Choroba psychiczna i fizyczna

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
Asystentka

Choroba psychiczna i fizyczna

Post autor: Asystentka »

Choroby psychiczne i fizyczne są powiązane

Niektóre zaburzenia psychiczne mogą korelować z większym ryzykiem określonych chorób fizycznych - i odwrotnie, część dolegliwości fizycznych może zwiastować wystąpienie problemów psychicznych. Badanie na ten temat publikuje czasopismo „PLOS ONE”.

Naukowcy z Uniwersytetu Bazylejskiego (Szwajcaria) i Uniwersytetu Ruhry w Bochum (Niemcy) przeanalizowali dane zdrowotne prawie 6,5 tysiąca nastolatków w wieku od 13 do 18 lat pod kątem współwystępowania zaburzeń psychicznych i fizycznych.

Wykazali, że zaburzenia psychiczne mogą poprzedzać pojawienie się dolegliwości fizycznych, np. osoby cierpiące na zaburzenia afektywne, w tym depresję, często chorują później na zapalenie stawów lub doświadczają dolegliwości ze strony układu pokarmowego; tymczasem osoby z zaburzeniami lękowymi mogą obawiać się następstw zdrowotnych w postaci chorób skóry.

Niektóre choroby fizyczne występują z kolei przed zaburzeniami psychicznymi. Dotyczy to chorób serca, które mogą zwiastować późniejsze zaburzenia lękowe oraz epilepsji, która wiąże się z większym ryzykiem zaburzeń odżywiania.

Zdaniem badaczy uzyskane przez nich wyniki mogą posłużyć leczeniu różnych dolegliwości, jak również zapobieganiu im. Jak twierdzą, działania medyczne nakierowane na leczenie chorób fizycznych i zaburzeń psychicznych powinny być ze sobą ściśle skorelowane.

"Po raz pierwszy wykazaliśmy, że epilepsja zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywania – fenomen ten opisano wcześniej tylko w kilku przypadkach. Sugeruje to, że działania związane z leczeniem epilepsji mogłyby odgrywać również dużą rolę w kontekście leczenia zaburzeń odżywiania" – komentuje koordynatorka badania (DOI: 10.1371/journal.pone.0165196) Marion Tegethoff.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post