Ultrasonografia stawu biodrowego niemowląt,dysplazja stawu b

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Ultrasonografia stawu biodrowego niemowląt,dysplazja stawu b

Post autor: admin. med. »

Ultrasonografia niemowlęcego stawu biodrowego
Rozwojowa dysplazja stawu biodrowego

Rozwojowa dysplazja stawu biodrowego jest zaburzeniem w budowie anatomicznej jego części składowych. Zaburzenie to może prowadzić, podczas rozwoju i wzrastania dziecka, do powstania przemieszczenia głowy kości udowej w stosunku do panewki. Przemieszczenie takie nazywa się zwichnięciem. Nieleczone zwichnięcie kończy się ciężkim i nieodwracalnym kalectwem. Wczesne rozpoznanie zaburzeń ukształtowania stawu biodrowego pozwala na podjęcie leczenia. W leczeniu wykorzystuje się naturalną zdolność do modelowania patologicznej panewki. Leczenie modyfikuje rozwój stawu biodrowego w kierunku prawidłowych stosunków anatomicznych. Wczesne wykrycie i właściwe leczenie już od wieku noworodkowego prowadzi do pełnego wyleczenia.
Rozpoznanie patologii niemowlęcego stawu biodrowego

Badanie kliniczne noworodka i niemowlęcia obejmuje także ocenę stawów biodrowych. Podstawą rozpoznania nieprawidłowości w budowie niemowlęcego stawu biodrowego jest badanie przedmiotowe oraz badania obrazowe. Bardzo ważne jest, że w kilku procentach dysplazji nie występują objawy kliniczne. Wykonane wówczas badanie ultrasonograficzne stanowi podstawę rozpoznania choroby. Badanie USG pozwala na ocenę zarówno elementów kostnych jak chrzęstno włóknistych stawu. Metoda badania ultrasonograficznego pozwala też na odstąpienie od badania rentgenowskiego i nie naraża dzieci na szkodliwe działanie promieniowania X. Kolejną zaletą ultrasonografii jest możliwość dynamicznej (czyli w ruchu) oceny stawu oraz to, że można ją powtarzać w dowolnych odpowiednio do potrzeb odstępach czasu. Obecność matki przy badaniu pozwala jej zrozumieć istotę choroby oraz ma istotny wpływ na skuteczność leczenia a także zmniejsza stres jaki przeżywa dziecko w obcym otoczeniu.

Badanie ultrasonograficzne powtarza się w zależności od wyniku badania poprzedniego. Badanie może wykazywać duży wachlarz odchyleń, od niewielkiej niedojrzałości stawu wymagającej tylko obserwacji po pełne zwichnięcie wymagające repozycji czyli nastawienia stawu.

Zastosowanie nieoperacyjnych metod leczenia pozwala w ogromnej większości na przywrócenie prawidłowych stosunków anatomicznych oraz dobrej zwartości stawu biodrowego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post