WZW groźniejsze niż AIDS czy gruźlica

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

WZW groźniejsze niż AIDS czy gruźlica

Post autor: admin. med. »

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) jest jednym z głównych zabójców na świecie. Stoi na niechlubnym podium razem z AIDS czy gruźlicą. Amerykańscy naukowcy apelują o podjęcie natychmiastowych działań w celu zapobieżenia rosnącej tendencji zgonów z tego powodu.

Z szacunków przeprowadzonych przez ekspertów czasopisma Lancet wynika, że zakażenia wątroby i ich powikłania doprowadziły do 1,45 mln zgonów na świecie w 2013 roku - pomimo istnienia szczepionek i leków. Dla porównania dane WHO wskazują, że przyczyną 1,2 mln zgonów w 2014 r. na świecie były zachorowania na AIDS, a w wyniku gruźlicy zmarło 1,5 mln osób w tym samym roku.

Naukowcy apelują o podjęcie natychmiastowych działań w celu zapobieżenia rosnącej tendencji zgonów z powodu zapalenia wątroby. Może ono przybrać formę jednego z pięciu typów (A, B, C, D, E). Najczęstszymi typami zapalenia wątroby, które prowadzą do śmierci są B (żółtaczka) i C (HCV). Powodują one poważne uszkodzenia wątroby i mogą prowadzić do jej nowotworu. Niestety zapalenie wątroby z reguły rozwija się bardzo wolno w organizmie i przez długi czas przebiega bezobjawowo, nie pozostawiając szans na podjęcie leczenia we wczesnym terminie, które zwiększyłoby szanse chorego na wyleczenie.

Badacze z Uniwersytetu w Waszyngtonie i Imperial College London przeanalizowali dane chorych ze 183 krajów od 1990 do 2013 r. Liczba zgonów spowodowanych zapaleniami wątroby typu B i C wzrosła na przestrzeni tych lat aż o 60%. Naukowcy opracowując swój raport wzięli pod uwagę wzrost liczby ludności na świecie.

Dr Graham Cooke z Imperial College w Londynie przyznaje, że wyniki przeprowadzonych badań są zaskakujące. Mimo, że istnieją skuteczne metody leczenia i szczepionki na wirusowe zapalenie wątroby, przeznacza się bardzo mało środków na wsparcie chorych i profilaktykę, w porównaniu np. do funduszy kierowanych na walkę z HIV, AIDS i gruźlicą – dodaje.

Badacze sugerują, że największy problem z zapaleniem wątroby występuje w Azji wschodniej. Jednocześnie w przeciwieństwie do wielu innych chorób, liczba zgonów z powodu wirusowego zapalenia wątroby była wyższa w krajach o wysokich i średnich dochodach, niż w krajach o niższych dochodach.

W maju tego roku WHO opracowała strategię walki z zapaleniem wątroby i wyznaczyła nowe cele, zgodnie z którymi liczba chorych ma spaść o 30%, a wskaźnik śmiertelności powinien zmniejszyć się o 10% do 2020 r.
JS
Źródło: bbc.com/politykazdrowotna.com
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post