Jak poprawić stan skóry po ciąży?

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
Asystentka

Jak poprawić stan skóry po ciąży?

Post autor: Asystentka »

Ciąża to niesamowity okres w życiu kobiety, a moment, w którym mama przytula swoje narodzone dziecko – magiczny. Jednak w trakcie ciąży skóra kobiety narażona była na wiele zmian.

Podczas tych dziewięciu miesięcy przede wszystkim podlegała silnym wpływom hormonów płciowych, a także narażona była na rozciąganie, w związku ze zmianą ciężaru ciała kobiety.

W szczególności podatna w tym okresie na powstawanie rozstępów na brzuchu, udach a także piersiach. Po rozwiązaniu, kiedy stężenie hormonów opada, skóra zaczyna stawać się sucha, swędząca, pozbawiona jędrności. Dodatkowo karmiące mamy wszystkie cenne i odżywcze składniki odżywcze, oddają swojemu maluszkowi. Warto w okresie po ciąży, poprawić kondycję swojej skóry.
Zmiany hormonalne

W trakcie porodu potężny wyrzut oksytocyny umożliwia nam przywitanie dziecka na świecie, a endorfin sprawia, że zapominamy o bólu i czujemy szczęście. Natomiast prolaktyna, której stężenie utrzymuje się na wysokim poziomie od 3 miesiąca ciąży, również i w tym okresie daje o sobie znać. Prolaktyna stymuluje pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu, a także pobudza syntezę oksytocyny, wspomagającej wytrysk mleka z piersi. Ponadto, intensywnie waha się poziom hormonów tarczycy i nadnerczy, a średnio do 7 dnia po porodzie, gwałtownie spada stężenie estrogenów i progesteronu, które powracają po woli do swoich fizjologicznych wartości.
Włosy i paznokcie

W trakcie ciąży wiele kobiet zauważa, że włosy mniej wypadają. Niestety tuż po narodzinach dziecka, stan rzeczy ulega zmianie. Po pierwsze, niedokrwistość oraz hiperprolaktynemia, niekorzystnie wpływają na stan odżywienia cebulek włosowych w pierwszym okresie po rozwiązaniu.

Po drugie, estrogeny. W trakcie ciąży hormony żeńskie pozytywnie wpływały na fazę wzrostu włosa, powodując jej przedłużenie. Po tym okresie, wraz ze spadkiem stężenia hormonów płciowych, faza wzrostu włosa (anagenu), wraca do normy sprzed ciąży, a włosy zaczynają wypadać. Mówimy wówczas o łysieniu poporodowym. Okres ten trwa około 3 miesięcy, po czym, proporcje ilości włosów w fazie wzrostu i w fazie spoczynku kształtują się na fizjologicznym poziomie. Organizm zazwyczaj doskonale radzi sobie z tym powrotem, niemiej jednak, możemy go wspomóc.

Warto zastosować kosmetyki wcierane bezpośrednio w skórę głowy. Preparaty te wywierają korzystnie działanie na komórki macierzyste. Dodatkowo zwiększają ukrwienie i odżywienie cebulki włosowej, wydłużając jej życie. Dzięki czemu, odrastające włosy będą zdrowsze i silniejsz. Warto pamiętać, że u niektórych kobiet, włosy zaczną odrastać najpóźniej rok po porodzie.

Niestety, drastyczny spadek estrogenów niekorzystnie wpływa na wygląd paznokci. Wiele kobiet, u których w trakcie ciąży występowały twarde i błyszczące płytki, w okresie po rozwiązaniu zauważa zwiększoną łamliwość, kruchość oraz problemy z ich wzrostem. Najlepszą kuracją na paznokcie, oprócz odżywek wzmacniających i witaminowych, może okazać się dieta. Niezbędnym jej elementem powinny być składniki mineralne tj. cynk, miedź i krzem oraz witaminy z grupy B np. tiamina, kwas pantotenow, pirydoksyna oraz witamina H (biotyna). Warto pamiętać o suplementacji żelaza, którego niedobory często stwierdza się u młodej mamy, a które to wpływa korzystnie na przydatki skóry.
Pielęgnacja ciała
Wiotkość skóry brzucha i piersi

Miejscami, które niepokoją mamy, są przede wszystkim brzuch oraz piersi. Skóra po ciąży straciła swoją jędrność, stała się pomarszczona i rozciągnięta. W wyniku powiększania się macicy, a także rozciągniętych mięśni i więzadeł, u wielu kobiet pojawić się mógł wystający brzuch lub rozstęp mięśni brzucha. Problem może być większy u tych mam, które spodziewają się więcej niż jednego maluszka lub nie jest to ich pierwsza ciąża.

