Moczenie nocne = nocne nietrzymanie moczu: u dzieci

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Moczenie nocne = nocne nietrzymanie moczu: u dzieci

Post autor: admin. med. »

Moczenie nocne
(opracował dr n.med. Michał Maternik)
Podział
Moczenie nocne (enuresis) = nocne nietrzymanie moczu:

pierwotne – brak kontroli mikcji w nocy od urodzenia
wtórne – nawrót moczenia po co najmniej 6 miesiącach kontroli mikcji w nocy.

Moczenie nocne:

monosymptomatyczne – moczenie bez innych objawów zaburzeń czynności dolnego odcinka układu moczowego obecnie lub w przeszłości
niemonosymptomatyczne – moczenie nocne z towarzyszącymi obecnie lub w przeszłości innymi objawami zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych.

Etiologia
W patogenezie monosymptomatycznego moczenia nocnego wyróżnia się 2 podstawowe mechanizmy:

poliuria nocna - wzmożone wydzielanie moczu w nocy spowodowane dużą podażą płynów w godzinach wieczornych (polidypsja) lub niedoborem wazopresyny (hormon antydiuretyczny wydzielany przez przysadkę mózgową).
nocna nadczynność wypieracza - niepohamowane skurcze pęcherza występujące w ciągu nocy, powodujące zmniejszenie oczekiwanej dla wieku objętości pęcherza moczowego (gwałtowny skurcz powoduje wzrost ciśnienia śródpęcherzowego i bezwiedne opróżnienie pęcherza).

W obydwu grupach pacjentów istotne znaczenie ma podwyższony próg pobudliwości - ośrodki w mózgu odczytują impulsy z wypełnionego pęcherza jako zbyt słabe (podprogowe) i nie reagują wybudzeniem. Podczas głębokiego snu czucie wypełnienia pęcherza jest obniżone, a gromadząca się w pęcherzu duża ilość moczu może doprowadzić
do jego bezwiednego opróżnienia.
Epidemiologia
Moczenie nocne występuje u 12-15% dzieci w wieku 7 lat, częstość ta spada z wiekiem szczególnie u pacjentów moczących się w nocy mniej niż 3 razy w tygodniu, ale nadal w wieku dorosłym moczy się w nocy 1% populacji. W grupie pacjentów moczących się co noc w wieku 7 lat zaburzenie to, jeśli nie jest leczone, utrzymuje się z reguły do wieku dorosłego.

W świetle obecnych badań wśród dzieci moczących się w nocy 40% cierpi na monosymptomatyczne moczenie nocne, u 35% moczeniu nocnemu towarzyszy dzienne nietrzymanie moczu, a u 25% moczenie nocne przebiega z innymi objawami zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych.
źródło:moczenieudzieci.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post