Nieregularne cykle, wysoka prolaktyna, zmiany w piersiach

Choroby przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników.
Khatia
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 5 sty 2016, o 15:14

Nieregularne cykle, wysoka prolaktyna, zmiany w piersiach

Post autor: Khatia »

Witam serdecznie. Po raz pierwszy wypowiadam się na tym forum z nadzieją, że dostanę jakąś poradę. Moim problemem od dłuższego czasu jest prolaktyna. Ostatni raz poziom prolaktyny badałam w październiku ubiegłego roku i oto wyniki : Prolaktyna 1094 mlU/l i prolaktyna po MTC po 1h - 4820 mlU/l. Udałam się z tymi wynikami do endokrynologa, który (mimo zaleceń mojej Pani dr ginekolog rezonansu głowy) stwierdził, że nic złego się nie dzieje i przepisał mi Luteinę podjęzykową, którą miałam brać od 16 dc przez 10 dni 2 razy dziennie. To nie pomagało, gdyż moje cykle wciąż były nieregularne mimo leku, więc zgłosiłam się drugi raz i Luteinę zamienił na Duphaston (od 16 dnia cyklu przez 10 dni, 1 tabletkę - 2 razy dziennie) oraz dodał Bromergon (pół tabletki raz dziennie, wieczorem). Owszem (odpukać) cykle się unormowały, aczkolwiek nie wiem jak z moją prolaktyną, dopiero w przyszłym tygodniu zrobię badania na jej poziom, ponieważ teraz mam okres. Aktualnie skończyłam brać Duphaston i po tej miesiączce znów mam wrócić do Luteiny. Aczkolwiek niepokoi mnie moja lewa pierś, która od przeszło dwóch tygodni mnie boli, jest nabrzmiała i widocznie większa od prawej, samobadanie próbuję robić (mimo bólu przy ucisku) lecz nic konkretnego nie wyczuwam, ale może dlatego że nie miałam z tym styczności i nie znam się na tym ?? Dopiero w tym roku kończę 20 lat więc nie miałam potrzeby działania w tym kierunku. Mimo to martwi mnie ta pierś. Dużo czytałam na ten temat i jedyne co się dowiedziałam, to że może być to spowodowane właśnie zbyt wysoką prolaktyną. A wizytę u endokrynologa mam dopiero 4 lutego. Może ktoś potrafiłby coś mi doradzić lub chociaż naprowadzić bym nie musiała się zamartwiać jeszcze te przeszło dwa tygodnie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
dimedicus

Re: Nieregularne cykle, wysoka prolaktyna, zmiany w piersiac

Post autor: dimedicus »

Co do bólów piersi,przyczyną jest Hiperprolaktynemia i tym nie należy się przejmować acz bóle występują jednak nie ze zmian patologicznych.(czy czynnościowa hiperprolaktynemia czy organiczna nie można ocenić w tym momencie a jest to istotne dla dalszego diagnozowania i leczenia).Wykonany test MTC tylko potwierdza ten stan.Czy było badanie wzroku i czy występują jakieś problemy ze wzrokiem?Dziwię się tylko tej kombinacji zastosowaniem Duphaston + Bromergon.Raz że w tym przypadku Duphaston ma inne zastosowanie(a też powoduje wzrost prolaktyny) a drugie między tymi lekami zachodzi znacząca interakcja(taka jest opinia farmaceutów) i nie powinny być stosowane oba razem .Zgadzam się z p.gino o konieczności przeprowadzenia bezwzględnie badania MR.Wówczas w zależności będzie można wybrać kierunek leczenia.Jeśli farmakologiczny,może potrwać kilka miesięcy. Sądzę,że należy się zastanowić poważnie nad zmianą endo.
Khatia
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 5 sty 2016, o 15:14

Re: Nieregularne cykle, wysoka prolaktyna, zmiany w piersiac

Post autor: Khatia »

Owszem mam problemy ze wzrokiem od długiego czasu. Jestem krótkowzroczna, w prawym oku mam prawie -5 D, zaś w lewym ok -4 D. Dokładnie nie pamiętam, lecz badanie wzroku było robione niecałe pół roku temu, aczkolwiek nie pod tym kątem, była to zwykła kontrola, ponieważ mój endokrynolog nie zalecił mi badań. Choć przyznam szczerze że nie jest to pierwsza wypowiedź skierowana do mnie w stosunku do zmiany lekarza, lecz w moim regionie (pomorze, a dokładnie Malbork) jest bardzo ciężko dostać się do jakiegokolwiek endokrynologa, ponieważ na służbę zdrowia to nie ma miejsc z reguły już do końca tego roku a prywatnie nie wiem gdzie można się zgłosić i w dodatku nie wiem ile to mogłoby kosztować.
dimedicus

Re: Nieregularne cykle, wysoka prolaktyna, zmiany w piersiac

Post autor: dimedicus »

Nie znam endo.na terenie Malborka tak że trudno kogoś polecać(musiał bym popytać znajomych)Można udać się na wizytę prywatnie(wystarczy popytać wśród znajomych kogo polecają,nie jest potrzebne skierowanie a koszt zależy od stopnia lekarza i może być 50 zł do 150 zł u profesora)Co do wzroku to wymaga wywiadu czy można łączyć w tym przypadku i wynikać ze zmian(a zaburzenia wzroku mogą występować o ile występują jakieś zmiany w mózgu,jednak raczej w tym przypadku nie łączyłbym tych przyczyn)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post