Amotaks antybiotyk - granulat do sporządzania zawiesiny (RX)

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Amotaks antybiotyk - granulat do sporządzania zawiesiny (RX)

Post autor: admin. med. »

Co to jest Amotaks?
Lek przeciwbakteryjny stosowany ogólnie. Antybiotyk beta-laktamowy stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych.
Co zawiera i jak działa Amotaks?
Substancją czynną preparatu jest amoksycylina. Jest to półsyntetyczna penicylina () o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Ze względu na strukturę chemiczną amoksycylina zaliczana jest do antybiotyków beta-laktamowych (), których wspólną cechą jest obecność w ich cząsteczce pierścienia beta-laktamowego. Struktura ta jest wrażliwa na działanie enzymów, tzw. beta-laktamaz, wytwarzanych przez niektóre bakterie. Enzymy te powodują rozkład i unieczynnienie cząsteczek antybiotyku. Obecność beta-laktamaz w komórkach bakterii jest jedną z przyczyn oporności bakterii na działanie antybiotyków beta-laktamowych. Mechanizm działania wszystkich antybiotyków beta-laktamowych polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co uniemożliwia namnażanie się komórek bakteryjnych. Amoksycylina jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń wywołanych bakteriami Gram-dodatnimi i Gram-ujemnymi wrażliwymi na działanie amoksycyliny.
Kiedy stosować Amotaks?
Preparat jest wskazany w leczeniu poniższych zakażeń, wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę:
· zapalenie ucha, gardła, zatok obocznych nosa
· zakażenia dolnych dróg oddechowych: zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc
· zakażenia skóry i tkanek miękkich
· niepowikłana rzeżączka
· zakażenia układu moczowego
· zakażenia stomatologiczne (np. ropień okołozębowy)
oraz:
· w zapobieganiu infekcyjnemu zapaleniu wsierdzia związanemu z zabiegami stomatologicznymi
· w celu usunięcia (eradykacji) bakterii Helicobacter pylori, jako element złożonej terapii wielolekowej.
Kiedy nie stosować tego preparatu?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki beta-laktamowe (inne penicyliny, cefalosporyny).
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Amotaks?
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Przed zastosowaniem preparatu koniecznie skonsultuj się z lekarzem i poinformuj go, jeżeli kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie reakcje nadwrażliwości na penicyliny lub cefalosporyny, czy też na inne leki lub alergeny. Stosowanie penicylin wiąże się z ryzykiem wystąpienia ciężkiej reakcji nadwrażliwości, sporadycznie prowadzącej do zgonu. Ryzyko to jest zwiększone u osób z nadwrażliwością na antybiotyki beta-laktamowe (np. penicyliny, cefalosporyny) oraz u osób uczulonych na wiele substancji. Stosowana doustnie amoksycylina rzadko powoduje ciężkie reakcje nadwrażliwości i reakcje anafilaktyczne (w tym wstrząs anafilaktyczny). Jednakże, ponieważ reakcje te mogą stanowić zagrożenie życia, w razie wystąpienia ich pierwszych objawów, należy natychmiast szukać pomocy medycznej. Konieczna jest hospitalizacja i podjęcie odpowiedniego leczenia (niekiedy postępowanie ratunkowe).
Przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie:
· zakażenia wirusowe, białaczkę limfatyczną lub mononukleozę (w takim przypadku nie należy stosować preparatu ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia rumieniowych zmian skórnych, podobnych do zmian skórnych w przebiegu odry)
· zaburzenia czynności nerek (konieczne jest dostosowanie dawkowania przez lekarza)
· napady drgawkowe (obecnie lub w przeszłości), padaczka, zapalenie opon mózgowych (rzadko, stosowanie dużych dawek preparatu u tych chorych może prowadzić do napadów drgawek)
· choroby przewodu pokarmowego, szczególnie zapalenie okrężnicy,
a także, jeżeli byłeś długotrwale leczony antybiotykami. We wszystkich powyższych przypadkach konieczne jest zachowanie ostrożności.
