MZ zapowiada zmiany na liście 75+

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

MZ zapowiada zmiany na liście 75+

Post autor: Asystentka »

W pierwszym miesiącu działania tzw. programu darmowych leków dla seniorów, NFZ wydał na ten cel ponad 25,8 mln zł. Pacjenci otrzymali w ramach tej kwoty ponad 2,7 mln opakowań różnych preparatów. Ministerstwo nie widzi zagrożeń dla dalszej realizacji programu. Planuje też rozszerzenie listy 75+ o kolejne produkty. Jakie?

Ministerstwo na bieżąco monitoruje realizację programu darmowych leków dla seniorów – mówi wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz - Przez pierwszy miesiąc otrzymywaliśmy na bieżąco raporty z NFZ. Zgodnie z przepisami pierwsze rozliczenie i rachunek z NFZ dla MZ zostanie przekazany 20 października br. – zaznacza i dodaje - Z danych, którymi dysponujemy na tę chwilę wynika, że na ten cel we wrześniu wydano kwotę 25 mln 818 tyś 40 zł. To pozwoliło na bezpłatne wydanie 2 mln 712 tyś 219 opakowań różnych preparatów z tej listy 75+.

Na program bezpłatnych leków dla seniorów w bieżącym roku zaplanowano w budżecie 125 mln zł. Jeśli utrzymany zostanie poziom wydatków z września, oznacza to że do końca roku wydanych zostanie nieco ponad 103 mln zł - Jest więc pewien margines bezpieczeństwa, który pozwala nam spokojnie patrzeć na to, że realizacja tego programu nie będzie w żaden sposób zagrożona i nie będziemy musieli ograniczać realizacji tego projektu – uspokaja minister Tombarkiewicz.

Ministerstwo zapewnia też, że na bieżąco resort zbiera uwagi i propozycje od konsultantów krajowych i środowisk pacjenckich dotyczące zmian na wykazie leków, które są wydawane seniorom nieodpłatnie. Do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji resort zwrócił się już z prośbą o opinię w sprawie rozszerzenia listy 75+ o leki kardiologiczne stosowane w nadciśnieniu tętniczym w pierwszej linii leczenia, leki stosowane w leczeniu jaskry, a także krótkodziałające analogi insulin ludzkich.

Aktualnie na liście darmowych leków znajdują się analogi długodziałające i tam jest bardzo znaczący wzrost preskrypcji – sięgający 300% - mówi minister Tombarkiewicz i dodaje - od stycznia będziemy chcieli wprowadzić analogi krótkodziałające, które są wytwarzane przez polskich producentów, co ma oczywiście olbrzymie znaczenie.

Minister zadeklarował też, że biorąc pod uwagę pulę środków dostępnych na program darmowych leków dla seniorów w przyszłym roku – ponad 564 mln zł, możliwe będzie znaczące rozszerzenie puli leków dostępnych na tej liście.

Możemy powiedzieć, że w przeliczeniu na jednego seniora, który zrealizował receptę na darmowe leki, to wartość wyniosła ok 28 zł na jedną osobę, czyli jest to znacząca ogólna jeśli chodzi o wydatki – podkreślił minister Tombarkiewicz.

Przypomnijmy, że z danych IMS Health wynika, że w 2015 roku pacjenci 75+ kupili 189 mln opakowań leków na receptę, z średnia wartość wykupionych przez niego leków - liczona w cenach detalicznych – to 119 złotych miesięcznie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post