Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) jest jednym z głównych zabójców na świecie. Stoi na niechlubnym podium razem z AIDS czy gruźlicą. Amerykańscy naukowcy apelują o podjęcie natychmiastowych działań w celu zapobieżenia rosnącej tendencji zgonów z tego powodu.
Z szacunków przeprowadzonych przez ekspertów czasopisma Lancet wynika, że zakażenia wątroby i ich powikłania doprowadziły do 1,45 mln zgonów na świecie w 2013 roku - pomimo istnienia szczepionek i leków. Dla porównania dane WHO wskazują, że przyczyną 1,2 mln zgonów w 2014 r. na świecie były zachorowania na AIDS, a w wyniku gruźlicy zmarło 1,5 mln osób w tym samym roku.
Naukowcy apelują o podjęcie natychmiastowych działań w celu zapobieżenia rosnącej tendencji zgonów z powodu zapalenia wątroby. Może ono przybrać formę jednego z pięciu typów (A, B, C, D, E). Najczęstszymi typami zapalenia wątroby, które prowadzą do śmierci są B (żółtaczka) i C (HCV). Powodują one poważne uszkodzenia wątroby i mogą prowadzić do jej nowotworu. Niestety zapalenie wątroby z reguły rozwija się bardzo wolno w organizmie i przez długi czas przebiega bezobjawowo, nie pozostawiając szans na podjęcie leczenia we wczesnym terminie, które zwiększyłoby szanse chorego na wyleczenie.
Badacze z Uniwersytetu w Waszyngtonie i Imperial College London przeanalizowali dane chorych ze 183 krajów od 1990 do 2013 r. Liczba zgonów spowodowanych zapaleniami wątroby typu B i C wzrosła na przestrzeni tych lat aż o 60%. Naukowcy opracowując swój raport wzięli pod uwagę wzrost liczby ludności na świecie.
Dr Graham Cooke z Imperial College w Londynie przyznaje, że wyniki przeprowadzonych badań są zaskakujące. Mimo, że istnieją skuteczne metody leczenia i szczepionki na wirusowe zapalenie wątroby, przeznacza się bardzo mało środków na wsparcie chorych i profilaktykę, w porównaniu np. do funduszy kierowanych na walkę z HIV, AIDS i gruźlicą – dodaje.
Badacze sugerują, że największy problem z zapaleniem wątroby występuje w Azji wschodniej. Jednocześnie w przeciwieństwie do wielu innych chorób, liczba zgonów z powodu wirusowego zapalenia wątroby była wyższa w krajach o wysokich i średnich dochodach, niż w krajach o niższych dochodach.
W maju tego roku WHO opracowała strategię walki z zapaleniem wątroby i wyznaczyła nowe cele, zgodnie z którymi liczba chorych ma spaść o 30%, a wskaźnik śmiertelności powinien zmniejszyć się o 10% do 2020 r.
JS
Źródło: bbc.com/politykazdrowotna.com
WZW groźniejsze niż AIDS czy gruźlica
-
- Podobne tematy
- Odpowiedzi
- Odsłony
- Ostatni post
-
-
Papierosy groźniejsze niż smog
autor: Asystentka » 6 sty 2017, o 16:57 » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 898 Odsłony
-
Ostatni post autor: Asystentka
6 sty 2017, o 16:57
-
-
-
Co groźniejsze? otyłość czy odchudzanie
autor: Asystentka » 9 sty 2017, o 19:42 » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 1106 Odsłony
-
Ostatni post autor: Asystentka
9 sty 2017, o 19:42
-
-
-
Gruźlica pozapłucna
autor: Asystentka » 26 lis 2016, o 10:57 » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 817 Odsłony
-
Ostatni post autor: Asystentka
26 lis 2016, o 10:57
-