Długotrwałe stosowanie antybiotyków może powodować nadmierny rozwój opornych na leczenie bakterii i grzybów. Jeżeli w okresie stosowania preparatu pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Jeżeli preparat stosowany jest u dzieci, niemowląt lub wcześniaków należy zachować ostrożność. Zalecana jest kontrola czynności nerek, wątroby oraz parametrów hematologicznych.
Duże stężenie amoksycyliny w moczu może spowodować wytrącanie się jej kryształów w cewnikach moczowych. Jeżeli stosowane są duże dawki amoksycyliny chory powinien przyjmować odpowiednią ilość płynów aby zredukować wytrącanie się kryształów leku w moczu.
Jeżeli w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu wystąpi ciężka, uporczywa biegunka, nie należy leczyć jej samodzielnie, lecz skonsultować się z lekarzem. Istnieje bowiem ryzyko wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelit, niekiedy o ciężkim przebiegu. Jego objawy kliniczne są zwykle spowodowane przez pałeczkę Clostridium difficile, która może namnażać się w warunkach zaburzenia prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach. Nie należy wówczas stosować leków hamujących perystaltykę jelit.
Jeżeli stosowane są duże dawki amoksycyliny lekarz zwykle zaleci regularną kontrolę obrazu krwi.
Jeżeli na początku leczenia wystąpi uogólniony rumień z krostami i towarzyszącą gorączką należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż objawy te mogą świadczyć o wystąpieniu ciężkiej reakcji skórnej w postaci ostrej uogólnionej osutki krostkowej. W przypadku jej wystąpienia, ponowne stosowanie amoksycyliny, kiedykolwiek w przyszłości, jest przeciwwskazane.
Amoksycylina może wpływać na wyniki laboratoryjnych oznaczeń stężenia glukozy w moczu i we krwi (możliwy np. fałszywie dodatni wynik oznaczania stężenia glukozy w moczu). W przypadku wykonywania tych badań należy poinformować lekarza i osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie badań w laboratorium o stosowaniu amoksycyliny.
W czasie leczenia należy spożywać duże ilości płynów, aby zapobiec wytrącaniu się kryształów amoksycykliny w moczu; u osób z założonym cewnikiem należy zwrócić uwagę, czy kryształy nie osadzają się na cewniku.
Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:
· preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Preparat nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Amotaks
Preparat ma postać granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Lekarz dobierze dawkowanie indywidualnie w zależności od wskazania, nasilenia zakażenia, wrażliwości drobnoustrojów i stanu chorego. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania..
Zakażenia dróg oddechowych.
Dorośli i dzieci o masie ciała poniżej 40 kg.
1,5–2 g 2 razy na dobę lub 1 g 3 razy na dobę.
Dzieci o masie ciała powyżej 40 kg.
40–90 mg/kg masy ciała w 2–3 dawkach podzielonych Dawka maksymalna wynosi 3 g na dobę.
Ostra, niepowikłana rzeżączka.
Dorośli i dzieci o masie ciała poniżej 40 kg. Jednorazowo 3 g.
Zapobieganie zapaleniu wsierdzia.
Dorośli i dzieci o masie ciała poniżej 40 kg. Zabiegi stomatologiczne. 2 g na 30–60 minut przed zabiegiem. Inne zabiegi chirurgiczne u osób obciążonych ryzykiem zapalenia wsierdzia – należy zapoznać się z lokalnymi, oficjalnymi wytycznymi dotyczącymi zapobiegania zapaleniu wsierdzia.
Dzieci o masie ciała powyżej 40 kg. 50 mg/kg masy ciała na 1 godzinę przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.
Wczesna postać boreliozy.
Dorośli i dzieci o masie ciała poniżej 40 kg. 0,5–1 g 3 razy na dobę przez 10–21 dni.
Dzieci o masie ciała powyżej 40 kg. 25–50 mg/kg masy ciała na dobę przez 10–21 dni.
Eradykacja H. pylori.
Dorośli i dzieci o masie ciała poniżej 40 kg. Lek stosuje się w schemacie terapii skojarzonej z innymi lekami.
Zakażenia układu moczowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich, zakażenia stomatologiczne.
Dorośli i dzieci o masie ciała poniżej 40 kg.
Zwykle stosuje się 0,75–3 g na dobę w 2–3 dawkach podzielonych; w ciężkich zakażeniach dawkę można zwiększyć do 6 g na dobę.
Dzieci o masie ciała powyżej 40 kg. 40–90 mg/kg masy ciała na dobę w 2–3 dawkach podzielonych. Dawka maksymalna wynosi 3 g na dobę.

