Sprzęt stomijny w aptece? To zły pomysł

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Sprzęt stomijny w aptece? To zły pomysł

Post autor: admin. med. »

W aptece nie ma ani czasu, ani miejsca na demonstrację sprzętu stomijnego czy próbę jego dopasowania. Zapewnienie pełnego komfortu stomikom wymagałoby od aptek dostosowania warunków lokalowych - ocenia Fundacja STOMAlife.

Projekt zmian do ustawy o refundacji leków oraz wyrobów medycznych może sprawić, że efektem używania przez pacjentów tańszych odpowiedników wyrobów medycznych proponowanych w ramach ustawy będą powikłania - informuje Fundacja STOMAlife.

W komunikacie prasowym, Fundacja wyraża zaniepokojenie zmianami zaproponowanymi w projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej, dotyczących potencjalnej odpłatności za sprzęt medyczny, w tym stomijny.

Fundacja wystosowała list otwarty do wszystkich najwyższych władz państwowych, w tym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premier Beaty Szydło, Marszałków Sejmu oraz Senatu, Posłów oraz wielu osób związanych ze środowiskiem medycznym.

"Obecnie obowiązujące kwoty refundacji nie pozwalają na bezpłatne otrzymanie wystarczającej ilości sprzętu, ponieważ pacjent może otrzymać średnio mniej niż jeden worek dziennie. Należy pamiętać, że niewłaściwie dobrany sprzęt lub jego niewystarczająca ilość prowadzą do niebezpiecznych powikłań, takich jak martwica, przetoki, przepuklina okołostomijna, bolesne odparzenia i rany" - informuje Fundacja.

Autorzy listu podkreślają, że "niepokojącą konsekwencją proponowanej zmiany jest ryzyko przeniesienia realizacji zaopatrzenia w sprzęt stomijny ze specjalistycznych sklepów medycznych do aptek".

- W przypadku naszych pacjentów kwestią kluczową jest możliwość uzyskania fachowej porady przez wyspecjalizowany i wyszkolony personel, w miejscu, które zapewni im zachowanie intymności
i poszanowania godności osobistej. Publiczne przyznanie się do posiadania stomii, dla wielu osób może stać się barierą nie do pokonania, a zaopatrywanie się w sprzęt stomijny w aptece może generować krępujące sytuacje - dodają.

- W aptece nie ma ani czasu, ani miejsca na demonstrację sprzętu czy próbę jego dopasowania. Zapewnienie pełnego komfortu stomikom, wymagałoby od aptek dostosowania warunków lokalowych w tym zapewnienia przymierzalni jak również gruntownego przeszkolenia personelu - zauważają autorzy listu.

W dalszej części pisma podkreślają, że "dostęp do swobodnego wyboru zaopatrzenia w ramach bezpłatnych limitów jest niezbędny do sprawnego, społecznego funkcjonowania tej grupy pacjentów. Nie można traktować zaopatrzenia innego producenta jak leku generycznego".
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post