lekarz powiedział, że jeśli będą 'kosmiczne' wyniki to czeka mnie szpital. Co do USG to nie miałem robionego.
dimedicus

Re: Powiększona wątroba i wysoki ALT

Post autor: dimedicus »

Zobaczymy co wyjdzie i wówczas ocenimy czy rzeczywiście będzie konieczna hospitalizacja,chociaż jestem za wdrożeniem leczenia domowego i badanie kontrolne
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post