Trzy razy więcej przy komputerze aniżeli porady medycznej

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Trzy razy więcej przy komputerze aniżeli porady medycznej

Post autor: Asystentka »

Badanie: lekarze byli z pacjentem trzy razy krócej niż przy komputerze
Lekarze spędzają trzy razy więcej czasu przy komputerze niż na bezpośredniej interakcji z pacjentem - wynika z badań przeprowadzonych w jednym ze szwajcarskich szpitali. Naukowcy opublikowali wyniki w "Annals of Internal Medicine".

Były to największe badania, polegające na obserwacji pracy lekarzy w szpitalu, przeprowadzone w Europie. Naukowcy przyjrzeli się internistom praktykującym w 2015 r. w Uniwersyteckim Szpitalu w Lozannie (Szwajcaria).

W sumie badaniami objęto blisko 700 godzin pracy lekarzy. Okazało się, że w ciągu dnia spędzają średnio zaledwie 1,7 godziny z pacjentami, a 5,2 godziny przy komputerze, a 13 minut - wykonując obie z tych czynności naraz. Zatem średnio przy pacjencie są trzy razy krócej, niż pracując na komputerze.

Z obserwacji zespołu pod kierunkiem Nathalie Wenger z Uniwersyteckiego Szpitala w Lozannie wynika też, że interniści często byli zmuszeni brać nadgodziny (średnio 1,6 godz. dziennie), tak aby wykonać wszystkie powierzone im obowiązki, na które mieli według harmonogramu przeznaczone w sumie 10 godzin. W dodatkowym czasie najczęściej wypełniali elektroniczne karty medyczne. W sumie w czasie dyżuru nad ich prowadzeniem spędzają ok. 50 proc. czasu.

Zdaniem autorów badań grafik pracy lekarzy pracujących w szpitalach bardzo zmienił się w ciągu ostatnich dekad; doszło wiele dodatkowych obowiązków - np. w postaci pracy administracyjnej. W konsekwencji duża część ich dnia upływa na obowiązkach niezwiązanych bezpośrednio z opieką nad pacjentem - takie wnioski wypływają również z badań w Lozannie.

Autorzy badań zwracają uwagę, że mniej czasu spędzonego z pacjentem zwiększa prawdopodobieństwo postawienia niewłaściwej diagnozy czy zaniedbań medycznych.

Zmiany organizacyjne i te dotyczące elektronicznych kart medycznych są niezbędne, jeśli zwiększyć ma się wydajność pracy lekarzy - wskazują we wnioskach autorzy artykułu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post