Przygotowanie do badania Kolonoskopia i Sigmoidoskopia

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Przygotowanie do badania Kolonoskopia i Sigmoidoskopia

Post autor: admin. med. »

Kolonoskopia i Sigmoidoskopia

Na badanie należy zgłosić się 30 minut przed wyznaczonym terminem badania z pisemnym skierowaniem na badanie.

Osoby chorujące na cukrzycę powinny poinformować o tym rejestrację podczas zapisu na badanie, gdyż w ich przypadku badanie powinno odbyć się w godzinach porannych.

Niezbędne badania dodatkowe
• Nie są konieczne.

Sposób przygotowania do badania
Jeżeli zalecany poniżej sposób przygotowania nie może być zastosowany u danego pacjenta, to o innym rodzaju przygotowania decyduje lekarz kierujący na badanie.

Na 7 dni przed badaniem należy:
• Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
• Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne - typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. - powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.
• Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe - Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna - konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową.

W ciągu 4 dni poprzedzających badanie:
• Należy unikać spożywania surowych owoców i warzyw, zwłaszcza tych, które zawierają drobne pestki, np.: winogrona, maliny, porzeczki, truskawki, kiwi, figi, pomidory, ogórki oraz wykonywanych z nich przetworów.
• Prosimy również unikać spożywania buraków, pieczywa z ziarnem, maku.

W dniu poprzedzającym badanie:
• Śniadanie powinno być lekkie i nie zawierać napojów gazowanych oraz mleka.
• Dopuszczalny jest niewielki objętościowo obiad we wczesnych godzinach popołudniowych. Ten posiłek powinien się składać z półpłynnych, łatwo wchłanialnych produktów (np. kisiel, budyń, kleik, jogurty). Kolacja nie powinna być spożywana.
• Jeśli kolonoskopia planowana jest na godziny przedpołudniowe, całe przygotowanie powinno odbyć się w godzinach popołudniowych i wieczornych dnia poprzedzającego badanie. W szczególności:
o około godziny 14-tej rozpoczyna się zasadnicze przygotowanie do badania, czyli przyjmowanie preparatu FORTRANS (preparat dostępny jest na receptę; receptę wystawia lekarz kierujący na badanie; przed zastosowaniem preparatu FORTRANS prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do preparatu);
o każdą saszetkę Fortransu (cztery saszetki) należy rozpuścić w 1 litrze wody niegazowanej (razem cztery litry) wypić w ciągu 5-6 godzin;
o w celu poprawienia smaku roztworu można go schłodzić lub dodać soku z cytryny;
o od momentu rozpoczęcia przyjmowania preparatu Fortrans nie można nic jeść, można natomiast pić wodę niegazowaną lub herbatę.
• Jeśli kolonoskopia planowana jest na godziny popołudniowe lub wieczorne, to potrzebną ilość środka przeczyszczającego należy podzielić w taki sposób, żeby 3 torebki preparatu Fortrans rozpuszczone w 3 l niegazowanej wody wypić w godzinach popołudniowych/wieczornych w dniu poprzedzającym badania, a kolejną torebkę Fortransu rozpuszczoną w 1 l niegazowanej wody wypić rano w dniu badania.
Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.
W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem

W dniu badania:
• Jeśli kolonoskopia jest planowana na godziny popołudniowe/wieczorne, to rano w dniu badania należy wypić 1l niegazowanej wody z rozpuszczoną 1 torebką Fortransu.
• Jeśli badanie ma być wykonane w znieczuleniu ogólnym - na 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść . Na 6 godzin przed badaniem nie wolno także nic pić!

UWAGA - obowiązujące zasady dezynfekcji i sterylizacji akcesoriów endoskopowych ograniczają do minimum ryzyko przeniesienia chorób zakaźnych (w tym wirusowego zapalenia wątroby) w trakcie procedur endoskopowych. Z uwagi na to, aktualne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym (w tym przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i/lub B) nie są bezwzględnie konieczne do wykonania badania.
Leki
• W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe. Wyjątek stanowią leki obniżające stężenie glukozy we krwi, stosowane przez osoby z cukrzycą. Sposób dawkowania tych leków powinien być zdefiniowany przez lekarza kierującego na badanie.

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi
• Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań endoskopowych i karty informacyjne ze szpitala.
• Poinformuj o przyjmowanych lekach.

Podczas badania poinformuj o
• Nagłych dolegliwościach.

Po badaniu

W przypadku, gdy badanie ma odbywać się w znieczuleniu ogólnym:
• pacjent przebywa na terenie przychodni około 2 godzin po badaniu,
• pacjent powinien opuścić placówkę pod opieką osoby towarzyszącej,
• pacjent nie może przez 12 godzin prowadzić pojazdów mechanicznych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post