Farmakoterapia geriatryczna

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
Asystentka

Farmakoterapia geriatryczna

Post autor: Asystentka »

Farmakoterapia geriatryczna ma na celu zwrócić uwagę na odrębność chorobowości i zasady leczenia w geriatrii.

Pierwszy rozdział przewodnika jest rodzajem wstępu. Zaprezentowany w nim został proces starzenia i specyficznośc pacjenta starszego.
W rozdziale drugim przedstawiono wybrane, typowe schorzenia geriatryczne podkreślając mozliwy ich związek z przyjmowanymi najczęściej lekami.
Rozdział trzeci zawiera dane dotyczące zmian farmakokinetyki i farmakodynamiki u osób w wieku podeszłym.
Czwarty rozdział zawiera podstawowe zasady farmakoterapii geriatrycznej, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leków u chorych starszych.
Rozdział piąty obejmuje wybrane przyczyny najczęściej spotykanych działań niepożądanych w geriatrii, czyli niewłaściwą ordynację leków przez lekarzy, nadmierne i niekontrolowane stosowanie leków wydawanych w aptekach bez recepty oraz nie stosowanie sie pacjentów starszych do zaleceń dotyczących stosowania leków. Rozdział ten podsumowuja ogólne zasady prowadzenia opieki farmaceutycznej w geriatrii.
Rozdział szósty zawiera przykłady opieki farmaceutycznej realizowanej w geriatrii w Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii, czyli w krajach, w których kompetencje i zakres tej opieki są dobrze zdefiniowane i nie budzą wątpliwości, czy warto jest w ten rodzaj usługi zdrowotnej inwestować.
Ostatni, siódmy rozdział przedstawia trzy wybrane problemy lekowe wynikające ze stosowania preparatów farmaceutycznych przez osoby starsze oraz przykłady porad udzielanych w tych przypadkach przez farmaceutów. Przykłady te oparte są na sytuacjach, które zdazyły się w rzeczywistości.
Załączniki
Farmakoterapia-geriatryczna.jpg
Farmakoterapia-geriatryczna.jpg (3 KiB) Przejrzano 639 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post