My, przewlekle chorzy - chcemy pracować

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

My, przewlekle chorzy - chcemy pracować

Post autor: Asystentka »

My, przewlekle chorzy - chcemy pracować. Nasz potencjał jest niewykorzystany!" - piszą w liście otwartym do Ministerstwa Zdrowia przedstawiciele kilkunastu organizacji pacjentów. Podkreślają, że ponad półtora miliona Polaków nie pracuje z powodu choroby.

Według autorów, choroby przewlekłe wykluczają społecznie i zawodowo, co stanowi stratę zarówno dla gospodarki, jak i społeczeństwa. W Polsce żyje 5,9 miliona osób biernych zawodowo, będących w wieku produkcyjnym - co czwarta osoba spośród nich pozostaje bierna na skutek choroby. Potencjał tych ludzi pozostaje niewykorzystany.

"W naszym wspólnym interesie jest zapewnienie pacjentom szansy na jak najdłuższe utrzymanie się na rynku pracy oraz możliwości wypełniania swoich ról społecznych. Pracujący pacjent pozostaje aktywny społecznie, może dłużej opłacać składki, przyczynia się do wzrostu bieżącej konsumpcji, nie generuje wydatków związanych ze zwolnieniami lekarskimi, rentami czy zasiłkami. Chory, który pracuje, finansuje swoje leczenie" - przekonują autorzy listu.

Koszty leczenia to jedynie ok. 15 proc. całkowitych kosztów chorób przewlekłych - dodają i wskazują, że "wszelkie dostępne analizy jednoznacznie wskazują, że koszty pośrednie, zwłaszcza w przypadku chorujących przewlekle w wieku produkcyjnym, wielokrotnie przewyższają koszty bezpośrednie. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i wybranych chorób nowotworowych koszty pośrednie są co najmniej sześciokrotnie większe od kosztów bezpośrednich" - czytamy w apelu.

Czytaj: biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post