Odpowiednia dieta dla Niemowlaka powyżej 7-miesiącu życia

Porady dietetyczki, układanie zdrowej diety.
Dietka

Odpowiednia dieta dla Niemowlaka powyżej 7-miesiącu życia

Post autor: Dietka »

Słoiczki z obiadami i deserami, kaszki z mlekiem albo bez niego, soki, przeciery, ciasteczka – jest w czym wybierać. Sięgając po produkty, nie wystarczy jednak kierować się wiekiem dziecka i jego upodobaniami. Każdy posiłek w ciągu dnia powinien dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki energii, porcji witamin i składników odżywczych, tak by w ciągu dnia malec we właściwych proporcjach dostał wszystko, czego mu potrzeba.

MIĘDZY 7. A 9. MIESIĄCEM ŻYCIA

Wprowadzamy do menu żółtko – ugotowane i zgniecione na papkę dodawaj je do zupy lub drugiego dania (2–3 razy w tygodniu). Do posiłków można dodawać również łyżeczkę masła lub oliwy z oliwek – najlepsze źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych.

WAŻNE WSKAZÓWKI
1. Serwuj różne warzywa i owoce – to czas na poznawanie smaków i konsystencji posiłków. 2. Podawaj posiłki o drobnej, wyczuwalnej konsystencji, tak by rozwijały u dziecka umiejętność gryzienia.
3. Najwyższy czas na przekąski podawane dziecku do raczki.

PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS
Śniadanie
Na początek podaj pół butelki (100 ml) mleka modyfikowanego lub mleka mamy, a potem miseczkę kaszki – w ciągu tygodnia podawaj różne jej rodzaje. Posiłek ma zawierać 180–200 ml mleka. Kaszka mleczna: ok. 55 g wybranej kaszki mlecznej zmieszaj ze 140 ml wody. Kaszka bezmleczna: ok. 30 g kaszki połącz ze 150 ml mleka mamy lub modyfikowanego. Są to ilości wyliczone na wyrost, ponieważ podczas karmienia ok. 20% porcji nie trafi raczej do buzi dziecka.
Drugie śniadanie
Posiłek powinien być bogaty w skrobię. Podajemy mleko mamy oraz miseczkę kaszki dla niemowląt na mleku mamy lub kaszkę na mleku modyfikowanym następnym. W ciągu tygodnia podajmy różne rodzaje kaszki na 150– 200 ml mleka.
Obiad
Posiłek obiadowy zawiera dodatek skrobiowy i białkowy oraz warzywa (np. ziemniaczki z fasolką i wołowiną). Początkujący malec raczej nie zje całego słoiczka – jeszcze przed posiłkiem podziel zawartość słoika na dwie porcje (jedną schowaj do lodówki), potem stopniowo zwiększaj ilość obiadku. Do picia: przegotowana i ostudzona woda lub sok (ok. 50 ml).
Podwieczorek
Po posiłku zasadniczym podajemy deser owocowy lub mleczny. Mleko mamy lub mleko modyfikowane oraz kaszkę ryżową (np. z brzoskwiniami) na mleku mamy lub modyfikowanym.
Kolacja
Jeśli maluch zjadł w ciągu dnia wszystko według jadłospisu, na kolację zje mniej. Wystarczy mu odpowiednia porcja mleka (twojego lub modyfikowanego) lub kaszka mleczno-ryżowa z owocami oraz woda do picia. Posiłek mleczny powinien zawierać 180–200 ml mleka. Jeśli apetyt nie dopisywał dziecku przy poprzednich posiłkach, podaj mu np. warzywa przyrządzone na parze z ryżem plus mus jabłkowo- bananowy i wodę do picia.
Karmienie nocne
Mleko mamy lub mleko modyfikowane w ilości około 180–200 ml. Gdy malec skończył już 8 miesięcy, czas najwyższy odzwyczaić go od nocnego jedzenia. Wówczas zwiększyć trzeba ilość mleka w pozostałych posiłkach – podajemy dziecku 3 posiłki mleczne po około 200 ml.

MIĘDZY 10. A 12. MIESIĄCEM ŻYCIA

Jadłospis staje się coraz bardziej urozmaicony. Coraz więcej w nim różnych owoców i warzyw. Po 9. miesiącu wprowadzamy do diety dziecka pieczywo. Do menu dołączają też bogate w wapń i białko przetwory mleczne (twarożek czy jogurt). Po 10. miesiącu zaczynamy dziecku podawać całe jajko, np. w postaci jajecznicy przyrządzonej na parze.

PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS
Śniadanie
Mleko mamy lub modyfikowane z dodatkiem kaszki lub kleiku ryżowego. Najlepiej przygotować posiłek o dość gęstej konsystencji, aby łatwiej było karmić dziecko łyżeczką. Warto skorzystać z gotowych kaszek mleczno-ryżowych, mleczno-pszennych, mleczno- wielozbożowych. Przygotowuje się je na wodzie. Posiłek powinien zawierać około 200 ml mleka. Proponujemy podać mleko mamy lub modyfikowane z dodatkiem kaszki ryżowej z jabłkami.
Drugie śniadanie
Coś z dodatkiem bogatych w witaminy owoców – deserek lub owocowy mus. Z kromką chleba albo biszkoptem. Najlepsze menu to mleko mamy/mleko modyfikowane oraz mus z owoców.
Obiad
Najlepiej dwudaniowy – pół słoiczka z zupą oraz pół słoiczka z obiadkiem (razem ok. 200 ml). Jeśli malec woli samo „drugie”, nie ma problemu. Po jednodaniowym posiłku można podać deser lub sok (ok. 100 ml). Proponowane menu: zupa jarzynowa z kaszką manną i połową żółtka (po 9. miesiącu) plus drugie danie – ryż lub makaron z mięsem i warzywami. Podwieczorek Mleko mamy lub modyfikowane podane w kubeczku z dodatkiem kleiku ryżowego. Cały posiłek powinien zawierać ok. 200 ml mleka. Proponowane menu to owsianka z owocami oraz herbatka owocowa.
Kolacja
Najlepiej by składnikiem wieczornego posiłku było mleko. Idealne rozwiązanie na spokojny sen to kaszka mleczna. Posiłek powinien zawierać ok. 200 ml mleka. Dobre menu: kaszka wielozbożowa z kawałeczkami owoców lub mleko z kleikiem ryżowym

Źródło:Rodzice 11/09
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post