Telfexo. Lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Telfexo. Lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym

Post autor: admin. med. »

Preparat zawiera substancję: feksofenadyna
Lek dostępny na receptę

Co zawiera i jak działa Telfexo?
Substancją czynną preparatu jest feksofenadyna. Substancja ta blokuje obwodowe receptory histaminowe typu 1 (H1). W ten sposób hamuje działanie histaminy, substancji wywołującej objawy alergiczne. Jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji. Łagodzi objawy alergiczne takie jak: kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych oraz skórne objawy pokrzywki. Działanie feksofenadyny utrzymuje się do 24 godzin.
Kiedy stosować Telfexo?
Preparat jest wskazany w leczeniu objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.
Kiedy nie stosować tego preparatu?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Telfexo?
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie zaburzenia czynności nerek lub wątroby. Należy zachować ostrożność u osób z zaburzeniami czynności tych narządów a także u osób w podeszłym wieku.
Stosowanie preparatu należy przerwać na około 3 dni przed planowanym wykonaniem alergicznych testów skórnych.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Osoby prowadzące pojazdy mechaniczne powinny zachować ostrożność i sprawdzić jak reagują na feksofenadynę. U niektórych osób (w bardzo rzadkich przypadkach) mogą występować działania niepożądane(np. senność), które mogą upośledzać zdolność koncentracji i reagowania oraz zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Telfexo
Preparat ma postać tabletek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletkę należy połknąć w całości (bez rozgryzania i żucia) popijając wodą. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli i dzieci po 12. roku życia: 180 mg 1 raz na dobę.
Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci do 12. roku życia i nie należy stosować preparatu w tej grupie wiekowej.
W przypadku osób z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby oraz osób w podeszłym wieku należy zachować ostrożność.
Czy można stosować Telfexo w okresie ciąży i karmienia piersią?
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Stosowanie leku w ciąży możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko w razie zdecydowanej konieczności.
Preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Równoległe stosowanie preparatu z ketokonazolem, itrakonazolem lub erytromycyną zwiększa stężenie feksofenadyny we krwi.
Rytonawir i lopinawir mogą nasilać ekspozycję na działanie feksofenadyny; może to spowodować nasilenie działań niepożądanych feksofenadyny.
Nie zaobserwowano interakcji pomiędzy feksofenadyną i omeprazolem (lek będący inhibitorem pompy protonowej, stosowany w leczeniu nadkwaśności, zgagi). Leki zobojętniające sok żołądkowy (preparaty glinu i magnezu) mogą zmniejszać biodostępność preparatu. Zaleca się zachowanie 2 godzinnej przerwy pomiędzy przyjęciem tych leków i przyjęciem feksofenadyny.
Preparat może wpływać na wyniki alergicznych testów skórnych.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Jak każdy lek, również Telfexo 180 mg może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Mogą wystąpić: bóle i zawroty głowy, nerwowość, zmęczenie, senność, bezsenność, nudności, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wysypka, reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd) i reakcje anafilaktyczne (bardzo rzadkie, ciężkie reakcje mogące stanowić zagrożenie życia, obejmujące obrzęk gardła, krtani, skurcz oskrzeli, niedociśnienie tętnicze, wstrząs).
Inne preparaty na rynku polskim zawierające feksofenadyna

Allegra (tabletki powlekane)
Fexofast 120 mg (tabletki powlekane)
Fexofast 180 mg (tabletki powlekane)
FexoGen (tabletki powlekane)
Telfast 180 (tabletki powlekane)
Telfexo 120 mg (tabletki powlekane)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post