Dyskopatia lędźwiowa

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Dyskopatia lędźwiowa

Post autor: admin. med. »

Dyskopatia lędźwiowa jest schorzeniem cywilizacyjnym, związanym w wyprostowaną postawą ciała. Dotyczy praktycznie wszystkich, chociaż w różnym stopniu i w różnym wieku. Najczęstszą dolegliwością spowodowaną chorobą zwyrodnieniową krążków międzykręgowych (dyskopatią) w odcinku lędźwiowym jest ból.


W zależności od lokalizacji wyróżniamy dwa główne rodzaje zespołów bólowych:

ból dolnego odcinka kręgosłupa, nazywany osiowym, mechanicznym lub lumbalgią
ból promieniujący do kończyny lub obu kończyn dolnych.

Ból dolnego odcinka kręgosłupa występuje częściej. Potocznie stosowany termin "dyskopatia" sugeruje, że jedynym elementem ulegającym degeneracji jest krązek międzykręgowy - dysk. W rzeczywistości dyskopatia to tylko jeden z elementów. Gdy bezpośrednią przyczyną jest degeneracja dysku mówimy o bólu dyskogennym. Jego dokładny mechanizm nie jest poznany - krążek międzykręgowy jest pozbawiony zakończeń nerwowych. Przyjmuje się, że choroba zwyrodnieniowa powoduje wydzielanie czynników stanu zapalnego, które działają drażniąco na receptory bólowe zlokalizowane w więzadłach znajdujących się w tylnej części trzonów kręgów. Innym rodzajem bólu jest tzw. zespół bolesnych wyrostków stawowych, będący wynikiem przeciążenia stawów międzykręgowych. Klinicznie nie jest możliwe jednoznaczne określenie rodzaju bólu na podstawie objawów. Należy zauważyć, że zdecydowana większość przypadków bólu dolnego odcinka kręgosłupa zlokalizowana jest w mięśniach i więzadłach przykręgosłupowych i nie ma związku z chorobą zwyrodnieniową dysków. Dlatego w planowaniu ew. leczenia operacyjnego ogromne znaczenie ma dokładna diagnostyka różnicowa. Ból promieniujący do kończyny dolnej najczęściej wynika z ucisku fragmentu dysku, tzw. wypukliny na korzenie nerwowe - stąd czasem nazywany jest bólem korzeniowym. Do ucisku dochodzi, gdy uszkodzeniu ulega zewnętrzna warstwa dysku, tzw. pierścień włóknisty co doprowadza do wypchnięcia wewnętrznie położonego jądra miażdżystego. O ile ból może być bardzo nasilony, zazwyczaj ustępuje samoistnie. Dokładna lokalizacja bólu pozwala ustalić poziom, na którym doszło do ucisku. Inne objawy choroby zwyrodnieniowej są rzadkie. Gdy w wyniku choroby zwyrodnieniowej dochodzi do zmniejszenia światła kanału kręgowego może wystąpić tzw. chromanie neurogenne, czyli ból kończyn dolnych, występujący po przejściu określonego nawet krótkiego odcinka ustępujący podczas leżenia. Sporadycznie, gdy wypuklina uciskająca na korzenie nerwowe jest bardzo duża i powstaje w krótkim czasie może dojść do potencjalnie groźnych zespołów chorobowych, jak zespół ogona końskiego lub osłabienie mięśni unerwianych przez uciśnięty korzeń.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post