Jęczmień na oku - przyczyny, objawy i leczenie

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Jęczmień na oku - przyczyny, objawy i leczenie

Post autor: admin. med. »

Jęczmień na oku to bakteryjne zapalenie powieki, które występuje w postaci ropnia, spowodowanego zakażeniem gronkowca. Najczęściej znane jako jęczmień poprawnie nazywamy zapaleniem mieszka włosowego. Występuje głównie na brzegu powieki dolnej lub górnej. Najczęściej spowodowany jest dotykaniem okolicy powiek brudnymi rękoma lub ciągnięciem za rzęsy, głownie przez dzieci.

Wyróżniamy dwa rodzaje jęczmienia:

○ jęczmień zewnętrzny, czyli tak zwane gronkowcowe zapalenie gruczołów
○ jęczmień wewnętrzny w postaci zapalenia gruczołów tarczkowych

Jęczmień na oku - objawy

W okolicy oka pojawia się ropień, czerwone zgrubienie wielkości ziarna zboża (stąd też nazwa jęczmień), występujące głównie na dolnej lub górnej powiece (najczęściej na górnej). Oko staje się czerwone, nabrzmiały w miejscu ropienia i okropnie swędzi. Przez zbierającą się ropę (koloru ciemnozłotego) dochodzi do łzawienia i dużego stanu zapalnego oka, który w postaci opuchlizny, może przysłonić całe oko. Jęczmień nie jest przyjemny tym bardziej iż pojawia się nagle (zazwyczaj po nocy). Jego proces tworzenia się trwa około 4-5 dni, po czym w przypadki nie leczenia, pęka samoczynnie. Często może popsuć plany i zatrzymać w domu, z powodu braku dobrej widoczności oraz krępującego wyglądu oka. Najbardziej jednak dokuczliwy staje się dla dziecka, które drapie co chwila powiekę i denerwuje się z powodu kiepskiej widoczności. W celu mniejszego podrażniania oka przez nieświadome dziecko, zaleca się założenie opatrunku na oko (w celu jego przysłonięcia), by nie kusiło malca.

Jęczmień na oku - leczenie

Lekarz okulista przepisuje maść z antybiotykiem, która odpowiednio wcześnie rozpoznany jęczmień zapobiegnie jego pęknięci, złagodzi ból i swędzenie oraz zagoi infekcje. Z tego powodu iż jęczmień jest zaraźliwy, nie należy korzystać z jednego ręcznika w domu. Jęczmień w en sposób może się przenieść lub zaatakować drugie oko. Również w przypadku drapania, jęczmień może się przenieść. W aptekach dostępne są również krążki łagodzące ból jęczmienia, nazywane krążkami hot - cool. Po włożeniu do cieplej wody wystarczy osuszyć i przyłożyć do oka. Powinien pomóc, szczególnie dziecku dla którego jęczmień jest najbardziej dokuczliwy. Dzieci często bawią się w piaskownicy, grając w piłkę na dworze czy spacerując po parku, dotykają ciekawiących je rzeczy, na których aż roi się od brudu i zarazków. Niestety nie jesteśmy ich w stanie upilnować, ani też zabronić im zabawy. Zadbajmy jednak by po każdej zabawie lub powrocie do domu, natychmiast myły ręce, dobrze też mieć zawsze przy sobie chusteczki zwilżane, by przemyć dziecku dłonie. Również w chwili leczenia oka, po każdym przemywaniu i zainfekowaniu powiek, należy dokładnie umyć ręce. Pamiętajmy, że jęczmień jest zaraźliwy. W przypadku bardzo małych dzieci, ważne jest osłonięcie oka z jęczmieniem, by maluch go nie rozdrapał i nie przeniósł na drugie oko.

Jęczmień na oku - leczenie domowe:

○ ciepłe okłady na powieki, które powinny złagodzić ból (nasze babcie przykładały przez serwetkę ciepłe jajko),
○ często się mówi, że jęczmień powinno się pocierać złotem (kontrowersyjna metoda, ma tylu zagorzałych zwolenników co przeciwników)
○ nagrzewanie jęczmienia, ciepłe kompresy
○ maść okulistyczna
○ antybiotyk (sposób nowocześniejszych babć)

Czy jęczmień powraca?

Niestety nawet wyleczony jęczmień może powrócić w chwili najniższej odporności naszego organizmu. Z powodu rozsiewu bakterii przy nawracający jęczmieniu, warto zastosować antybiotyk (doustny) ogólny, by uodpornić organizm przez bakteriami.
źródło:megapedia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post