Zmiana ustawy refundacyjnej ma zahamować wywóz leków

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Zmiana ustawy refundacyjnej ma zahamować wywóz leków

Post autor: admin. med. »

Resort zdrowia przygotował nowelizację ustawy refundacyjnej. Celem nowelizacji jest m.in. ograniczenie wywozu leków refundowanych z kraju i ułatwienie dostępu do tańszych leków pacjentom cierpiącym na schorzenia rzadkie.

Projekt nowelizacji ustawy właśnie trafił do konsultacji społecznych.

Dotychczas hurtowniom farmaceutycznym opłacało się sprzedawać swoje produkty za granicą, dzięki swobodnie naliczonym marżom. Po nowelizacji i doprecyzowaniu regulacji marża dla eksportowanych leków ma być sztywna i identyczna, jak w przypadku środków, które trafiają do polskich aptek.

Proponowana przez resort nowelizacja, oprócz sztywnych marż, zakłada także ułatwienia w dostępie do refundowanych środków dla osób cierpiących na choroby rzadkie - według szacunków dotykają one ok. 8 proc. Polaków.

Leki stosowane w przypadku tego rodzaju schorzeń zazwyczaj mają tylko jednego producenta i kosztują za dużo, by spełnić kryteria stosowane przy wydawaniu decyzji refundacyjnych.

Dzięki nowym przepisom, tzw. leki sieroce nie będą musiały rywalizować o wejście na listę refundacyjną ze środkami stosowanymi w chorobach powszechnych, a o dopłatach decydować ma dobro pacjentów, którym mogą pomóc.

Więcej: dziennikpolski24.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post