Leki z listy 75+ - seniorzy mają pretensje

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
admin. med.

Leki z listy 75+ - seniorzy mają pretensje

Post autor: admin. med. »

Miały być za darmo, a trzeba płacić; jednemu należą się przez rok, drugiemu zaledwie przez miesiąc; sąsiadka stosuje ten sam lek co ja, ale ona nie płaci, a ja tak - od wejścia w życie przepisów o darmowych lekach dla seniorów lekarze rodzinni wysłuchują wielu tego typu pretensji ze strony starszych pacjentów.

Zdaniem ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego wynika to z faktu, że nowe przepisy nie zmieniły zawiłych zasad refundacji leków.

- Lek, który znajduje się na liście darmowych medykamentów dla seniorów, w rzeczywistości jest darmowy tylko w określonych wskazaniach - przypomina pacjentom Joanna Zabielska-Cieciuch z Porozumienia Zielonogórskiego. - A zatem w jednej jednostce chorobowej należy się nieodpłatnie, w innej jest częściowo refundowany, a w jeszcze innej pacjent musi zapłacić pełną cenę - tłumaczy.

Dodaje: - W przypadku tzw. leków 75+ najwięcej problemów mamy z lekami przeciwzakrzepowymi. Nie dość, że obowiązują rożne stopnie refundacji w zależności od choroby, to jeszcze mamy różne okresy, w jakich pacjentowi należy się nieodpłatny lek. W jednym typie zawału ma do niego prawo przez 30 dni, w innym - przez 12 miesięcy.

Nowoczesnych leków przeciwkrzepliwych (NOAC), które znajdują się na liście, lekarz nie może zastosować bezpłatnie u pacjentów z migotaniem przedsionków. Takich przykładów jest znacznie więcej. - Naprawdę trudno się w tym rozeznać i nic dziwnego, że pacjenci bywają poirytowani, czemu dają wyraz w naszych gabinetach. To się nie zmieni tak długo, jak nie zmienią się zasady refundacji - uważa Zabielska-Cieciuch.

Według lekarzy rodzinnych, na liście specjalnej brakuje jednak wielu leków dedykowanych starszym pacjentom w schorzeniach często u nich występujących, np. nie ma ani jednego pojedynczego preparatu ACEI, które są lekami z wyboru właśnie w tej grupie wiekowej podczas terapii nadciśnienia tętniczego. Zamiast nich na liście znalazły się w bogatej ofercie sartany.

Na liście 75+ brakuje nowoczesnych leków przeciwpłytkowych, diuretyków czy antagonistów układu RAA, tak często stosowanych u starszych pacjentów. Na liście można za to znaleźć starej generacji leki, których stosowanie nie przynosi spodziewanych korzyści i według oceny lekarzy w ogóle nie powinny się tam znaleźć (np. preparaty lowastatyny).

Eksperci Porozumienia Zielonogórskiego przygotowali projekt ustawy, która m.in. upraszcza zasady refundacji. W poprzedniej kadencji Sejm nie znalazł czasu, żeby się nim zająć i projekt - jako obywatelski - po wyborach przeszedł do następnej kadencji.

Więcej: federacjapz.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post