Inteligentne szwy. Nowa broń w rękach chirurgów.

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Inteligentne szwy. Nowa broń w rękach chirurgów.

Post autor: Asystentka »

Niemal każda rana pooperacyjna wymaga jak najszybszego zamknięcia. Dzięki temu maleje ryzyko wystąpienia powikłań i zakażeń pooperacyjnych. Najpopularniejszym sposobem zamykania ran jest zakładanie szwów. W tym celu używane są przede wszystkim nici chirurgiczne – obecnie znanych jest wiele rodzajów różniących się między sobą grubością oraz materiałem z jakiego zostały wykonane. Niedawno pojawiły się doniesienia o zupełnie nowych niciach chirurgicznych.

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois w Stanach Zjednoczonych stworzyli pierwsze na świecie inteligentne nici chirurgiczne. „Inteligencja” tych szwów wynika z wyposażenia ich w dwa niezwykle cienkie sensory (tzw. mikro-czujniki) które przez cały czas monitorują stan rany pooperacyjnej poprzez ocenę temperatury. Aby wspomniane sensory mogły właściwie pełnić swoją funkcję zostały przymocowane do wykonanych z silikonu błon. Błony te są natomiast owinięte wokół bawełnianych lub jedwabnych nici chirurgicznych. Sensory zbudowane są z filmów krzemowych, złotych mikroelektrod oraz spiralnie zwiniętych nanodrutów [1].

Rozwijającą się wokół rany infekcję zwiastuje zazwyczaj miejscowe podwyższenie temperatury. W przypadku podniesienia się temperatury w ranie lub wokół niej zespolone z nicią chirurgiczną złote włókna nagrzewają się. Następnie oddają nagromadzone ciepło do rany przyśpieszając w ten sposób jej proces gojenia się [1].

Informacje o temperaturze rany odbierane przez sensory mogą być odczytywane przy użyciu odpowiedniego czytnika. Dzięki podłączeniu czytnika do laptopa możliwe jest odebranie wszystkich danych. Natomiast dzięki zastosowaniu specjalnego programu komputerowego możliwe jest przetworzenie suchych danych na specjalną termo mapę. Na mapie tej przedstawione są wartości temperaturowe, ich w zależności od miejsca odczytania danych oraz zmiany wartości temperaturowych w czasie [2].

Grupa kierowana przez prof. Johna Rogersa przeprowadziła do tej pory szereg badań z zastosowaniem inteligentnych szwów na szczurach. Wyniki jakie otrzymała potwierdzają skuteczność ich wynalazku. W przypadku szczurów czas gojenia się rany z wykorzystanie inteligentnych nici skrócił się nawet o 20% w stosunku do czasu gojenia rany z wykorzystaniem zwykłych nici chirurgicznych. Dodatkowo zastosowanie inteligentnych szwów zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażeń pooperacyjnych [3].

Niestety na stosowanie w praktyce inteligentnych nici chirurgicznych będziemy musieli jeszcze poczekać. Zgodnie z przewidywaniami naukowców same testy kliniczne trwać będą około 2 lat. Natomiast regularnego stosowania w praktyce chirurgicznej inteligentnych szwów możemy spodziewać się nawet po pięciu latach od ich pierwszego klinicznego zastosowania [4].
Autorzy: Sandra Kryska, Mateusz Grajek, Anna Rej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post