Jarzębina – właściwości i lecznicze zastosowanie owoców jarz

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Jarzębina – właściwości i lecznicze zastosowanie owoców jarz

Post autor: Asystentka »

Jarzębina – właściwości i lecznicze zastosowanie owoców jarzębiny, kiedy zbierać owoce, jak je przygotować
Jarzębina to roślina, po którą powinny sięgać zwłaszcza osoby zmagające się ze schorzeniami nerek i pęcherza moczowego. Owoce jarzębiny pomogą także w walce z nieżytami żołądka i biegunką. Przeczytaj, jakie jeszcze działanie ma jarzębina i jakie jest zastosowanie jarzębiny.

Jarzębina, to pospolita nazwa drzewa jarząb pospolity (łac. Sorbus aucuparia). Rośnie w Europie, Azji i na Syberii. W Polsce w stanie naturalnym można ją spotkać w lasach i zaroślach. Wykorzystuje się ją także jako roślinę ozdobną, sadząc w parkach i wzdłuż ulic.
Jarzębina – pozyskiwanie i suszenie surowca

W celach leczniczych wykorzystuje się kwiaty jarzębiny (Flos Sorbi), które zbiera się w maju i suszy w zacienionym i przewiewnym miejscu, a następnie ociera z szypułek na sitach. Obecnie jest to jednak surowiec rzadko stosowany. We współczesnej fitoterapii wykorzystuje się głównie szkarłatne owoce jarzębiny (Fructus Sorbi), które zbiera się jesienią, ale dopiero po przymrozkach, gdyż wówczas są one mniej gorzkie w smaku. Jeśli jednak owoce jarzębiny zbiera się wcześniej, przed przygotowaniem należy włożyć je do zamrażalnika na 1–2 dni, by straciły gorycz. Zebrane owoce jarzębiny suszy się w suszarniach w temperaturze 30 st. C, a następnie dosusza w temperaturze 60 st. C.
Jarzębina – skład i właściwości owoców jarzębiny

Owoce jarzębiny zawierają m.in. kwasy organiczne, garbniki, beta-karoten, witaminę C, sacharozę i glukozę. Poleca się je przede wszystkim osobom, które mają problemy z nerkami bądź pęcherzem moczowym, ponieważ zwiększają wydalanie moczu i działają przeciwzapalnie w obrębie dróg moczowych. W medycynie naturalnej owoce jarzębiny stosuje się również przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego oraz w przewlekłych zaburzeniach trawiennych i przy biegunce. Ze względu na działanie przeciwzapalne owoców jarzębiny, mogą po nie sięgać osoby zmagające się zaburzeniami obwodowego krążenia krwi, zwłaszcza z żylakami odbytu. Owoce jarzębiny działają także osłonowo na wątrobę i odtruwają organizm. Wykazano również, że jarzębina ma właściwości przeciwmiażdżycowe i może być stosowana w profilaktyce arteriosklerozy i choroby nadciśnieniowej.
Jarzębina – nie jeść surowych owoców!

Przestrzega się przed jedzeniem surowych owoców jarzębiny, ponieważ zawierają one sorbinę (kwas parasorbinowy), przez którą mają gorzki i cierpki smak. Co więcej, sorbina może doprowadzić do zatrucia, które objawia się biegunką i wymiotami. Owoce jarzębiny można spożywać dopiero po obróbce termicznej.
Jarzębina – zastosowanie owoców jarzębiny w kuchni

Z owoców jarzębiny można przyrządzić herbatki, konfitury, marmolady, dżemy (dobrze komponują się z tłustymi mięsami) wódki (np. jarzębiak) i likiery.
Przepis na dżem z jarzębiny

Wsyp 1 kg umytych owoców jarzębiny do garnka, zalej niewielką ilością wody i gotuj do momentu, aż zaczną pękać. Potem dodaj 1 kg cukru i w dalszym ciągu gotuj – co jakiś czas mieszając – do momentu aż cukier się rozpuści. Następnie dodaj pokrojone w kosteczkę jabłka (1/2 kg), gotuj jeszcze przez chwilę, cały czas mieszając. Tak powstałą masę przełóż do wyparzonych słoików, zakręć i odwróć do góry dnem. Gdy wystygną, połóż je w ciemne i chłodne miejsce. Dżemu nie trzeba pasteryzować. Można go spożywać w celach leczniczych po 1 łyżeczce 2-3 razy dziennie. Poleca się go zwłaszcza w biegunkach i nieżytach przewodu pokarmowego.
Załączniki
jarzebina.jpg
jarzebina.jpg (3.54 KiB) Przejrzano 743 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post