Ciąża jest również istotnym czynnikiem przyczyniającym się do wiotczenia skóry piersi. W trakcie tych szczególnych dziewięciu miesięcy gruczoł piersiowy zwiększa znacznie swój ciężar, co naraża skórę na rozciąganie. Dodatkowo, kiedy młoda mama karmi piersią, skóra biustu jest dalej narażana na zmiany wielkości i ciężaru.

W celu poprawy wyglądu brzucha jak i piersi najlepsze efekty osiągniemy wysiłkiem fizycznym, który, po konsultacji z lekarzem i po wykluczeniu przeciwwskazań, możemy rozpocząć po okresie połogu. Jednak, większość młodych mam cały czas spędza przy maleństwu, a każdą wolną chwilę poświęca na odpoczynek, nie mówiąc nic o znalezieniu czasu na ćwiczenia. Dlatego w celu poprawy elastyczności skóry pomocne będą przede wszystkim kosmetyki.

Już podczas całego okresu ciąży prawidłowa pielęgnacja skóry niewątpliwie pomogła zapobiec utracie jędrności i wzmocniła skórę brzucha a także dekoltu, zapobiegając opadaniu piersi. Teraz, w codziennej pielęgnacji warto sięgnąć po kosmetyki ujędrniające, których podstawowym składnikiem będzie wyciąg z centella asiatica.

Ekstrakt z liści wąkrotki azjatyckiej jest bogatym źródłem flawonoidów o właściwościach antyutleniających oraz triterpenów, które stymulują syntezę kolagenu i innych białek tkanki łącznej poprzez modulowanie działania fibroblastów. W efekcie ekstrakt poprawia ich elastyczność i napięcie, a także opóźnia procesy starzenia oraz zwiększa poziom nawilżenia skóry. Kosmetyki ujędrniające zawierają również w swoim składzie algi. Te naturalne rośliny, bogate w liczne biopierwiastki (m.in. żelazo, siarkę, potas), witaminy z grupy B czy witaminy C i E, a także polisacharydy oraz aminokwasy, odbudowują i regenerują aktywność kolagenu i elastyny, przeciwdziałając ich degradacji. Wywierają działanie pozytywne na skórę, zapobiegając jej wiotczeniu, także utrzymując elastyczność i jędrność. Natomiast balsamy na bazie protein ze słodkich migdałów, zwiększą napięcie skóry, a masło kakaowego czy shea nie tylko odbuduje płaszcz hydrolipidowy ale i uelastyczni skórę.

Warto skorzystać z propozycji firm oferujących poporodowe balsamy ujędrniające, opracowane pod kątem szczególnej pielęgnacji skóry młodej mamy. Kosmetyki te nie zawierają alkoholu czy kofeiny, a ich bogata konsystencja skutecznie ujędrni i zwiększy sprężystość skóry osłabionej rozciągnięciem, co wpłynie korzystnie na jej kondycję. Dodatkowo okres po ciąży to również doskonały czas również na zabiegi ujędrniające, opracowane z myślą o szczególnych potrzebach młodych matek. Warto pokusić się o rytuał kosmetyczny z bogatej oferty salonów kosmetycznych, których zabiegi ułatwią powrót skóry do kondycji sprzed ciąży.
Rozstępy

Niechciane czerwone paski, które mogły pojawić się zarówno podczas ciąży jak i po niej, są efektem rozciągania skóry i zmian hormonalnych. Jeśli nie udało nam się uniknąć tego problemu, to okres po ciąży jest idealnym do aktywnej z nimi walki, gdyż tylko czerwone rozstępy mogą ulec spłyceniu i rozjaśnieniu. Bardzo istotnym elementem codziennej pielęgnacji są uelastyczniające masaże, złuszczające peelingi nie tylko gruboziarniste, ale również na bazie kwasów owocowych, oraz specjalistyczne balsamy/kremy/żele. Wśród substancji aktywnych na uwagę zasługują w szczególności witamina C, E, kwas mlekowy czy preparaty na bazie retinolu. Są to bowiem substancje o udowodnionym działaniu.

Systematyczne ich stosowanie zwiększa nawilżenie skóry, złuszcza wierzchnią jej warstwę, a także rozjaśnia, dzięki czemu rozstępy stają się mniej widoczne. Dodatkową korzyścią wynikającą z ich stosowania jest zapobieganie powstawaniu nowych zmian. W preparatach stosuje się także prekursory kolagenu, tj. linoleat proliny, kompleks hydroksyproliny, które odbudowują włókna kolagenowe, a także związki natłuszczające, zapobiegające przeznaskórkowej utracie wody. Należy jednak pamiętać, że kosmetyki nie zlikwidują już powstałych rozstępów, a jedynie zmniejszą ich widoczność. Jednak preparatów tych nie należy zaprzestawać stosowania, gdyż lepiej zmianom zapobiegać niż z nimi walczyć.

