Szczepionki mogą chronić przed Alzheimerem?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Szczepionki mogą chronić przed Alzheimerem?

Post autor: admin. med. »

Zwykłe szczepionki mogą chronić przed Alzheimerem?
Chorobę Alzheimera może wywoływać powstawanie w mózgu białka beta amyloid, ale dlaczego się ono w nim gromadzi? Być może jest to skutkiem walki organizmu z zarazkami, które przenikały do mózgu. Jeśli tak - to przed chorobą tą mogą chronić zwykłe szczepionki.

Pisze o tym prof. Rudolph Tanzi z Harvard Medical School na łamach "Science Translation Medicine" (doi.org/bhzt). Opisuje on eksperyment, w którym myszom zdolnym do wytwarzania beta amyloidu wstrzykiwano do mózgu bakterie. Tak jak tego oczekiwano, pod wpływem mikrobów białko to powstawało.

"Na każdym z nich była bakteria" - twierdzi Tanzi. Jego zdaniem, każdy taki drobnoustrój jest w stanie w ciągu zaledwie jednej nocy doprowadzić do wytworzenia całego beta amyloidu. W mózgu białko to staje się dla niego pułapką.

Po zatrzymaniu infekcji białko powinno zostać rozłożone. Gdy tak się tak nie dzieje, zaczyna się ono gromadzić w mózgu, powodując powstawanie innych białek, takich jak tau (które jest również podejrzewane o to, że przyczynia się niszczenia neuronów i rozwoju choroby Alzheimera).

Jak informuje "New Scientist", prof. Brian J. Balin z Philadelphia College of Ostheopatic Medicine w Pennsylvania wykazał, że beta amyloid może powstawać pod wpływem bakterii chlamydia pnemoniae. Z innych badań wynika, że podobnie jest w przypadku herpeswirusów próbujących przeniknąć do mózgu.

Prof. Jacobus Jansen z uniwersytetu w Maastricht w Holandii zauważył, wykorzystując skanowanie mózgu rezonansem magnetycznym, że u osób cierpiących na chorobę Alzheimera w początkowej fazie rozwoju bariera krew-mózg jest mniej szczelna, dlatego ich mózg mógł być bardziej narażony na drobnoustroje.

"Hipoteza z mikrobami wydaje się być zatem całkiem prawdopodobna" - twierdzi Jansen na łamach "Radiology" (doi:10.1148).

Prof. Robert D. Moir z Harvard Medical School uważa, że szczepionka chroniąca przed chlamydiami i herpeswirusami mogłaby zapobiegać powstawaniu choroby Alzheimera. Kłopot polega na tym, że nie udało się jeszcze opracować preparatów uodporniających na te drobnoustroje.
źródło:biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post