[Film] Zespół jelita drażliwego – pomysł na tolerancję

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

[Film] Zespół jelita drażliwego – pomysł na tolerancję

Post autor: Asystentka »

Czy prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pod kierownictwem prof. Jakuba Fichny badania nad działaniem układu endoopioidowego i endokanabinoidowego okażą się przełomem w bezpiecznym i skutecznym leczeniu zespół jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego, dlatego od wielu lat podejmowane są próby znalezienia nowych skutecznych terapii. Według obecnie obowiązującej definicji jest to zespół przewlekłych, trwających co najmniej trzy miesiące, zaburzeń czynnościowych jelit, powiązanych z dolegliwościami bólowymi. Kobiety chorują ponad dwa razy częściej niż mężczyźni.

Występują trzy postaci tej choroby: postać biegunkowa (z przyspieszoną perystaltyką), postać zaparciowa oraz mieszana, którą cechują zarówno zaparcia, jak i biegunki. Dodatkowymi objawami mogą być wzdęcia, nudności czy wymioty.

Przyczyny schorzenia nadal nie są znane. Należy uwzględnić wiele czynników, które mogą odpowiadać za występujące objawy, np.: zaburzenia motoryki jelit, zaburzenia osi mózgowo-jelitowej oraz nadwrażliwość trzewna. Zespół jelita drażliwego jest niezwykle uciążliwy dla pacjentów, prowadzi do obniżenia jakości ich życia, strachu przed odwiedzaniem miejsc publicznych i podróżowaniem, a w konsekwencji bardzo niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie chorych w społeczeństwie. Często, nawet u ponad 70% pacjentów z rozpoznanym zespołem jelita drażliwego, zaburzeniom towarzyszą objawy psychiatryczne, takie jak depresja, lęki czy bezsenność.

Działanie obecnie znanych leków ogranicza się do łagodzenia objawów, nie prowadzi natomiast do zwalczenia przyczyn i wyleczenia. Przełomem mogą okazać się badania pracowników Zakładu Biochemii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prowadzone pod kierownictwem prof. Jakuba Fichny.

– Zagadnienia badane w naszym Zakładzie mogą mieć ogromny potencjał kliniczny, a każdy kolejny eksperyment przybliża nas do poznania mechanizmów regulujących rozwój tolerancji w przewodzie pokarmowym – mówi dr Marta Zielińska, stypendystka 14. edycji programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki.

Agata Jarmuż (na zdjęciu powyżej), studentka kierunku lekarskiego, bada wpływ interakcji między receptorami opioidowymi i kanabinoidowymi na rozwój tolerancji na działanie związków opioidowych w układzie pokarmowym.

– Celem moich badań jest zbadanie mechanizmów regulujących rozwój tolerancji w przewodzie pokarmowym podczas przewlekłego stosowania środków opioidowych. Skupiam się przede wszystkim na interakcjach pomiędzy endogennymi układami: opioidowym i kanabinoidowym, które odpowiadają m.in. za działanie przeciwbólowe oraz wpływają hamująco na perystaltykę jelit. Hipoteza moich badań zakłada, że jednoczesna aktywacja tych dwóch układów zahamuje rozwój tolerancji. Wyniki moich badań mogą być podstawą do opracowania skutecznego i bezpiecznego środka farmakologicznego w długotrwałej terapii postaci biegunkowej zespołu jelita drażliwego – wyjaśnia.

Agata Jarmuż, która mimo młodego wieku może już pochwalić się dużym wkładem w rozwój nauki. Jest autorką 7 publikacji naukowych, a także dwukrotną beneficjentką Stypendium Ministra Zdrowia. Wielokrotnie uczestniczyła w wydarzeniach popularyzujących naukę z ramienia Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk. 24 listopada 2016 roku otrzymała tytuł stypendystki L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki w kategorii magistrantek, stając się najmłodszą badaczką w historii programu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post