Kraków: naukowcy wynaleźli materiał przydatny w transplantologii
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opracowali biodegradowalne aerożele chitozanowe, które służą do hodowli różnych tkanek, w tym ludzkich i mogą znaleźć zastosowanie m.in. w transplantologii. - Nasze aerożele mają unikalne właściwości, nieosiągalne przez inne tego typu materiały na rynku - mówi dr inż. Marek Piątkowski.
By wyhodować tkankę, a w dalszej perspektywie narząd ludzki lub jego fragment, dane komórki muszą się połączyć ze specjalnymi podłożami, tzw. rusztowaniami.
Opracowane aerożele (materiał będący rodzajem sztywnej piany o wyjątkowo małej gęstości) są właśnie takimi rusztowaniami. Dzięki wynalazkowi możliwe będzie nie tylko hodowanie komórek, ale też wszczepienie aerożelowego rusztowania z nowymi komórkami do organizmu pacjenta.
Aerożele - jak mówią naukowcy z Politechniki Krakowskiej - mogą być wykorzystane w medycynie, a zwłaszcza w transplantologii. Inżynieria tkankowa stanowi alternatywę dla tradycyjnych przeszczepów. Komórki powstałe dzięki aerożelowemu podłożu mogą też wspomóc działanie leków antynowotworowych.
- Nasze aerożele mają unikalne właściwości, nieosiągalne przez inne tego typu materiały na rynku - zaznaczył kierownik zespołu badawczego dr inż. Marek Piątkowski.
Jak wyjaśniała PAP członkini zespołu badawczego Julia Radwan-Pragłowska, aerożele chitozanowe są biodegradowalne - rusztowanie po porośnięciu żywą tkanką ulegnie rozkładowi do nietoksycznych substancji, a te w naturalny sposób zostaną usunięte z organizmu. Tych biodegradowalnych właściwości nie mają stosowane obecnie powierzchnie (głównie syntetyczne) do hodowli tkanek.
Aerożele są także biokompatybilne. - Biokompatybilność oznacza, że komórki nie są odrzucane przez organizm - powiedziała Radwan-Pragłowska. Otrzymane przez naukowców aerożele są antybakteryjne, nie wywołują krwotoków i stanów zapalnych, nie powodują alergii i stresu antyoksydacyjnego.
Radwan-Pragłowska zaznaczyła, że takie właściwości wynalazek zawdzięcza naturalnemu pochodzeniu - powstaje z pochodnych chityny, czyli z pancerzyków krabów, krewetek, homarów (odpadowa biomasa). Technologia wytwarzania aerożeli jest zgodna z zasadami Zielonej Chemii i Zrównoważonego Rozwoju, jest przyjazna środowisku.
Jak wyjaśnił Piątkowski, obecnie do produkcji rusztowań stosowane są polimery syntetyczne (głównie poliestry) oraz biopolimery, takie jak białka (np. kolagen, fibryna) i polisacharydy (np. kwas hialuronowy). Stosowane są również materiały ceramiczne (głównie na bazie hydroksyapatytu, czyli podstawowego budulca kości), a także kompozyty (np. polilaktyd, kwas hialuronowy). Materiały te nie mają tylu zalet, co aerożele.
Wynaleźli materiał przydatny w transplantologii
-
- Podobne tematy
- Odpowiedzi
- Odsłony
- Ostatni post
-
-
RINGOSOL mikrospray do nosa przydatny w codziennej higienie
autor: admin. med. » 19 cze 2016, o 18:50 » w Leki bez recepty (OTC) oraz na receptę (RX) Interakcje, wskazania, przeciwwskazania, zabronione - 0 Odpowiedzi
- 592 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
19 cze 2016, o 18:50
-
-
-
Historia polskiej transplantologii ma już 50 lat
autor: admin. med. » 26 sty 2016, o 12:21 » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 1034 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
26 sty 2016, o 12:21
-
-
-
Świt nowej ery transplantologii
autor: Asystentka » 30 sty 2017, o 13:17 » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 804 Odsłony
-
Ostatni post autor: Asystentka
30 sty 2017, o 13:17
-
-
-
Zmiany w transplantologii po ponad 10 latach
autor: Asystentka » 24 maja 2017, o 17:48 » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 939 Odsłony
-
Ostatni post autor: Asystentka
24 maja 2017, o 17:48
-
-
-
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
autor: admin. med. » 24 sie 2016, o 19:48 » w Wydawnictwa medyczne - 0 Odpowiedzi
- 963 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
24 sie 2016, o 19:48
-