Czy endoprotezoplastyka stawu kolanowego wydłuża życie

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
Asystentka

Czy endoprotezoplastyka stawu kolanowego wydłuża życie

Post autor: Asystentka »

Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych jest powszechnym schorzeniem u osób dorosłych, gdzie częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Endoprotezoplastyka stawu kolanowego jest skuteczną metodą leczenia, która pozwala na wyeliminowanie dolegliwości bólowych, przywrócenie sprawność chorym i poprawę jakości życia. Endoprotezaplastyka stawu kolanowego w obecnym czasie to zabieg wykonywany w sposób rutynowy.
Ból oraz niepełnosprawność są czynnikami związanymi ze wzrostem śmiertelności. Aczkolwiek nie ma jednoznaczności czy przeprowadzenie zabiegu endoprotezoplastyki stawu kolanowego jest związane z wydłużeniem życia. Dotychczas przeprowadzone obserwacje dają sprzeczne wyniki. Wydaje się, że kluczowe znaczenie może mieć kwestia doboru chorych do leczenia chirurgicznego, którzy z reguły mają mniej chorób współistniejących i których stan ogólny jest znacznie lepszy w porównaniu z osobami leczonymi objawowo.
Przeprowadzono analizę elektronicznych baz danych medycznych w Wielkiej Brytanii wyszukując chorych z rozpoznaniem choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego z uwzględnieniem potencjalnych czynników zakłócających tj. wiek, płeć, schorzenia współistniejące, status socjoekonomiczny

W grupie z przeprowadzonym zabiegiem wszczepienia protezy stawu kolanowego ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny było niższe o 28% w porównaniu z grupą chorych bez protezy, aczkolwiek zależność ta nie była istotna statystycznie u chorych poniżej 63 roku życia. W celu porównania dwóch grup chorych z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych leczonych różnymi metodami zastosowano technikę statystyczną propensity score, jest to tzw. analiza z zastosowaniem efektu predyspozycji/skłonności. Polega ona na tym, że do grupy chorych z endoprotezą stawu kolanowego dobierana jest grupa kontrolna chorych z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego bez endoprotezy w podobnym stanie zdrowia. Stan zdrowia określa wartość propensity score. W ten sposób w analizie statystycznej z grupy kontrolnej eliminuje się tych chorych, których stan zdrowia wyklucza przeprowadzenie leczenia metodą chirurgiczną. Wśród chorych z protezą ryzyko zgonu zmniejszało się, gdy wzrastała wartość propensity score, co wskazuje również, iż stan zdrowia był podstawą decyzji o doborze leczenia. Wśród chorych bez protezy nie było takiej zależności.

Wyniki opublikowanego badania sugerują, iż przeprowadzenie zabiegu endoprotezoplastyki wydłuża życie chorych. Aczkolwiek czynniki zakłócające mają według autorów duży wpływ na uzyskane wyniki analizy statystycznej. Rejestry medyczne na podstawie, których wykonane są obliczenia nie są wystarczająco szczegółowe, aby zminimalizować wpływ na obliczenia statystyczne tych czynników (będących podstawą do kwalifikacji chorych do określonej metody leczenia). Prawdziwe korzyści wynikające z przeprowadzenia zabiegu endoprotezoplastyki trudno oszacować.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post