Jazda kolejką górską pozwala na pozbycie kamieni nerkowych

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Jazda kolejką górską pozwala na pozbycie kamieni nerkowych

Post autor: admin. med. »

Badanie w Disney World: jazda kolejką górską uwalnia od kamieni nerkowych
Przejażdżka kolejką górską ułatwia wydostanie się kamienia z nerki - informuje „The Journal of the American Osteopathic Association”.

Zespół naukowców wybrał się do parku rozrywki Disney World w Orlando na Florydzie i 20 razy przejechał kolejką Big Thunder Mountain Railroad - funkcjonującym od roku 1980 rollercoasterem, stylizowanym na kolejkę jeżdżącą po kopalni złota z Dzikiego Zachodu. Badacze mieli ze sobą plecak zawierający wydrukowany techniką 3D przezroczysty model nerki z kamieniem w środku.

Po każdym trwającym trzy minuty przejeździe pędzącą w górę i w dół przez wiadukty i tunele, przechylającą się na wszystkie strony kolejką sprawdzano, jak bardzo przemieścił się kamień na skutek działania różnorodnych sił. Jak się okazało, siedzenie w tylnej części kolejki spowodowało jego wydostanie się z nerki w 64 proc. przypadków, podczas gdy siedzenie z przodu - w 17 proc.

Planowane są dalsze wycieczki do parków rozrywki w celu porównania skuteczności różnych rodzajów kolejek w usuwaniu kamieni.


źródło:biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post