Kiedy występują dni płodne i niepłodne?

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Kiedy występują dni płodne i niepłodne?

Post autor: admin. med. »

Dni względnie niepłodne.
Na pierwszą fazę cyklu przypada okres tzw. niepłodności przedowulacyjnej względnej. Względnej, ponieważ nigdy nie wiadomo do końca, ile będzie trwała cała pierwsza faza, czyli kiedy pojawi się owulacja. Ten czas jest różny u różnych kobiet, może też niejednakowo przebiegać w poszczególnych miesiącach u tej samej kobiety. Czasami nie ma go w ogóle, czasami trwa nawet ponad 10 dni.

Dni płodne.
Przyjmuje się, że do zapłodnienia może dojść przez 9 dni w cyklu. Pięć dni przed owulacją (plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, czyli 3 doby, dwie doby dodaje się dla pewności), W dniu owulacji i w 3 dni po (komórka jajowa posiada zdolność zapłodnienia przez 6 ÷ 8 godzin, resztę czasu dodaje się dla pewności).

Dni absolutnej niepłodności.
Cykl kończy faza niepłodności poowulacyjnej bezwzględnej. Trwa od 4 dnia po owulacji do następnej miesiączki. To wszystko, to tylko teoria. W praktyce, zgodnie z najnowszymi badaniami, taka sytuacja występuje jedynie u 30% kobiet. Oznacza to, że pozostałe 70% ma dni płodne w innym terminie niż 10-17 dzień cyklu.


źródło:antykoncepcja.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post