Jakie zabiegi laserowe można wykonać przy jaskrze

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Jakie zabiegi laserowe można wykonać przy jaskrze

Post autor: admin. med. »

Zabiegi laserowe w jaskrze
Pytanie:
Mam stwierdzoną jaskrę obu oczu. Okuliści mówią, że to jaskra otwartego kąta. Miałam mieć laserowy zabieg ALT. Niestety p. doktor powiedziała, że budowa mojego oka na to nie pozwala, że mam wąski kąt przesączania i żadne zabiegi laserowe nie wchodzą w grę. A ja czytam, że właśnie przy jaskrze z wąskim kątem są one skuteczne i już się pogubiłam. Jak to jest?


Odpowiedział
dr med. Arkadiusz Pogrzebielski
Ośrodek Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego w Krakowie
Oculus - Krakowskie Centrum Okulistyczne, Kraków
Scanmed, Szpital św. Rafała w Krakowie

Trabekuloplastyka laserowa (Laser Trabeculoplasty - LT) to grupa zabiegów polegających na wykonaniu ognisk laserowych w obrębie beleczkowania w kącie przesączania, co prowadzi do zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Najczęściej wykorzystuje się do tego laser argonowy, a zabieg określa się akronimem ALT (Argon Laser Trabeculoplasty). Nowszą techniką jest selektywna trabekuloplastyka laserowa SLT (Selective Laser Trabeculoplasty) z wykorzystaniem lasera Nd:YAG.

Podstawowym warunkiem wykonania trabekuloplastyki laserowej jest dostęp do struktur kąta przesączania, zwłaszcza do beleczkowania. Zamknięcie kąta stanowi zatem przeciwwskazanie do wykonywania tego typu zabiegów. Wskazaniem do wykonania zabiegów trabekuloplastyki laserowej jest jaskra pierwotna otwartego kąta, jaskra wtórna otwartego kąta (np. jaskra torebkowa w przebiegu zespołu pseudozłuszczania [pseudoeksfoliacji - PEX] lub jaskra barwnikowa w zespole rozproszenia barwnika).

W przypadkach jaskry zamykającego się/zamkniętego kąta przesączania wykonuje się najczęściej laserową irydotomię obwodową (Laser Peripheral Iridotomy - LPI). Wytworzenie za pomocą lasera otworu w obwodowej tęczówce stwarza alternatywną dla źrenicy drogę przepływu cieczy wodnistej między tylną a przednią komorą oka. Irydotomię wytwarza się zwykle za pomocą lasera Nd:YAG, choć można do tego celu wykorzystać także laser argonowy.

Ten drugi laser wykorzystuje się w jaskrze zmykającego się kąta również w specyficznych sytuacjach, gdy konieczne jest spłaszczenie stromego stoku tęczówki oraz odciągnięcie jej nasady od beleczkowania. Zabieg taki nazywa się irydoplastyką obwodową laserem argonowym.

Szeroko omówiono te problemy wraz z materiałem ilustracyjnym w artykułach opublikowanych na stronach poświęconych jaskrze.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post