Podawanie wcześniakom kwasu dokozaheksaenowego

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Podawanie wcześniakom kwasu dokozaheksaenowego

Post autor: admin. med. »

Czy podawanie wcześniakom kwasu dokozaheksaenowego w dużej dawce poprawia rozwój intelektualny w 7. roku życia?


Opracował lek. med. Maciej Kołodziej
Konsultowała prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska

Skróty: aMD* – różnica średnich skorygowana o znane czynniki zakłócające, aRR* – ryzyko względne skorygowane o znane czynniki zakłócające, CI* – przedział ufności, DHA – kwas dokozaheksaenowy, RCT* – badanie z randomizacją, SD* – odchylenie standardowe, WASI – Wechsler Abbreviated Scale of Intelligence

* Kryteria wyboru badań, opis procesu kwalifikacji oraz słownik podstawowych pojęć używanych w opisie badań klinicznych znajdują się na stronie internetowej Medycyny Praktycznej w zakładce Artykuły ( mp.pl).
** Obliczone przez autora opracowania na podstawie danych zawartych w artykule

Metodyka: RCT, potrójnie ślepa próba, obserwacja w 7. roku życia wieku skorygowanego
Populacja: 604 wcześniaki (urodzone <33. tygodnia ciąży [śr. 30. tydzień]; 53,6% chłopcy**)
Interwencja: duża dawka DHA (w ilości ok. 1% kwasów tłuszczowych) od 2.–4. dnia życia do czasu przewidywanego terminu porodu (40. tydzień ciąży) – 291 niemowląt
Kontrola: standardowa dawka DHA (w ilości ok. 0,3% kwasów tłuszczowych) – 313 niemowląt
Wyniki: W grupie otrzymującej dużą dawkę DHA, w porównaniu z grupą kontrolną, w 7. roku życia dzieci stwierdzono:

podobny poziom inteligencji oceniany w skali WASI (śr. 98,3 pkt, SD: 14,0 vs śr. 98,5 pkt, SD: 14,9; aMD: -0,3 [95% CI: od -2,9 do 2,2])
podobne wyniki w części werbalnej testu IQ (śr. 98 vs 98,8 pkt; aMD: -0,9 [95% CI: od -3,5 do 1,8] oraz w części twórczej (śr. 98,5 vs 98,5 pkt; aMD: -0,0 [95% CI: od -2,5 do 2,5])
podobny odsetek dzieci, które uzyskały <85 punktów w całym teście IQ (13,6 vs 14,1%; aRR: 1 [95% CI: 0,6–1,5]).

Nie wykazano również różnic pomiędzy grupami w odniesieniu do pozostałych punktów końcowych, m.in.: w zdolności skupiania, utrzymywania, przemieszczania i podzielności uwagi, werbalnej pamięci krótkotrwałej, funkcji wykonawczych oraz zdolności uczenia się. Żaden z ocenianych punktów końcowych nie różnił się pomiędzy grupami w zależności od urodzeniowaej masy ciała dziecka (<1250 g lub ≥1250 g).

Wnioski: Podawanie wcześniakom od 2.–4. dnia życia do czasu przewidywanego terminu porodu kwasu dokozaheksaenowego (DHA) w dużej dawce, w porównaniu ze standardową dawką, nie wiązało z korzystnym wpływem na rozwój intelektualny oceniany w 7. roku życia.
Komentarz

prof. dr hab. med. Hanna Szajewska
Klinika Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Znaczenie długołańcuchowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (DWKT), w tym kwasu dokozaheksaenowego (DHA), w żywieniu niemowląt urodzonych przedwcześnie pozostaje przedmiotem dyskusji. Wcześniaki rodzą się przed ukończeniem III trymestru ciąży, w którym transport DWKT przez łożysko jest największy, stąd narażenie na ich niedobór. Istnieją więc przesłanki do dodatkowego podawania DWKT wcześniakom. Wyniki niektórych wcześniejszych badań sugerowały, że podawanie DWKT, zwłaszcza DHA, prawdopodobnie może wpływać korzystnie na ostrość widzenia oraz rozwój psychoruchowy i funkcje poznawcze wcześniaków.

Komentowane badanie przeprowadzono wiarygodnie, zgodnie z obowiązującą metodyką (randomizacja, prawidłowe utajnienie alokacji, zaślepienie), a jego autorzy posiadają ogromne doświadczenie w prowadzeniu badań żywieniowych, w tym badań dotyczących suplementacji DHA. Jest to pierwsze i największe z dotychczas opublikowanych z tak długim, 7-letnim, okresem obserwacji. Bez odpowiedzi pozostaje natomiast pytanie, czy podawanie DHA faktycznie nie ma długotrwałego wpływu na rozwój intelektualny, czy też dostępne metody ba- dawcze nie są wystarczająco czułe, aby je uchwycić. Ta wątpliwość, jak również stwierdzane we wcześniejszych badaniach różnice w źródłach i ilości DWKT, proporcji DHA do kwasu arachidonowego, czasie stosowania suplementacji oraz czasie obserwacji sprawiają, że prawdopodobnie różni badacze będą kontynuować badania nad rolą DWKT w optymalnym rozwoju wcześniaków.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post