Komary z rodzaju Culex nie przenoszą wirusa zika.

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Komary z rodzaju Culex nie przenoszą wirusa zika.

Post autor: admin. med. »

Potwierdzono, że komary z rodzaju Culex nie przenoszą wirusa zika (ZIKV)
eurosurveillance.org

We wrześniu bieżącego roku Eurosurveillance opublikowało dwie prace, przedstawiające niezależne eksperymenty, potwierdzające brak możliwości transmisji wirusa zika (ZIKV) przez komary z rodzaju Culex.

ZIKV, wykorzystując jako wektor komary z rodzaju Aedes, a zwłaszcza komara egipskiego (Aedes aegypti) oraz tygrysiego (Aedes albopictus) w szybkim tempie rozprzestrzenił się na obszar Ameryki Południowej oraz Środkowej w 2014 roku.

Zasadniczym pytaniem pozostawało, czy za tak błyskawiczne rozprzestrzenienie się epidemii mogły odpowiadać również komary z rodzaju Culex oraz czy mogą stać się one wektorem w rejonach, gdzie nie występują komary z rodzaju Aedes, np. w rejonie Morza Śródziemnego.

Francuski zespół pod kierownictwem F. Amraoui, mający wcześniejsze doświadczenia z badaniami nad wirusem Zachodniego Nilu, wykluczył możliwość transmisji ZIKV przez komary Culex quinquefasciatus oraz Culex pipiens. Pomimo możliwości zakażenia owadów, wirus nie pojawił się w ślinie.

Podobny eksperyment przeprowadził włoski zespół badaczy. Boccolini i współpracownicy wykluczyli zdolność ZIKV do trwałego zakażenia obecnych we Włoszech komarów z gatunku Culex pipiens, a także przeniknięcia do śliny owadów.


źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post