Co raz więcej chorych z udarem mózgu.

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Co raz więcej chorych z udarem mózgu.

Post autor: admin. med. »

W Warszawie brakuje miejsc dla chorych po udarach
W stolicy brakuje łóżek na oddziałach rehabilitacji dla pacjentów po udarach.

Gdy dojdzie do zatkania tętnicy w mózgu, ważny jest czas. Leki rozpuszczające zakrzep można podać tylko w ciągu 4,5 godz. Gdy stan chorego zaczyna się poprawiać, szpital chce go wypisać, i tu zaczynają się schody. Nie można znaleźć miejsca na oddziale rehabilitacji neurologicznej.

Co więcej jest dwa tygodnie od wypisu, by znaleźć gdzieś miejsce, bo inaczej NFZ za to nie zapłaci.

Np. na 40-łóżkowym oddziale rehabilitacji w Instytucie Psychiatrii i Neurologii na ul. Sobieskiego nie przyjmują do końca wakacji nowych pacjentów po udarze.

Tymczasem im wcześniej pacjenci udarowi rozpoczną rehabilitację, tym większe mają szanse na odzyskanie samodzielności i sprawności.

Nic dziwnego, że wiele rodzin szuka pomocy prywatnie. Często muszą brać pożyczki, bo miesięczny pobyt w prywatnym ośrodku z rehabilitacją neurologiczną kosztuje około 5 tys. zł.

W Polsce nie istnieje kompleksowa, długoterminowa opieka nad takimi chorymi, dlatego w krajach wysokorozwiniętych blisko połowa chorych po udarach pozostaje niepełnosprawna, u nas - aż 70 proc.

W Warszawie jest łącznie ponad 200 miejsc na oddziałach rehabilitacji neurologicznej.

Jak wyjaśnia prof. Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy ds. neurologii, w instytucie przy Sobieskiego łóżek na rehabilitacji jest więcej, ale nie wszystkie są zakontraktowane przez NFZ, dlatego nie można przyjąć więcej chorych.

Więcej: wyborcza.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post