[Film] HOMEOPATIA. Działa czy nie działa?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

[Film] HOMEOPATIA. Działa czy nie działa?

Post autor: admin. med. »

Dziedzina medycyny alternatywnej nieopartej na faktach EBM ani doświadczeniu. Jest to teoria leczenia chorób zakładająca, że małe dawki substancji szkodliwej mogą mobilizować układ odpornościowy do walki z chorobą. Podobne leczy się podobnym. Jednak leki homeopatyczne najczęściej nie zawierają wcale substancji aktywnej. Często jedynym składnikiem tych leków jest woda lub cukier.

Homeopatia została wymyślona przez Samuela Hahnemana w 1796 r. Nie dysponował on żadną wiedzą na temat chorób i nie znał przyczyn ich powstawania. Nie dysponował także żadnymi narzędziami biologii molekularnej, genetyki, immunologii i biochemii, za pomocą których potwierdziłby słuszność swoich założeń. Ówczesna medycyna odrzuciła wiele dogmatów z przeszłości, zweryfikowała poprzednią wiedzę i założenia, za pomocą narzędzi badawczych, którymi wcześniej nie dysponowano. Homeopatia nie jest zgodna ze współczesną medycyną. Założenia S. Hahnenheima były wielokrotnie weryfikowane przez medycynę i nigdy nie zostały potwierdzone. Również sam Hahneman nie potwierdził i nie zweryfikował swoich postulatów. Homeopatia jest zatem leczeniem opartym wyłącznie na przestarzałych, XVIII-wiecznych założeniach i tezach, niczym nie potwierdzonych. Homeopatia jest często mylona z zielarstwem, chociaż nie ma z nim nic wspólnego.

Leki homeopatyczne produkuje się rozcieńczając substancję w postępie wykładniczym, aż do uzyskania czystego rozpuszczalnika. Rozcieńczenia oznacza się literą C – 100x i D – 10x. Często później rozpuszczalnik wytrząsa się z cukrem i odparowuje. Teoria leczenia homeopatycznego zakłada, że rozpuszczalnik „pamięta” właściwości substancji aktywnej i wykazuje przeto działanie lecznicze. Teoria ta nie znajduje potwierdzenia w żadnych naukowych badaniach, co więcej, skuteczność leku homeopatycznego byłaby sprzeczna z prawami fizyki i chemii.

Zalecenia Naczelnej Rady Lekarskiej to odrzucenie leczenia homeopatycznego przez lekarzy praktyków, jako niezgodnego z medycyną opartą na faktach. Homeopatia została uznana przez medycynę konwencjonalną za szarlatanerię i wielkie oszustwo. Praktykowanie homeopatii przez lekarzy jest niegodne profesji lekarskiej, a przepisywanie leków homeopatycznych – nieetyczne.

Homeopatia nie jest refundowana ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jako metoda o niepotwierdzonym działaniu. Nie jest wymagane przedstawienie dowodów skuteczności leków homeopatycznych do rejestracji przez Inspektorat Farmaceutyczny. Jest to najbardziej wydatny przykład praktyki lekarskiej, gdzie koszt leków nie idzie w parze ze skutecznością ich działania i odzwierciedla wyłącznie manipulację koncernów farmaceutycznych, opartą na niewiedzy pacjentów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post