Czy stan przedrzucawkowy zwiększa ryzyko wystąpienia chorób

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Czy stan przedrzucawkowy zwiększa ryzyko wystąpienia chorób

Post autor: Asystentka »

Stan przedrzucawkowy zwiększa ryzyko wystąpienia chorób siatkówki?
Wystąpienie stanu przedrzucawkowego (preecclampsia – PE) u ciężarnych, a zwłaszcza we wczesnej (<34.tc.) i ciężkiej postaci, znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób siatkówki – do takich wniosków doszli badacze z uniwersytetu w Montrealu (Kanada).
Naukowcy przeanalizowali losy wszystkich kobiet w prowincji Quebec, które urodziły w latach 1989–2013 (n = 1 100 000). Obserwację prowadzono do marca 2014 roku.

W badanej kohorcie stwierdzono 64 350 przypadków PE (5,8%), 69,9% z nich stanowiła łagodna postać choroby, a u 92,3% kobiet wystąpiła jej późna postać (>34. tc.). W okresie 15-letniej obserwacji 0,12% kobiet z całej kohorty było hospitalizowanych z powodu odwarstwienia siatkówki, zaś u 0,06% wskazaniem do hospitalizacji była retinopatia.

W porównaniu z kobietami, u których ciąża nie była powikłana PE, u kobiety z PE ponad 2-krotnie częściej stwierdzono odwarstwienie siatkówki (52,9 vs 23,0/10 000 kobiet) i ponad 7-krotnie częściej retinopatię (60,5 vs 8/10 000), częściej również występowały inne choroby siatkówki (13,3 vs 7,3/10 000). Częstość występowania wszystkich postaci odwarstwienia siatkówki lub retinopatii u kobiet z PE wzrastała wcześnie i stale po obserwowanej ciąży.

W ostatecznej skorygowanej analizie, PE najsilniej była związana z trakcyjnym odwarstwieniem siatkówki (hazard względny [hazard ratio – HR]: 2,39; 95% przedział ufności [confidence interval – CI]: 1,52–3,74), przedarciowym odwarstwieniem siatkówki (HR: 2,48; 95% CI: 1,40–4,41) oraz retinopatią cukrzycową (HR: 4,13; 95% CI: 3,39–5,04).

Ryzyko wystąpienia wszystkich postaci chorób siatkówki wzrastało u kobiet z wczesną i/lub ciężką postacią PE; przykładowo w porównaniu z kobietami, których ciąża nie była powikłana PE, u kobiet z ciężką PE odwarstwienie siatkówki stwierdzono 2,5-krotnie częściej, natomiast u kobiet z późna postacią PE ryzyko to wzrastało tylko o 34%.

W porównaniu z kobietami, które nie przebyły PE w ciąży, wczesna postać tego powikłania zwiększała ryzyko retinopatii cukrzycowej ponad 8-krotnie, a retinopatii niezwiązanej z cukrzycą – ponad 4-krotnie, natomiast u kobiet z późną postacią ryzyko to było mniejsze (odpowiednio 3,6 oraz 1,9 raza).

Badacze próbują wyjaśnić zaobserwowane zależności różnymi mechanizmami biologicznymi, ale przyznają, że wyniki badania nie mogą udowodnić związku przyczynowo-skutkowego. W analizie nie uwzględniono również innych zmiennych, które mogły wpłynąć na końcowe wyniki, takich jak palenie tytoniu, pochodzenie etniczne czy stosowanie narkotyków.

Autorzy postulują przeprowadzenie dalszych badań, które wyjaśnią, czy zasadne będzie wprowadzenie badań przesiewowych w kierunku chorób okulistycznych u kobiet z przebytą PE.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post