Preparat należy stosować niezależnie od posiłków; zaleca się popicie zawiesiny szklanką wody, w przypadku dzieci – dużą ilością mleka lub herbaty.
Zwykle leczenie należy kontynuować przez 2–3 dni po ustąpieniu objawów (z wyjątkiem rzeżączki). W zakażeniach paciorkowcowych lek należy stosować co najmniej 10 dni.
U osób z klirensem kreatyniny: 10–30 ml/minutę 500 mg co 12 godzin u dorosłych i dawka zwykle stosowana co 12 godzin u dzieci, poniżej 10 ml/min 500 mg co 24 godziny u dorosłych i dawka zwykle stosowana co 24 godziny u dzieci.

Czy można stosować Amotaks w okresie ciąży i karmienia piersią?
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
U kobiet w ciąży preparat może być stosowany wyłącznie wówczas, gdy w opinii lekarza jest to absolutnie konieczne.
Przed zastosowaniem leku w okresie karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem, który oceni stosunek ryzyka do korzyści w Twoim przypadku i podejmie decyzję czy możesz stosować ten lek. Jeżeli lekarz zezwoli na karmienie piersią podczas stosowania preparatu, a u niemowlęcia wystąpią zaburzenia żołądkowo-jelitowe, drożdżyca lub wysypka skórna, należy przerwać karmienie piersią i skonsultować się z lekarzem.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności poinformuj lekarza jeżeli stosujesz:
· allopurynol
· digoksynę
· doustne leki przeciwzakrzepowe (np. warfarynę)
· metotreksat
· doustne hormonalne preparaty antykoncepcyjne.
Nie zaleca się równoległego stosowania allopurynolu, ponieważ zwiększa się ryzyko wystąpienia skórnych reakcji alergicznych. Preparat może nasilać wchłanianie digoksyny i konieczne może być dostosowanie jej dawkowania przez lekarza. Jeżeli równolegle stosowane są leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryny zaleca się regularne oznaczanie czasu protrombinowego w badaniach laboratoryjnych (może wydłużyć się czas krwawienia, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku); konieczne może być dostosowanie dawkowania leków przeciwzakrzepowych przez lekarza. Amoksycylina może nasilać toksyczne działanie równolegle stosowanego metotreksatu; należy ściśle kontrolować stężenie metotreksatu we krwi. Amoksycylina (i inne antybiotyki o szerokim spektrum działania) może zmniejszać skuteczność działania doustnych preparatów antykoncepcyjnych (należy skonsultować się z lekarzem). Wymuszona diureza nasila wydalanie amoksycyliny i powoduje zmniejszenie jej stężenia we krwi.
Wpływ amoksycyliny na wyniki badań laboratoryjnych:
Amoksycylina może wpływać na wyniki oznaczeń stężenia glukozy w moczu i we krwi (możliwy np. fałszywie dodatni wynik oznaczania stężenia glukozy w moczu). W przypadku wykonywania tych badań należy poinformować lekarza i osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie badań w laboratorium o stosowaniu amoksycyliny. Amoksycyklina może zmniejszać stężenie estriolu w moczu kobiet w ciąży. Amoksycyklina może zaburzać oznaczanie białka metodami kalorymetrycznymi.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Jak każdy lek, również Amotaks może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Do częstych i niezbyt częstych działań niepożądanych mogących wystąpić po zastosowaniu preparatu należą: nadkażenia opornymi bakteriami lub drożdżakami w wyniku przedłużonego i powtarzanego stosowania amoksycyliny (np. zakażenia grzybicze błony śluzowej jamy ustnej i pochwy), nudności, wymioty, biegunka, utrata łaknienia, wzdęcia, wysypka (zwłaszcza w okolicy jamy ustnej), suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia smaku, niewielkie i przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (AST, ALT), wysypka, osutka odropodobna, świąd, pokrzywka (jeżeli natychmiast po rozpoczęciu leczenia wystąpi pokrzywka należy skonsultować się z lekarzem). Rzadko możliwe: niedokrwistość hemolityczna, eozynofilia, obrzęk krtani, choroba posurowicza, alergiczne zapalenie naczyń, zawroty głowy, pobudzenie, nadmierna ruchliwość, drgawki (w przypadku zaburzeń czynności nerek, stosowania dużych dawek leku, u chorych na padaczkę oraz chorych z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych), zapalenie wątroby, żółtaczka cholestatyczna, śródmiąższowe zapalenie nerek, występowanie kryształów w moczu (krystaluria), gorączka polekowa. Do rzadkich ale potencjalnie ciężkich działań niepożądanych należą reakcje nadwrażliwości typu anafilaktycznego: obrzęk naczynioruchowy (możliwy obrzęk ust, języka, gardła, krtani utrudniający oddychanie), wstrząs anafilaktyczny, a także ciężkie reakcje skórne (zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka, pęcherzowe złuszczające zapalenie skóry, ostra uogólniona osutka krostkowa, rumień wielopostaciowy wysiękowy). Jeżeli wystąpią pierwsze objawy którejkolwiek z powyższych reakcji nadwrażliwości należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Do bardzo rzadkich działań niepożądanych należą: zaburzenia hematologiczne takie jak niedokrwistość, małopłytkowość, leukopenia/neutropenia/agranulocytoza (zmniejszenie liczby krwinek białych czyli leukocytów/granulocytów obojętnochłonnych czyli neutrofilów/znaczne zmniejszenie liczby wszystkich granulocytów), wydłużenie czasu krwawienia i czasu protrombinowego, zahamowanie czynności szpiku kostnego, a także rzekomobłoniaste zapalenie jelit (objawiające się uporczywą biegunką w trakcie lub po zakończeniu leczenia), czarne zabarwienie języka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post