W przypadku większych zmian, pomogą kosmetolodzy lub lekarze medycyny estetycznej. W ofercie zabiegów znajdziemy zabiegi złuszczające, które nie tylko wygładzą skórę i spłycą blizny, ale i stymulują produkcję nowych komórek naskórka i syntezę włókien kolagenowych. Możemy poddać się zabiegom przy użyciu peelingu ziołowego czy kwasów o wysokim stężeniu m.in. glikolowym.

Z kolei mikrodermabrazja, polega na mechanicznym złuszczaniu warstw naskórka specjalnym aparatem. Natomiast mocniejsza dermabrazja, wykorzystuje ostre elementy ścierne. Dodatkowo ostrzykiwanie miejsca objętego rozstępami specjalnie skomponowanymi koktajlami substancji aktywnych, pobudzi fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, a także odżywi skórę. Zabieg mezoterapii możemy wykonać samodzielnie w domu, przy użyciu dermorollera. Jednak nie będzie on tak skuteczny, jak wykonany w profesjonalnym gabinecie, nie mniej jednak, wspomoże naszą walkę i uzupełni pielęgnację.
Skóra twarzy

Okres po ciąży to doskonały czas na zabiegi pielęgnacyjne na twarz. Młoda mama powinna skupić się na nawilżeniu naskórka, a także na złuszczeniu powstałych przebarwień. O ile w ciąży i podczas laktacji alfa hydroksykwasy (AHA) oraz retinoidy były zakazane, teraz są naszym sprzymierzeńcem. Związki te regulują proces złuszczania i odnowy naskórka. Ponadto zmniejszają ilość produkowanej melaniny, a także wpływają na jej równomierne rozłożenie, dzięki czemu rozjaśniają skórę.

W przypadku stwierdzenia przeciwwskazań do zastosowania AHA czy pochodnych witaminy A, wykorzystać możemy kremy rozjaśniające na bazie hydrochinonu lub jego pochodnych np. arbutynę. Związki te wykorzystywane są w dermokosmetykach do rozjaśniania przebarwień. Ponadto, jeśli dodatkowo w trakcie ciąży wystąpił na skórze trądzik pospolity, warto użyć kremów z kwasem azelainowym. Stosowany w kremach nawet w stężeniu 20% pozytywnie wpływa na zmiany hiperpigmentacyjnie, poprzez hamowanie syntezy DNA i oddychania komórkowego melanocytów. Ponadto zmniejsza tworzenie czopów łojowych oraz ogranicza rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku.
Pielęgnacja skóry po ciąży!

Wymaga szczególnego podejścia. W związku ze zmianami hormonalnymi oraz wahaniem wagi ciała, skóra utraciła jędrność oraz nawilżenie i stała się szorstka w dotyku. U niektórych kobiet pojawiły się rozstępy, a w okolicy ud i pośladków także cellulit.Przydatnymi produktami dla młodych mam w tym okresie będę preparaty kosmetyczne, ułatwiające powrót skóry do kondycji sprzed ciąży.

Prawidłowo dobrane, w zależności od potrzeb, umożliwią regenerację i poprawę wyglądu ciała.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji doz.pl
Artykuł sponsorowany

źródło.Redakcja LivingNatural.pl
bezka
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 8 lut 2017, o 12:42

Re: Jak poprawić stan skóry po ciąży?

Post autor: bezka »

Moja skóra po ciąży wyglądała dramatycznie...
Mysłaąłm że już nic jej nie pomoże. Ale kupiłam odpowiednie REKLAMA
Trochę ujędrnienia itd, trochę ćwiczeń i po pół roku nie jest tak bardzo źle. Ale jeszcze długa droga przede mną
RadioProteact_krem
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 19 kwie 2017, o 17:18

Re: Jak poprawić stan skóry po ciąży?

Post autor: RadioProteact_krem »

Osoby, których skóra jest sucha i wrażliwa, stosować mogą kremy, które zawierają oliwę z oliwek, skwalen, mocznik, alantoinę, witaminę E i B6, kwas hialuronowy, koenzym Q10, a także pantenol.

Są to składniki kojące i łagodzące, które regenerują problematyczną skórę. Poza tym natłuszczają ją i głęboko nawilżają, dzięki czemu staje się miękka, gładka i jędrna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post