ADHD to choroba mózgu

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
Asystentka

ADHD to choroba mózgu

Post autor: Asystentka »

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) to zaburzenie charakteryzujące się opóźnionym rozwojem 5 ważnych obszarów mózgu – wynika z badania opublikowanego na łamach „The Lancet Psychiatry”.

Badacze z Radboud University Nijmegen Medical Centre (Holandia) wykorzystali obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) do porównania budowy mózgu u ponad 1700 osób z ADHD i ponad 1500 zdrowych badanych w wieku od 4 do 63 lat.

Doszli do wniosku, że osoby cierpiące na ADHD posiadają mniejszą objętość mózgu oraz słabiej rozwinięte rejony, do których należą jądro ogoniaste, jądro półleżące, ciało migdałowate, skorupa i hipokamp – obszary odpowiedzialne za regulację emocji i motywacji.

Największe różnice występują u dzieci, nieco mniejsze - u osób dorosłych. Są możliwe do zidentyfikowania zarówno u pacjentów leczonych farmakologicznie, jak i u badanych obywających się bez leków.

„Wyniki naszego badania potwierdzają, że ludzie z ADHD posiadają odmienną strukturę mózgu, co sugeruje, że ADHD to zaburzenie mózgowe. Mamy nadzieję, że w związku z tym ADHD przestanie być postrzegane w kategoriach etykietki przypinanej niegrzecznym dzieciom lub efektu złych oddziaływań wychowawczych. Mamy też nadzieję, że nasza praca przyczyni się do lepszego zrozumienia tego zaburzenia” – komentuje koordynatorka badania (DOI: 10.1016/S2215-0366(17)30049-4) dr Martine Hoogman.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post